Benjamin Netanjahu az izraeli kormány elé terjeszti a Hezbollahhal kötendő tűzszüneti megállapodást. Az izraeli miniszterelnök szerint ezzel Izrael fellélegezhet, és jobban tud Iránra összpontosítani. Az ellenzéki politikusok azonban nem örülnek Netanjahu lépésének, az egyik ellenzéki vezető szerint ezzel a miniszterelnök megadja magát a terror előtt.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy kormánya elé terjeszti a Hezbollahhal kötendő tűzszüneti megállapodást, amelyet az izraeli biztonsági kabinet már jóváhagyott – írja a The Telegraph.
A lap szerint a tűzszüneti megállapodás jóváhagyása várhatóan már csak formalitás lesz, de azt még jóvá kell hagynia a libanoni ügyvezető kormánynak is , ami szerdán tárgyalja azt.
Netanjahu ragaszkodik hozzá, hogy Izraelnek joga legyen fellépni a megállapodás bármilyen megsértése ellen. „A tűzszünet időtartama attól függ, hogy mi történik Libanonban. Ha a Hezbollah megsérti azt, akkor támadni fogunk” – tette hozzá az izraeli kormányfő.
Hallom azt az állítást, hogy nem újíthatjuk meg a háborút. Emlékeztetem önöket, hogy pontosan ezt mondták a gázai tűzszünet idején is, és mi visszatértünk a harcba, méghozzá nagyban
– fogalmazott Benjamin Netanjahu, aki úgy véli, hogy a libanoni tűzszünet lehetőséget ad Izraelnek arra, hogy „az iráni fenyegetésre összpontosítson”.
Az izraeli miniszterelnök úgy fogalmazott, eltökélt szándéka, hogy mindent megtegyen annak érdekében, hogy megakadályozza Iránt abban, hogy atomfegyverhez jusson.
„Ez a fenyegetés mindig is a legfőbb prioritásom volt, és ma még inkább az, amikor azt hallani, hogy Irán vezetői újra és újra kijelentik, atomfegyverekhez kívánnak jutni. Számomra ennek a fenyegetésnek az elhárítása a legfontosabb küldetés Izrael Állam létezésének és jövőjének biztosítása érdekében” – mondta.
Netanjahu szerint a tűzszünet azt is lehetővé tenné, hogy Izrael erői felfrissüljenek, és az erőforrások feltöltődjenek, a Hamász pedig elszigetelődne a Hezbollah támogatása nélkül.
Najib Mikati libanoni miniszterelnök eközben azt követelte, hogy a nemzetközi közösség mihamarabb cselekedjen az „izraeli agresszió” megállítása érdekében, „és azonnali tűzszünetet kössön”.
Mikati szerint a Bejrút ellen ma elkövetett izraeli légicsapások „megerősítik, hogy az izraeli ellenség semmilyen törvényt vagy megfontolást nem vesz figyelembe”.
Abdallah Bou Habib libanoni külügyminiszter kijelentette, hogy a libanoni hadsereg készen áll arra, hogy legalább 5 ezer katonát vezényeljen Dél-Libanonba, amint az izraeli csapatok kivonulnak, és hogy az Egyesült Államok szerepet játszhat az izraeli csapások által lerombolt infrastruktúra újjáépítésében.
Avigdor Lieberman, a Jiszráél Beitenu ellenzéki párt vezetője bírálta Benjamin Netanjahu beszédét, amely szerinte „megadás a terror előtt”.
Netanjahu azt mondta, hogy a teljes győzelemig harcolunk, csak azt nem mondta, hogy melyik oldal győzelméig
– fogalmazott az ellenzéki vezér.
Yair Golan, aki a baloldali pártok Demokraták nevű szövetségét vezeti, azt mondta, hogy a tűzszünet megmutatta, Izrael képes túszalkut kötni a gázai háború befejezése érdekében. Egyben felszólította Netanjahut, hogy vegye le a túszok támogatását jelképező sárga szalagot a hajtókájáról.
Százegy túsz várja, hogy megmentsük őket, de ez a kormány katonákat küld a háborúba, hogy megmentse magát
– mondta Golan az izraeli miniszterelnök televíziós beszéde után.
Itamar Ben-Gvir izraeli nemzetbiztonsági miniszter „történelmi hibának” minősítette a tűzszüneti megállapodást, amely csak szüneteltetné a konfliktust. „Ez nem tűzszünet. Ez visszatérés a hallgatásért hallgatás koncepciójához. Ez a megállapodás nem felel meg a háború céljának, az északi lakosok biztonságos hazatérésének” – tette hozzá.
(Borítókép: Az emberek nézik a televíziót, amikor is Benjamin Netanjahu miniszterelnök 2024. november 26-án tűzszünetet hirdet . Fotó: Ed Ram / Getty Images)