2024. november 28., csütörtök 13:24
Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója egy interjúban többek közt arról beszélt, látja-e esélyét atomháborúnak, oroszbarát-e Orbán Viktor, és hogy mikor lehetne lezárni a háborút.
Oroszország rehabilitálná a Szovjetuniót, nagyon sértve érzi magát, mert a Nyugat legyőzte őt a hidegháborúban. Elégtételt akar, kárpótlást, és megalázni a Nyugatot – hangsúlyozta Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij tanácsadója a Telexnek adott interjújában.
Az ukrán elnök tanácsadója az interjúban a következőkről beszélt:
- Ukrajna a háború kezdetétől az igazságos békére törekedett, és egyértelműen jelezte, hogy Oroszországtól nem kell félni, és nem kell félelemből engedményeket tenni neki.
- Ami zajlik, azt szerinte nevezhetjük globális háborúnak, hiszen Oroszország oldalán is van egy egész sor ország és Ukrajna mellett is van egy koalíció.
- Szerinte ennek a háborúnak a tétje az, hogy vagy visszatérünk a nemzetközi jog talajára, amelyben a világ stabilabb, vagy tudomásul vesszük, hogy az erőszak lesz a meghatározó a világban.
- Oroszország még mindig nem kapott elég erős választ.
- Oroszországnak szerinte nincsenek magas technológiai szintet képviselő fegyverei, és ennek az ellenkezője csupán fikció. Két eszközük van: az egyik a stratégiai légierő bevetése nagy hatótávolságú rakétákkal, és a tömeges roham, amelyekben saját katonái is tömegesen semmisülnek meg.
- Fontos kérdésnek tartja, hogy Donald Trump hajlandó-e a politikai vezető fogalmát újra valódi tartalommal megtölteni. Szerinte jelentős hasznot jelent Amerikának, ha Trump megmutatja Oroszországgal szemben, hogy az Egyesült Államokon kívül nincs más, aki képes globális problémákat megoldani.
- Zelenszkij is arról beszél, hogy a háborút le akarják zárni, de a diplomácia Oroszországgal szemben kényszerítésen keresztül működik, nem kérések révén, és szerinte aki kér, az már veszített, mert Oroszország csak az erőből ért, és ebből következik, hogy Ukrajna támogatásának csökkentése csak a háború elnyújtásához vezet, hiszen Oroszország nem érte el a célját, amely nem más, mint Ukrajna egészének megszállása, mindegy, hogyan, mennyi idő alatt.
- Sokan szerinte tévesen azt hiszik, lehet baráti kapcsolatokat építeni Oroszországgal, majd hozzátette, hogy technológiai értelemben az ország elmaradott, és nem tud versengeni sem a magas technológia területén, sem azzal, hogy magas életszínvonalat nyújt polgárainak, csak az erőszak, a háború révén versenyképes.
- Megérti Orbán Viktort, aki azt szeretné, ha a világ a nemzetközi kapcsolatok folyamatos radikalizálódása, eszkalációja helyett a párbeszéd felé terelődne vissza, viszont kiemelte, hogy akik racionálisnak hiszik, azok nem ismerik Oroszországot, és szerinte tévednek, ha azt gondolják, hogy lehet vele tárgyalni. „Akik ezt hiszik, azok nem értik ennek a háborúnak az alapjait, a modern Oroszország motivációit. Nem értik, nem elemezték, ki az a Vlagyimir Putyin, kik vannak körülötte. Ebben van a probléma és a tragédia” – mondta.
- „Ez nem racionális állam, hanem olyan ország, amely érzelmi alapon, gyűlöletre épül. Oroszország rehabilitálná a Szovjetuniót, nagyon sértve érzi magát, mert a Nyugat legyőzte őt a hidegháborúban. Elégtételt akar, kárpótlást, és megalázni a Nyugatot. Ez éppen, hogy irracionális alapot jelent.”
- Nem látja valódi esélyét az atomháborúnak, szerinte ez csak a szokásos orosz zsaroló retorika, és valójában az, hogy Putyin ezekről beszél, a gyengeség jele, de mint mondta, „ha a világ meg akarja tudni, milyen a nukleáris hamu, akkor nem kell mást tenni, mint továbbra is úgy tenni, mintha nem értenénk, milyen is valójában Oroszország”.
- Mint mondta, Ukrajna szemében Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus. Szerinte lehetnek alkalmi kísérletek bizonyos haszonért, amit gyakorlati szempontból megtehet, de hogy erkölcsileg megteheti-e, az más kérdés.
- Ukrajna törekszik a párbeszédre Magyarországgal a legfelsőbb szinten és szakbizottságok szintjén. Szerinte nem gyorsan megoldható kérdésekről van szó, a rendezés hosszú időt vesz igénybe.
- A háború ezer napja alatt szerzett tapasztalattal nyilvánvalóvá vált szerinte, hogy megvannak azok az eszközök, amelyekkel rá lehet kényszeríteni Oroszországot arra, hogy vereséget szenvedjen, és a háború megfelelően érjen véget. Szerinte további fegyverekre van szüksége, amelyeket orosz területeken is bevethet Ukrajna, valamint pénzügyileg ki kell véreztetni Oroszországot.
- Szerinte a diplomácia nem az, hogy kimondjuk, fejezzük be a háborút Ukrajna rovására, adjunk át belőle valamit Oroszországnak, és akkor béke lesz.
- A NATO-tagságról szóló döntés a háború végétől függ.
- Szerinte az európai választók érzik, hogy a vezetői minőség nagyon fontos. „Ukrajna vezetése erre a szükséges pillanatban készen állt, a háború elejétől. Ha ugyanez a vezetői határozottság 2022 közepén vagy őszén teljes egészében meg lett volna európai barátainkban is, és ennek megfelelően rendelkezésünkre álltak volna azok az eszközök, amelyek mostanra már megérkeztek, akkor ennek a háborúnak már rég vége lenne.”
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, csütörtöki élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.