Georgiai tüntetők összecsaptak a rendőrséggel, miután felfüggesztették az uniós tagsági tárgyalásokat. A belügyminisztérium szerint 43 embert tartóztattak le, miközben ezrek vonultak utcára, mert attól tartanak, hogy a kormány Oroszország felé irányítja az országot − írja a nyugati sajtó.
A rendőrség összecsapott a tüntetőkkel a georgiai fővárosban, Tbilisziben, miután az ország kormánypártja közölte, hogy 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval. A belügyminisztérium pénteken 43 tüntető letartóztatásáról számolt be, három rendőr megsebesült, közülük kettőt kórházba szállítottak − írja a brit The Guardian.
A rendőrség vízágyúval, paprikaspray-vel és könnygázzal oszlatta a tüntetőket, akik a parlamentbe próbáltak betörni. Néhányan pirotechnikai eszközöket dobtak a rendőrökre, miközben azt kiabálták, hogy „oroszok!” és „rabszolgák!”.
Az uniópárti tüntetők ezrei eltorlaszolták az utcákat a fővárosban, mielőtt az összecsapások elkezdődtek volna. Az ország leköszönő elnöke, Salome Zourabicsvili azzal vádolta a kormányt, hogy „háborút” hirdetett saját népe ellen, és szembeszállt a rohamrendőrökkel, megkérdezve, hogy Georgiát vagy Oroszországot szolgálják-e.
A mai nap jelentős fordulópontot jelent, vagy inkább a több hete tartó alkotmányos puccs lezárását. Ma ez a nem létező és illegitim kormány hadat üzent saját népének
– mondta az ellenzéki vezetőkkel együtt tartott sajtótájékoztatón, ahol magát Georgia „egyetlen legitim képviselőjének” nevezte.
A kormány bejelentése néhány órával azután történt, hogy az Európai Parlament „jelentős szabálytalanságokra” hivatkozva nem kötelező erejű határozatot fogadott el, amelyben elutasította az október 26-i georgiai parlamenti választások eredményét. Az állásfoglalás egy éven belül új választásokat követel nemzetközi felügyelet mellett, valamint szankciókat a kormányzó Georgiai Álom párt vezető tisztségviselői, köztük Irakli Kobakhidze miniszterelnök ellen.
A Georgiai Álom nem megnyerte a választásokat, hanem puccsot hajtott végre. Georgiában nincs legitim parlament vagy kormány. Nem hagyjuk, hogy ez az önjelölt miniszterelnök tönkretegye európai jövőnket
− mondta Shota Sabashvili, egy 20 éves tüntető.
Georgia és az Európai Unió kapcsolatai az elmúlt hónapokban jelentősen megromlottak, mivel Brüsszel azt állította, hogy a kormány tekintélyelvű intézkedésekhez folyamodott, és oroszbarát álláspontot képvisel.
A kormányzópárt azt állítja, hogy nem oroszbarát, és hogy elkötelezett a demokrácia és a nyugati integráció mellett. Azt állítja, hogy végül is csatlakozni akar a blokkhoz, de az elmúlt években többször is diplomáciai viszályba keveredett Brüsszellel, miközben elmélyítette kapcsolatait a szomszédos Oroszországgal.
A párt „sértések sorozatával” vádolta az EU-t, és közleményében azt állította, hogy az a csatlakozási tárgyalások kilátását arra használja fel, hogy „zsarolja” Georgiát, és „forradalmat szervezzen az országban”.
Ennek eredményeként a párt nyilatkozata szerint szerint:
Úgy döntöttünk, hogy 2028 végéig nem tűzzük napirendre az Európai Unióval való tárgyalások megkezdésének kérdését. Emellett 2028 végéig elutasítunk minden költségvetési támogatást az Európai Uniótól.
A 3,7 millió lakosú dél-kaukázusi ország alkotmányába bele van írva az uniós csatlakozás célja, és a Szovjetunió utódállamai közül régóta a legnyugatpártibbak közé tartozik.
A kapcsolatok megromlását követő hónapokban az EU közölte, hogy Georgia tagsági kérelmét befagyasztották.
Pawel Herczynski, az EU georgiai nagykövete „szívszorítónak” nevezte az ország uniós útjának megállítását, és elítélte a csütörtöki demonstrációkon a tüntetőkkel szembeni rendőri erőszakot.
A közvélemény-kutatások szerint a georgiaiak mintegy 80 százaléka támogatja az uniós tagságot, és az ország szinte valamennyi kormányzati épülete előtt a nemzeti zászló mellett lobog a blokk zászlaja is. A nyugatbarát ellenzék dühösen reagált a kormánypárt bejelentésére, a tüntetők tömegesen vonultak fel. A helyi média arról számolt be, hogy tartományi városokban is tiltakozások törtek ki.
Giorgi Vashadze, az egyik prominens ellenzéki vezető a Facebookon azt írta:
Az önjelölt, illegitim kormány már törvényesen aláírta Georgia és a georgiai nép elárulását.
Zourabichvili, akinek hatalma többnyire ceremoniális, arról beszélt mondta, hogy a kormánypárt „nem békét, hanem háborút hirdetett saját népe, múltja és jövője ellen”.
Az ellenzék szerint az októberi választást, amelyen a hivatalos eredmények szerint a Georgiai Álom blokkja a szavazatok közel 54 százalékát szerezte meg, elcsalták. A nyugati országok a szabálytalanságok kivizsgálását követelték. Egy globális kutató- és adatszolgáltató cég „statisztikailag lehetetlennek” nevezte a választási bizottság által közölt hivatalos eredményeket.
Bendarzsevszkij Anton, a térség szakértője, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója lapunknak elmondta, azt teljesen kizártnak tartja, hogy Oroszország kihasználja a helyzetet, és beavatkozik a konfliktusba. Georgiában a lakosság meglehetősen negatív az oroszok irányába, tehát ha a kormány bárminemű segítséget kérne Oroszországtól, annak nem lenne jó vége. A szakértő elmondása szerint a fő törésvonal nem is itt húzódik, hiszen a Georgiai Álom sem folytat oroszpárti politikát.
Bendarzsevszkij szerint az, hogy felfüggesztették a csatlakozási tárgyalásokat, gyakorlatilag egy válasz az EU lépésére. Az Európai Parlament ugyanis nem ismerte el a választások eredményét, nyáron pedig az unió részéről is megtörtént a csatlakozási folyamat felfüggesztése. Lényegében a Georgiai kormány elébe ment ezeknek a változásoknak.
Azt a szakértő sem teljesen érti, az uniónak miért lehet érdeke, hogy az ország lemaradjon a bővítésről. Kezdetben a blokk képviselői is nagyon óvatosan kommunikáltak a választásokról. Arról beszéltek, hogy az EBESZ szerint is tiszta volt maga a választási folyamat, bár bizonyos visszaéléseket tapasztaltak. A kommunikáció az elején körülbelül ebben merült ki, innen sikerült eljutni odáig, hogy megkérdőjelezik a választás végeredményét − mondta Bendarzsevszkij.
(Borítókép: Tüntetés Tbilisziben 2024. november 29-én. Fotó: David Mdzinarisvili / MTI)