Index Vakbarát Hírportál

Megrengették Szíriát a dzsihádista lázadók, rengeteg a halott

2024. november 30., szombat 13:25

A lázadó erők Szíriában ellenőrzésük alá vonták az ország második legnagyobb városa, Aleppó „nagyobb részét” – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) nevű brit elemzőcsoport. Oroszország 2016 óta először indított légitámadásokat Aleppó egyes részein szombatra virradó éjszaka − tették hozzá. A SOHR szerint az offenzíva szerdai kezdete óta több mint 300 ember − köztük mintegy 20 civil − vesztette életét.

A támadás évek óta a legnagyobb, amely a szíriai kormány ellen irányul, és az első alkalom, hogy a Bassár el-Aszad elnök erői ellen harcoló lázadók elérték Aleppót azóta, hogy 2016-ban a hadsereg kiszorította őket.

Aleppó repülőterét és a városba vezető összes utat lezárták − közölték katonai források a Reuters hírügynökséggel. A lázadóknak sikerült elfoglalniuk a város „nagy részét” anélkül, hogy jelentős ellenállásba ütköztek volna − írta a SOHR szombaton kora reggel. A szíriai rezsim erőinek visszavonulásakor „nem voltak harcok” − mondta egy tisztviselő a BBC-nek.

A városi tanács, a rendőrőrsök, a hírszerzési irodák üresek. Ilyen még soha nem történt korábban.

Pénteken korábban a kormányerők közölték, hogy a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) és a szövetséges frakciók által szerdán indított offenzívát követően Aleppó és Idlíb tartományok több városában visszaszerezték állásaikat. A HTS iszlamista militáns csoporthoz kapcsolódó csatornán közzétett videón látszólag a lázadók harcosai láthatóak a városon belül.

A BBC Verify geolokációs vizsgálata szerint a felvétel Aleppó egyik külvárosában készült. Az AFP egyik riportere pénteken „kormányellenes harcosokat” látott a város nevezetes fellegvára előtt.

Az oroszok számos légitámadást hajtottak végre

Az országban zajló polgárháborúban több mint félmillió ember halt meg. A konfliktus azután tört ki, hogy a kormány 2011-ben lesújtott a demokráciapárti tüntetésekre. Az Aszad-kormánnyal szemben álló fegyveres csoportok − köztük a dzsihadisták − a zavargásokat kihasználva nagy területeket foglaltak el. A szíriai kormány – Oroszország és más szövetségesei segítségével – később visszafoglalta az elvesztett területek nagy részét. Idlíb, az utolsó megmaradt ellenzéki fellegvár nagyrészt a HTS ellenőrzése alatt áll, de a törökök által támogatott lázadócsoportok és a török erők is ott állomásoznak.

A SOHR szerint szíriai és orosz repülőgépek 23 légicsapást hajtottak végre Idlíb közelében pénteken. A brit székhelyű megfigyelőcsoport, amely szíriai helyszíni források hálózatát használja, azt mondta, hogy az orosz csapásokban négy civil meghalt, és 19 másik megsebesült. Az orosz hadsereg az orosz hírügynökségek szerint azt mondta, hogy „szélsőséges erőket” támadtak.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője támogatását fejezte ki „a szíriai kormánynak a rend gyors helyreállítása érdekében”, és azt mondta, hogy az ország szuverenitását támadás érte.

Pénteken egy lázadókhoz kötődő csatornán közzétett nyilatkozat arról beszélt: „Erőink megkezdték a bevonulást Aleppó városába”. A BBC által ellenőrzött videókon fegyveresek futnak egy utcában, mintegy hét kilométerre Aleppó középkori fellegvárától, a város központjában.

Egy másik, a BBC által ellenőrzött felvételen csomagokat cipelő emberek nagy csoportja látható, amint az Aleppói Egyetem közelében lévő területről távoznak. Ezt a videót 3 kilométerre rögzítették attól a helytől, ahol a HTS-hez kötődő médium szerint a lázadó erők behatoltak a városba.

Egy aleppói lakos az AFP-nek elmondta, hogy „éjjel-nappal rakéták és tüzérségi lövések hangját hallja”.

Attól félünk, hogy kitör a háború, és újra kitelepítenek minket az otthonunkból

− közölte az 51 éves férfi.

Legalább 27 civil halt meg

David Carden, az ENSZ szíriai regionális humanitárius koordinátorának helyettese azt mondta, hogy mélyen aggasztja, hogy a helyzet eszkalációjának milyen hatása lesz a civilekre. „Az elmúlt három nap könyörtelen támadásai legalább 27 civil életét követelték, köztük egy nyolcéves gyerekét” − mondta.

A harcok Idlíbben 2020 óta nagyrészt leálltak, amikor Törökország és Oroszország, Szíria legfontosabb szövetségese tető alá hozott egy tűzszünetet. 

Szerdán azonban a HTS és szövetségesei azt mondták, hogy „az agresszió elrettentése” miatt indították meg offenzívájukat, és a kormányt és a szövetséges milíciákat vádolták a térségben való eszkalációval. Elemzők szerint az egyik ok, amiért ilyen gyorsan megtörtént az előrenyomulás, az az, hogy Szíria szövetségesei, Irán és a Hezbollah meggyengültek a térségben végrehajtott izraeli támadások miatt.

Rovatok