A georgiai rendőrség őrizetbe vette Zurab Dzsaparidzét, az ellenzék egyik vezetőjét, miközben a tüntetők és a rendőrök közötti összecsapások közben mindkét oldalon sérültek voltak. A kormány az ellenzéket „koordinált erőszakkal” vádolja, míg az Egyesült Államok elítélte a rendőri túlkapásokat.
Őrizetbe vette hétfőn hajnalban a georgiai rendőrség a negyedik napja a kormány ellen tüntető georgiai ellenzék egyik vezetőjét – számolt be az MTI.
Zurab Dzsaparidzét akkor tartóztatták le, amikor éppen elhagyta a tbiliszi parlament előtt folyó demonstrációt. Egy videón az is látható, hogy Dzsaparidzét maszkot viselő rendőrök beültetik egy jelzés nélküli autóba. Az egyelőre nem derült ki, hogy bármivel megvádolták-e.
Vasárnap éjszaka a tüntetők ismét a belvárosban demonstráltak. Egyesek tűzijátékot dobáltak a rendőrökre, a rendőrség pedig válaszul vízágyút és könnygázt vetett be ellenük, végül kiszorították őket a parlament elől.
A georgiai belügyminisztérium közlése szerint az éjszakai összecsapásban 21 rendőr sérült meg, a zavargások kezdete óta pedig 113-an. Irakli Kobahidze miniszterelnök „koordinált erőszakkal” vádolta az ellenzéket, amelynek célja szerinte az alkotmányos rend megdöntése. A tüntetéseken többtucatnyi demonstráló is megsérült, és az Egyesült Államok elítélte a rendőri erőszakot.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Georgia felfüggesztette az európai uniós csatlakozási tárgyalásait, erre válaszul az Egyesült Államok megszüntette a stratégiai partnerségét a kaukázusi országgal. A lakosság tüntetésekkel reagált a bejelentésre, amelyek már négy napja tartanak. Dmitrij Medvegyev élesen kritizálta a demonstrációkat, és figyelmeztette őket, hogy könnyen Ukrajna sorsára juthatnak.
Georgiában negyedik napja tartanak az utcai tüntetések a kormánypárt döntése ellen, amely szerint felfüggesztik az Európai Unióhoz való csatlakozási tárgyalások megkezdését. Több tízezren vonultak utcára emiatt, de Irakli Kobahidze miniszterelnök szerint a tüntetők áldozatul estek az ellenzék hazugságainak, valamint elutasította, hogy új választásokat írjanak ki.
A kormányfő tagadta a tárgyalások felfüggesztését, ennek ellenére pártja, a Georgiai Álom azzal vádolta az Európai Uniót, hogy zsarolásra használja fel a csatlakozási tárgyalásokat, ezért a kormány úgy döntött, hogy 2028 végéig nem tűzi napirendre ezt a kérdést.