Dél-Korea védelmi minisztere, Kim Dzsonghjon lemondott hivatalából, miután Jun Szogjul elnök hétfőn kihirdette, majd a kitört lázadások és káosz után néhány óra múlva visszavonta a hadiállapotot az országban. A védelmi miniszter nyilatkozatában vállalta a felelősséget a katonák cselekedeteiért, többek között a parlament lezárásáért is.
Kim Dzsonghjon dél-koreai védelmi miniszter ma bejelentette lemondását, vállalva a teljes felelősséget a Jun Szogjul elnök által nemrégiben kihirdetett hadiállapotért. A helyi idő szerint 18 óra 13 perckor kiadott nyilatkozatában Kim sajnálatát fejezte ki a zavaros időszakban okozott zűrzavar miatt, és megerősítette, hogy a katonai személyzet minden tagja az ő irányítása alatt cselekedett – számolt be DimSumDaily.
Kim lemondása azt követően történt, hogy a Demokratikus Összefogás Párt korábban a nap folyamán vádemelési indítványt nyújtott be ellene.
Sajnálom és mélységesen felelősnek érzem magam azért, hogy zavart és aggodalmat okoztam az embereknek a szükségállapottal kapcsolatban
– mondta. Elismerte a Nemzetvédelmi Minisztérium előtt álló kihívásokat, és ígéretet tett a stabilitás fenntartására a folyamatban lévő műveletek során.
Jun elnök politikai jövője egyre bizonytalanabbnak tűnik, miután rövid időre megpróbálta bevezetni a hadiállapotot, ami széles körű közfelháborodást váltott ki. Az ország legnagyobb szakszervezete sztrájkokra szólított fel, amíg Jun le nem mond, és számos tüntetésen követelték a távozását. Kulcsfontosságú tisztviselők, köztük Jun kabinetfőnöke is benyújtotta lemondását.
Ha az elnök lemond, elemzők szerint szükségtelenné válhat a vádemelés, bár 60 napon belül még mindig választásokat kellene tartani. Amennyiben azonban hivatalában marad, a vádemelés veszélye fenyegeti, mivel hat ellenzéki párt támogatja az ellene irányuló indítványt. A demokrata párt még azt is kezdeményezte, hogy Jun és miniszterei ellen hazaárulási vádat emeljenek.
A közelgő vádemelési törvénytervezetet várhatóan a Nemzetgyűlés elé terjesztik, és a hét végéig szavaznak róla. A dél-koreai törvények értelmében a parlamenti többség szükséges a vádemelési javaslathoz, és a 300 tagú törvényhozás kétharmados jóváhagyása szükséges az elfogadáshoz. A kisebb ellenzéki pártok és függetlenek mellett a Demokratikus Összefogás Párt 192 mandátummal rendelkezik, ami azt jelzi, hogy szükségük lenne Jun pártjából legalább nyolc képviselőjének támogatására.
Ha a vádemelés átmegy, az Alkotmánybíróságnak hat hónapon belül döntést kell hoznia. Ez idő alatt Junt felfüggesztik tisztségéből, és Han Duckszo miniszterelnök ideiglenes vezetőként lépne a helyébe.
(Borítókép: Rendőrök őrködnek az országgyűlés kapujánál Szöulban, Dél-Koreában 2024. december 3-án. Fotó: Kim Hong-Ji / Reuters)