Jun Szogjol dél-koreai államfő csütörtökön elfogadta Kim Jonghjun védelmi miniszter lemondását, aki a hét elején javasolta az elnöknek a hadiállapot kihirdetését.
A dél-koreai védelmi miniszter helyettesének parlamenti meghallgatásából és az ellenzéki képviselők Jun Szogjol felelősségre vonására irányuló beadványából derült ki, hogy Kim Jonghjun védelmi miniszter javasolta a keddi hadiállapot kihirdetését – számol be róla az MTI.
„Kim Jonghjun rendelte el a csapatok parlamenthez vezénylését is” – tette hozzá Kim Szeonho védelmiminiszter-helyettes, aki hangsúlyozta, hogy nem tudott a szükségállapotról mindaddig, amíg az államfő ki nem hirdette azt.
Megjegyezte, hogy ő maga nem értett egyet a hadiállapot kihirdetésével, de meghallgatásán bocsánatot kért, és felelősséget vállalt azért, hogy nem tudta megakadályozni a történteket.
Jun Szogjol csütörtökön elfogadta Kim Jonghjun védelmi miniszter lemondását, akinek megtiltották, hogy külföldre utazzon, a helyére pedig az országot Szaúd-Arábiában képviselő nagykövetet, Csoi Bjunghjukot jelölte az államfő.
A Yonhap hírügynökség arról számolt be, hogy az államfő és I Szangmin belügyminiszter ellen is elindult a vizsgálat, amely szerint Jun Szogjol a kedden késő este kihirdetett hadiállapottal a hatalom megszilárdítását, a politikai tevékenység betiltását és a média cenzúrázását akarta elérni. Ez felháborodást váltott ki a lakosságban és aggodalmat az ország külföldi szövetségesei körében.
A közelgő vádemelési törvénytervezetet várhatóan a Nemzetgyűlés elé terjesztik, és a hét végéig szavaznak róla. A dél-koreai törvények értelmében a parlamenti többség szükséges a vádemelési javaslathoz, és a 300 tagú törvényhozás kétharmados jóváhagyása szükséges az elfogadáshoz. A kisebb ellenzéki pártok és függetlenek mellett a Demokratikus Összefogás Párt 192 mandátummal rendelkezik, ami azt jelzi, hogy szükségük lenne Jun pártjából legalább nyolc képviselőjének támogatására.