Index Vakbarát Hírportál

Calin Georgescu: Ez egy államcsíny, lábbal tiporták a demokráciát Romániában

2024. december 6., péntek 20:25 | aznap frissítve

Péntek este először szólalt meg Calin Georgescu, a román elnökválasztás első fordulójának győztese, miután az Alkotmánybíróság pénteki döntése értelmében érvénytelenítették a választás eredményét.

Mint írtuk, a román alkotmánybíróság pénteken megsemmisítette az elnökválasztás eredményét, így teljesen kaotikus helyzet alakult ki Romániában, miután titkosszolgálati dokumentumok kerültek nyilvánosságra egy külföldi állam beavatkozásáról (az amerikai külügyminiszter nyilatkozata szerint Oroszországról van szó). Arról, hogy mi várható ezek után, szakértőt kérdeztünk nemrég.

A román közélet szereplői közül a délutáni, esti órákban többen is megszólaltak. Klaus Iohannis elnök magyar idő szerint este 6-kor tartott sajtótájékoztatót (Calin Georgescu riválisa, Elena Lasconi nyilatkozatáról pedig ebben a cikkben írtunk). 

Georgescu: ez egy államcsíny, lábbal tiporták a demokráciát 

Calin Georgescu egy előre felvett videóüzenetet tett közzé este 8-kor. Ebben úgy fogalmazott:

Ezen a napon a román állam lábbal tiporta a demokráciát. Az Alkotmánybíróság határozata gyakorlatilag egy hivatalos államcsínynek felel meg.

„A román nép ma a jogait követeli. Látjuk magunk körül a pártvezetőket, akik reszketnek a félelemtől, hogy napvilágra kerülnek azok az akták, amelyek majd leleplezik őket. Gyakorlatilag ugyanezen a napon a romániai korrupt rendszer lepaktált az ördöggel” – mondta a G4 Media beszámolója szerint. 

A Digi24.ro szerint még azt is hozzátette: „Az állam mesterséges kómában van. Az emberekkel együtt megtettük, amit ígértünk – történelmet írtunk. Itt az ideje megmutatni, hogy bátor nép vagyunk. A demokrácia támadás alatt áll.” 

Megtámadják a döntést a bíróságon 

Továbbá megjegyezte azt is, hogy neki az ördög helyett csak „a román néppel és Istennel” van paktuma.

Az erő mindannyiunkban ott rejlik, a román nép nem adja meg magát. Legyetek magabiztosak, legyetek bátrak. A mai nap csak egy új lap kezdete ennek az országnak a történelmében. Az egész világ tudja, mi történik Romániában. A dolgok nem maradnak így. Mögöttem csak a román nép áll

– üzente Calin Georgescu. 

Ezután megismételte azt az állítását, hogy a kampányára egy lejt sem költött, és cáfolta azt, hogy bármilyen állami szereplő állt volna a kampánya mögött. Arra a felvetésre, hogy kizárhatják-e egy új elnökválasztásból, azt mondta: „Meglátjuk.”

„Nem veszítettünk el semmit. Épp ellenkezőleg, nyerésre állunk. A román nép továbbra is szavazni fog. Ami [Donald] Trumppal történt, az most velem is megtörtént” – mondta ezután Georgescu, utalva az orosz beavatkozás gyanújára.

A Legfelsőbb Bírósághoz fogunk fordulni, ez már folyamatban van. Ha kilenc ember [az alkotmánybírók ennyien vannak – a szerk.] dönt 19 millió ember helyett, az irreális

– fogalmazott végül az elnökjelölt.

Megszólalt az Alkotmánybíróság elnöke: minden kezdődik elölről, hamarosan megindokolják a döntést 

Marian Enache, az Alkotmánybíróság elnöke a Hotnews.ro portálnak nyilatkozva közölte:

a pénteki döntés következménye „a teljes választási folyamat újrakezdése lesz”, a jelöltek aláírásgyűjtésétől az új választási kampányig.

„A teljes választási folyamatot elölről kezdik. Mindent elölről kezdünk. A jelöltek listán összegyűjtik az aláírásokat, regisztrálnak a választási hivatalnál, érvényesítik vagy érvénytelenítik őket, az egész választási kampány és minden újraindul” – jelentette ki az Alkotmánybíróság elnöke.

Elmondta azt is, hogy az Alkotmánybíróság még péntek este kiadja a döntés részletes indoklását, amely tartalmazza majd az elnökválasztás érvénytelenítésének érveit és az összes további lépést.

Márciusban lesz a szavazás? 

Mindeközben Catalin Fenechiu román szenátor a Digi24-nek azt mondta:

szerinte legkorábban 2025 márciusában kerülhet sor az új elnökválasztára.

Érvelése szerint az új kormány (amely várhatóan a következő hetekben, még decemberben feláll) 75 napnál tovább nem halaszthatja az új választás kiírását, így jöhet ki a márciusi dátum.

Egy váratlan jelölt is indulhat az új elnökválasztáson? 

Vlad Gheorghe, a román DREPT párt elnöke felkérte Nicușor Dant, aki most Bukarest városának vezetője, hogy független jelöltként induljon el az államfői tisztségért. Mindeközben több centrista-jobboldali pártot is arra kért, hogy támogassák őt. 

Ezekben a Románia számára nehéz időkben olyanra van szükségünk, akinek valóban sikerült mindenkit egyesítenie a jelöltsége körül. Egy valóban független jelöltre van szükségünk, aki pártnélküliként már bebizonyította, hogy kemény csatákat is meg tud nyerni. Igazán szükségünk van Nicușor Danra

– érvelt Vlad Gheorghe (a bukaresti városvezető erre a felvetésre még nem reagált).

Volt alkotmánybíró: ideiglenesen akár a szenátus elnöke is lehet államfő

Petre Lazaroiu volt alkotmánybíró (még Iohannis beszéde előtt) azt nyilatkozta a News.ro portálnak a Digi24.ro szemléje szerint, hogy valóban az új kormány feladata lesz kiírni az új választásokat, és megállapítani azt, hogy mely jelöltek vehetnek reszt rajta (ahogy azt Klaus Iohannis is mondta).

Arra vonatkozóan, hogy mi történik december 21. után, amikor Iohannis mandátuma lejár, azt mondta: ha összeül az új parlament, és felállnak a parlament intézményei,

akkor az alkotmány szerint egy ideiglenes államfőt is be lehet iktatni: ez esetben a szenátus elnöke töltené be az államelnök tisztségét. 

Más kérdés, hogy Klaus Iohannis (szintén az alkotmány egyik pontjára hivatkozva) azt mondta pár órája: addig ő marad Románia elnöke, amíg utódja le nem teszi az esküt.

De mit is mond az alkotmány pontosan?

Azt már a Hotnews.ro portál gyűjtötte ki, hogy pontosan miként ír az alkotmány az elnöki ciklusról. Idézték a Klaus Iohannis által hivatkozott részt, az alkotmány 83. cikkelyét is. Ennek első pontja szó szerint úgy szól: „Románia elnökének hivatali ideje 5 év, és az eskütétel napjától kezdődik.”

Miután Iohannis 2019. december 21-én esküdött fel elnöknek, a hivatali ideje 2024. december 21-én járna le. Ugyanakkor a 83. cikkely 2. pontja mondja ki azt, amire Iohannis konkrétan hivatkozott, eszerint:

Románia elnöke addig gyakorolja megbízatását, amíg az újonnan megválasztott elnök le nem teszi az esküt.

Mindezt még árnyalja, hogy a 83. cikkely 3. pontjában külön felsoroltak két konkrét forgatókönyvet is, amikor törvényi úton külön meg lehet hosszabbítani az elnök mandátumát: háború és katasztrófa esetén. 

Oroszpárti düh

A Moldovában (távollétében) börtönbüntetésre ítélt, de Moszkvába menekült oroszbarát oligarcha és ellenzéki politikus, Ilan Shor (akiről azt állították, hogy megpróbálta befolyásolni a legutóbbi választásokat Moldovában) az alkotmánybírósági döntés után egy dühös posztban reagált a Telegramon, amit az orosz állami sajtó is rögtön szemlézett. Azt írta, hogy Romániában vége a demokráciának. 

Ellenzed a NATO-t, az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt? Az Orosz Föderációval való partnerség mellett vagy, az ország szuverenitása mellett – akkor ennyi, nincs esélyed arra, hogy megválasszanak az ellenőrzött ország területén. Ez történt Calin Georgescuval is

– írta. 

(Borítókép: Calin Georgescu 2024. november 26-án. Fotó: Andrei Pungovschi / Getty Images)

Rovatok