Két napon át szünetelt a kőolajszállítás az orosz Barátság vezetéken keresztül Csehországban. A váratlan megszakítás okait a hatóságok nem hozták nyilvánosságra, ugyanakkor Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője elképzelhetőnek tartja, hogy a csapok elzárását figyelmeztetésnek szánta Oroszország.
Mint írtuk, szerdától péntekig szünetelt a kőolajszállítás az orosz Barátság vezetéken keresztül Csehországban. A váratlan, kétnapos megszakítás okait a hatóságok nem hozták nyilvánosságra.
Csehország 2023-ban az Oroszországból kiinduló Barátság kőolajvezetéken keresztül kapta olajfogyasztásának 58 százalékát, a többi a TAL-IKL vonalon érkezett az országba. Csehország már korábban bejelentette, hogy 2024-re megválnának az orosz kőolajtól, és ezért a TAL kapacitását az eddigi négymillió tonnáról évi nyolcmillióra emeli. A bővítési munkák már folyamatban vannak. A projekt költségvetése csaknem 1,6 milliárd korona.
Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője az Infostart műsorában beszélt arról, hogy a leállás hátterében lévő okot csak találgatni lehet, de lehetségesnek tartja, hogy a csapok elzárását figyelmeztetésnek szánhatta Oroszország.
A szakértő szerint a történteknek van egy olyan olvasata, hogy azért állhatott le két napra a szállítás, mert valamiféle üzenetet szerettek volna továbbítani Csehország felé.
Habár a cseh kormány szeretne leválni az orosz kőolajról, az Unipetrolnak 2025 júniusáig tart a szerződése az orosz Rosznyefttyel.
Pletser Tamás arra is kitért, hogy a történtek összefüggésben lehetnek azzal az amerikai szankcióval, amit a Gazprom Bank ellen hoztak nemrég. Ennek értelmében a pénzintézeten keresztüli fizetési megoldás megváltozik.
Az elemző hozzátette, hogy a Mol-csoport nem volt érintett, és a hírek szerint minden Oroszországtól rendelt olajszállítmány időben és megfelelő mennyiségben érkezett meg.