Jun Szogjol dél-koreai elnök bocsánatot kért a hadiállapot bevezetésére tett, rövid ideig fennálló e heti kísérlete miatt, továbbá ígéretet tett arra, hogy kész szembenézni a tette miatti bármilyen jogi vagy politikai következménnyel. Eközben nemcsak Dél-Koreában követelik utcára vonult tömegek a lemondását, de világszerte is, köztük Londonban, Párizsban és Berlinben.
Jun Szogjol egy, a dél-koreai nemzethez intézett kétperces televíziós beszédében – amely az első nyilvános szereplése volt azóta, hogy szerdán visszavonta a hadiállapotot elrendelő rendeletet – bocsánatot kért a hadiállapot bevezetésére tett kísérletért.
Szogjol elmondta, hogy „nagyon sajnálja” a döntését, amelyről a The Guardian közlése szerint úgy fogalmazott, hogy az kétségbeesésből született, és megígérte, hogy másodszor nem próbálkozik a hadiállapot bevezetésével.
Nagyon sajnálom, és őszintén szeretnék bocsánatot kérni azoktól az emberektől, akiket sokkolt a döntés
– mondta az elnök, majd meghajolva hozzátette, a pártjára bízza, hogy a jövőben lépéseket tegyen a politikai helyzet stabilizálására, beleértve saját hivatali idejének kérdését is.
Ahogyan arról beszámoltunk, Jun Szogjol kedden hirdetett Dél-Koreában hadiállapotot, ám a polgári tüntetések és egy rögtönzött képviselői szavazás után pár órával később visszakozott. A legnagyobb ellenzéki párt, a Demokratikus Összefogás Pártja lemondásra szólította fel az elnököt.
Azóta Dél-Korea védelmi minisztere, Kim Jonghjun már lemondott hivatalából, ugyanis kiderült, hogy ő maga javasolta a keddi hadiállapot kihirdetését és a csapatok parlamenthez vezénylését is.
A legfőbb ellenzéki párt, a Demokrata Összefogás vezetője „kiábrándítónak” minősítette az elnök bocsánatkérését, és szerinte az csak növelte a közvélemény haragját.
Jelenleg az elnök létezése jelenti a legnagyobb kockázatot Dél-Koreára nézve
– nyilatkozta a párt vezetője, aki szerint nincs más megoldás, mint az elnök azonnali lemondása vagy vádemeléssel történő eltávolítása.
Han Dong-hun, a kormányzó Népi Erők Pártjának (PPP) vezetője is azt mondta, hogy az elnök lemondása elkerülhetetlen, és hogy már nincs abban a helyzetben, hogy eleget tegyen kötelességének. Arról is beszélt pénteken, hogy az elnök veszélyt jelent az országra, és el kell távolítani a hatalomból. Kulcsfontosságú tisztviselők, köztük Jun kabinetfőnöke is benyújtotta lemondását. Ezzel szemben a PPP tagjai később azt erősítették meg hivatalosan, hogy ellenzik Jun Szogjol felelősségre vonását.
Egyelőre nem világos, hogy az ellenzéki törvényhozók által benyújtott indítvány megkapja-e a Jun felelősségre vonásához szükséges kétharmados többséget, ez azonban egyre valószínűbbnek tűnik. Megbuktatásához a 300 tagú nemzetgyűlésből 200 képviselő támogatására lenne szükség. A vádemelési indítványt közösen benyújtó ellenzéki pártok együttesen 192 mandátummal rendelkeznek. Ez pedig azt jelenti, hogy Jun pártjából legalább nyolc szavazatra lenne szükségük.
Szerdán 18 képviselője csatlakozott ahhoz a szavazáshoz, amely 190–0 arányban egyhangúlag törölte el a hadiállapotot, kevesebb mint három órával azután, hogy Jun a televízióban bejelentette az intézkedést.
A demokrata párti törvényhozó péntek este azzal igyekezett megnyugtatni a nemzetközi közvéleményt, hogy Dél-Korea továbbra is nyitva áll az üzletelés előtt.
Nem kell megijedni, a nemzetközi közösség továbbra is bizalommal fektethet be Korea erős demokráciájába és ellenálló képességébe
– mondta.
Egy nemrégiben készült felmérés szerint a dél-koreaiak 73,6 százaléka támogatja a felelősségre vonást.
Péntek este pedig országszerte nagyszabású tüntetések zajlottak, és szombatra további demonstrációkat terveznek. A szakszervezetek és polgári csoportok nagyszabású fáklyás felvonulást hirdettek a nemzetgyűlés közelében, míg a koreai közösségek világszerte saját tiltakozó megmozdulásokat szerveznek, köztük Londonban, Párizsban és Berlinben is tüntetéseket tartanak, amelyeken Jun lemondását követelik.