Hont András legújabb publicisztikájában élesen bírálta a Magyar Hang által közölt, később cáfolt hírt egy SyrianAir-gép ferihegyi landolásáról. Az újságíró a hamis információ terjedésének veszélyeire, valamint a politikai és médiafelelősség hiányára hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva a nemzetközi és hazai biztonságra gyakorolt lehetséges következményeket.
Hont András a Facebook-oldalán közzétett legújabb publicisztikájában élesen bírálta a Magyar Hang által közölt, később cáfolt hírt, miszerint szombat este a SyrianAir egyik járata szigorú biztonsági intézkedések mellett landolt Ferihegyen. Az írásában kifejtette, hogy bár a hír alaptalannak bizonyult, az eset jól példázza a politikai kommunikáció és a médiavilág felelősségének hiányát, különösen egy ilyen érzékeny nemzetközi kontextusban.
A Magyar Hang eredetileg reptéri forrásokra hivatkozva állította, hogy a szíriai repülő érkezését a nyilvános radarokon nem lehetett követni, a repülőtér személyzetét távol tartották a géptől, és titoktartási nyilatkozatokat írattak alá velük. A cikk szerint a Terrorelhárítási Központ is jelen volt a helyszínen. A lap utóbb elismerte, hogy példátlan szakmai hibát követtek el, és elnézést kértek miatta. Mint közleményükben írták, nem kellően ellenőrzött információk alapján közölték, hogy szombat este nyolc óra előtt egy szíriai gép gördült be az I. terminálra és teret adtak a feltételezésnek, miszerint azon talán Bassár el-Aszad szír elnök és kísérete érkezhetett. Az eset tanulságait levonták, és elnézést kértek olvasóktól.
Hont András ugyancsak rámutatott: bár a lap végül visszavonta az eredeti állításokat, és kiderült, hogy a cikkhez csatolt fotó valójában 2012-ben Ankarában készült, a történet utóélete mégis tovább él a közösségi médiában, ahol a konspirációs teóriák követői változatlanul kész tényként kezelik a „hírt”.
Írásában a Magyar Hang utólagos módosítására is kitért, amelyben a cikk címét átírták, és az eredeti tartalmat eltávolították. Mint írja, ez az internetes újságírás etikátlan gyakorlata, amely aláássa a média hitelességét. Hozzátette, hogy a lap szerzője korábban is megosztó és összeesküvés-elméletekkel átitatott cikkeket közölt.
A hírre természetesen lecsapott az ezer titkosszolgától kísért, egymilliárdos AI által lejáratni próbált, internetblokkolt KonteóMessiás is
– írta Magyar Péterre utalva.
A publicista felidézte a NER diplomáciai múltját, példaként említve az azeri baltás gyilkos kiadatását és Nikola Gruevszki befogadását, amely esetek szerinte hozzájárulnak ahhoz, hogy az ilyen jellegű híreknek nemzetközi szinten is hitelt adjanak. Hont azonban arra figyelmeztetett, hogy a szíriai konfliktus és az ahhoz kapcsolódó globális iszlamista fenyegetés sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint a korábbi ügyek.
Ki fog azért felelősséget vállalni, ha valamelyik dzsihádistát nem érdeklik a cáfolatok, és úgy gondolja, hogy megtorlásként budapesti terrorcselekményeket hajt végre?
– tette fel a kérdést Hont András, majd (vélhetően Magyar Péterre utalva) azzal zárta írását: „Létezik-e olyan ügy, amelyet a NER-ből kitettek, is hajlandóak annyira komolyan venni, hogy nem a személyes bosszújukhoz használják föl?”.
Mindeközben az Outsider blog arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben a Magyar Hang végül „letörölte (!!) online kiadásából az év lukrafutását”, aközben Magyar Péter „hatszor szerkesztette át ráröppenő posztját” a Facebookon látható szerkesztési előzmények szerint.