Az amerikai külügyminisztérium közleményben reagált arra, hogy a román alkotmánybíróság (CCR) törölte a romániai elnökválasztás eredményét, és elrendelte annak megismétlését. Washington közölte, hogy kiáll a román nép mellett, bízik az ország demokratikus intézményeiben és folyamataiban, beleértve a „rosszindulatú külföldi befolyás” kivizsgálását is.
Washington külügyminisztériuma nyugalomra és „Románia alkotmányos rendjének” támogatására szólított fel „erőszakkal és megfélemlítéssel való fenyegetés” nélkül. A külügyminisztérium „tudomásul vette” a román alkotmánybíróság döntését a romániai elnökválasztásról, továbbá megerősíti a romániai demokratikus intézményekbe és folyamatokba vetett bizalmát – áll a román Digi24 hírportál által idézett külügyminisztériumi közleményben.
A romániai választások integritása kiemelkedő fontosságú a románok nehezen kivívott demokráciája szempontjából
– írta az X-en Matthew Miller, az Egyesült Államok Külügyminisztériumának szóvivője.
A washingtoni diplomata úgy fogalmazott, hogy „az Egyesült Államok a példátlan helyzet elé került román nép mellett áll a választások integritását illetően”. Szerinte a románoknak bízniuk kell abban, hogy választásaik a román nép demokratikus akaratát tükrözik, és mentesek a rosszindulatú külföldi befolyásoktól. Hangsúlyozta, hogy a román népnek kell megválasztania az elnökét, és semmilyen más ország vagy külföldi szereplő sem rendelkezik ezzel a joggal – írja a Digi24.
Mint írtuk, a román alkotmánybíróság pénteken megsemmisítette az elnökválasztás eredményét, így teljesen kaotikus helyzet alakult ki Romániában, miután titkosszolgálati dokumentumok kerültek nyilvánosságra egy külföldi állam beavatkozásáról (az amerikai külügyminiszter nyilatkozata szerint Oroszországról van szó). Arról, hogy mi várható ezek után, szakértőt kérdeztünk nemrég.
Az amerikai külügyminisztérium „felszólított minden felet, hogy tartsa fenn Románia alkotmányos rendjét”, és vegyen részt egy olyan demokratikus folyamatban, amely „békés, erőszakkal és megfélemlítéssel való fenyegetéstől mentes, és a román nép demokratikus akaratát tükrözi”. Az amerikai külügyminisztérium reakcióját szombat reggel az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége is megerősítette.
A külügyminisztérium közleménye azt követően született, hogy ugyanez az intézmény szerdán figyelmeztette Romániát a Nyugattól való eltávolodás „súlyos negatív következményeire”, és hangsúlyozta, hogy „Románia nehezen elért előrehaladását a transzatlanti közösségben való lehorgonyzás terén nem kérdőjelezhetik meg olyan külföldi szereplők, akik arra törekszenek, hogy Románia külpolitikáját eltérítsék a nyugati szövetségektől”.
Az aggódó reakció a CSAT-jelentés titkosításának feloldása után érkezett, akkor azt írták: „Aggodalommal tölt el bennünket a Legfelsőbb Honvédelmi Tanács (CSAT) jelentése nyomán, hogy Oroszország veszélyeztette a romániai választási folyamat integritását”. A külügyminisztérium az említett adatok teljes körű kivizsgálását sürgette, majd Antony Blinken amerikai külügyminiszter a Málta által rendezett EBESZ-külügyminiszteri találkozón bírálta Oroszországot és Vlagyimir Putyint, többek között az állítólagos beavatkozását a romániai és moldovai választásokba, valamint a georgiai helyzetbe.
Az Egyesült Államok idén ősszel megválasztott elnökének fia, Donald Trump Jr. szintén véleményt mondott a történtekről.
Egy közösségi médiás posztban úgy fogalmazott:
Hű, nézzenek oda, mi történik Romániában! Az Alkotmánybíróság nemrég törölte az elnökválasztás első fordulóját. Egy újabb Soros/marxista kísérlet az eredmény manipulálására és a nép akaratának megtagadására.
Végül azt is megjegyezte Eleni Lasconira utalva, hogy „veszíteni fog, és ezt ők is tudják”.