Szíria továbbra is a globális hatalmi játszmák középpontjában áll, ahol Izrael az iráni befolyás visszaszorítására törekszik, miközben a lázadócsoportok hatalmi harcai és a nemzetközi szereplők érdekei mélyítik az ország instabilitását. A jövő továbbra is bizonytalan, béke helyett újabb konfliktusok fenyegetnek.
Szíria továbbra is a geopolitikai érdekek csataterévé válik, ahol Izrael, Irán és a helyi lázadócsoportok is a hatalomért versengenek. Az elmúlt napok eseményei rávilágítottak az országot sújtó összetett helyzetre, miközben a világ vezetői egy új, instabil jövő kihívásaira keresik a választ.
Herzi Halevi, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) vezérkari főnöke nemrég bejelentette, hogy az izraeli hadsereg újabb csapatokat telepített Szíriába, ahol már eddig is több fronton harcoltak. A lépés része annak az intenzív kampánynak, amelynek célja Irán szíriai befolyásának visszaszorítása.
Mindeközben izraeli légicsapások célba vették Damaszkusz katonai kutatóközpontját, amelyet régóta gyanúsítanak azzal, hogy Irán itt fejleszti nagy hatótávolságú rakétarendszereit. Az izraeli források szerint a célpontok között szerepelt a vámhivatal központja és a katonai hírszerzés is. Ezek a támadások jelzik, hogy Izrael nem tűri az iráni fenyegetéseket, ugyanakkor tovább fokozzák a feszültséget a térségben.
Bassár al-Aszad elnök rendszere, amelyet Irán támogatott az évek alatt, egyre inkább kiszorul a hatalomból, miközben a lázadó csoportok folytatják az előretörést.
Mindeközben Abu Mohammed al-Dzsoláni, a Hayat Tahrir al Sham (HTS) vezetője történelmi beszédet tartott a damaszkuszi Omajjád mecsetben, ahol Aszad bukását „az iszlám nemzet győzelmének” nevezte. A lázadók azonban nem egységesek, és a HTS dominanciája mellett a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) és más kisebb frakciók is meghatározzák a hatalmi viszonyokat.
A szakértők szerint Aszad eltávolítása után nehéz elképzelni, hogy egy stabil kormány alakulhat Szíriában. Michael Clarke biztonságpolitikai elemző szerint a HTS vezetője, al-Dzsoláni nyilatkozataiban igyekszik mérsékelt képet festeni magáról,
de a csoport autoriter vezetési gyakorlatai és belső feszültségei aggodalomra adnak okot.
A HTS nem rendelkezik tapasztalattal a pluralista kormányzás terén, és a csoporton belüli dzsihadista elemek tovább bonyolítják a helyzetet – tette hozzá Clarke a Sky Newsnak nyilatkozva.
Ugyancsak a Sky News hívta fel a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok sem vonult ki teljesen a régióból. A Pentagon bejelentette, hogy fenntartja kelet-szíriai katonai jelenlétét és támogatja a kurd lázadócsoportokat az Iszlám Állam újbóli megerősödésének megakadályozása érdekében. Joe Biden elnök nemzetbiztonsági csapatával konzultál a szíriai helyzetről, miközben a világ vezetői továbbra is a stabilitás megőrzésére törekszenek.
Szíria ma is a globális hatalmi játszmák metszéspontjában áll. Izrael és Irán konfliktusa, az amerikai katonai jelenlét, valamint a lázadók belső megosztottsága miatt nehéz megjósolni, hogy milyen irányba halad az ország. Az biztos, hogy Szíria történetének új fejezete íródik – de hogy békét vagy további káoszt hoz, az még a jövő kérdése.