Index Vakbarát Hírportál

Tovább dúlnak a harcok a Közel-Keleten, Izrael légicsapásokat mért Szíriára

2024. december 10., kedd 07:44

Szíriai sajtóinformációk szerint izraeli harci gépek intéztek támadást országszerte, többek között a fővárosban, Damaszkuszban. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) úgy tudja, több mint 100 légicsapást mértek katonai célpontokra. A helyi médiajelentések arról számoltak be, hogy egy vegyi fegyverek előállításával kapcsolatban álló kutatóközpontot is találat ért.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint az elmúlt két napban több száz izraeli légicsapást mértek az országra, többek között egy olyan damaszkuszi telephelyre, ahol azt feltételezik, hogy iráni tudósok vegyi fegyvereket fejlesztenek − írja a BBC.

Az ENSZ a csapások közepette figyelmeztette a szíriai hatóságokat, hogy biztosítsák raktáraik védelmét. A vegyi fegyverek használatát a nemzetközi humanitárius jog tiltja, még abban az esetben is, ha katonai célpontok ellen készülnek bevetni. Hogy mennyi vegyi fegyverrel rendelkezhetett az Aszad-rezsim, arról nincsenek pontos információk.

Szíria 2013-ban írta alá a vegyi fegyverek tilalmáról szóló egyezményt, miután Damaszkuszban szaringáztámadás történt, és több mint 1400 ember halálát okozta. A kormány által bejelentett 1300 tonna vegyi anyagot ugyan megsemmisítették, mégis több támadás zajlott le az országban a polgárháború alatt. A BBC értesülései szerint 2014 és 2018 között legalább 106 alkalommal vethettek be vegyi fegyvert.

Hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsa ülésezett a szíriai helyzet miatt, és a következő napokra ígért állásfoglalást. „A tanács, úgy gondolom, többé-kevésbé egyetértett abban, hogy meg kell őrizni Szíria területi integritását és egységét, biztosítani kell a civilek védelmét, biztosítani kell, hogy a humanitárius segély eljusson a rászoruló lakossághoz” − nyilatkozta Vaszilij Nebenzia orosz ENSZ-nagykövet.

Izrael ütközőzónát hozott létre a Golán-fennsíkon

Hétfőn az izraeli hadsereg a megszállt Golán-fennsík szíriai oldalán biztonsági övezetet hozott létre, azzal az indoklással, hogy nehogy a szélsőségesek kezébe kerüljön. Benjamin Netanjahu bejelentette, hogy a zsidó állam hadereje átvette a terület ellenőrzését, mert a lázadók hatalomátvételét követően „összeomlott” az 1974-ben Szíriával kötött megállapodás.

A Golán-fennsíkot Izrael 1967-ben szerezte meg Szíriától a hatnapos háború eredményeképpen, majd 1981-ben annektálta. A lépést nemzetközileg nem ismerték el, 2019-ben egyedül az Egyesült Államok fogadta el. Gideon Szaár ideiglenes döntésnek nevezte az ütközőzóna létrehozását, emellett úgy fogalmazott, hogy a zsidó államnak nem érdeke a szíriai belügyekbe való beavatkozás, csak állampolgárai megvédése.

Jiszráél Kac védelmi miniszter szerint az izraeli hadsereg „nehéz stratégiai fegyvereket” − köztük rakéta- és légvédelmi rendszereket − semmisít meg Szíriában, miután a lázadók megdöntötték Bassár el-Aszad rendszerét. A Hajat Tahrír as-Sam iszlamista csoport vasárnap reggel vonult be Damaszkuszba.

Kedden a csoport közölte, hogy nyilvánosságra hoznak egy listát „a szíriai nép kínzásában részt vevők nevével”, valamint jutalmat ajánlanak fel a „háborús bűnökben részt vevő magas rangú hadsereg- és biztonsági tisztekről” szóló információkért cserébe.

Rovatok