Index Vakbarát Hírportál

Döntött a lengyel miniszterelnök, így lehet majd megvenni a legnagyobb kereskedelmi tévéket

2024. december 11., szerda 21:10

A lengyel kormányfő aggályát fejezte ki a romániai események után, hogy más államok beavatkozhatnak a lengyelországi választási folyamatokba, emiatt a kormány jóváhagyására lesz szükség a két legnagyobb lengyelországi kereskedelmi televízió megvásárlásához. Az ellenzék bírálta a bejelentést, és utalt a korábbi médiaszolgáltatási engedélyek szabályozásáról szóló rendeletre.

Megengedhetetlen, hogy „ellenséges államok” beavatkozzanak a lengyelországi választási folyamatokba, ezért rövidesen a kormány jóváhagyására lesz szükség a Lengyelországban működő két legnagyobb kereskedelmi televízió megvételéhez − jelentette be szerdán Donald Tusk lengyel kormányfő Varsóban.

A miniszterelnök észt hivatali partnerével, Kristen Michallal közösen tartott sajtókonferenciáján tette bejelentést. Utalva arra, hogy a kétoldalú tárgyalás napirendjén a kiberbiztonság is szerepelt, Tusk a romániai elnökválasztást idézte fel. Úgy ítélte meg: a romániai fejlemények megmutatták Oroszország „szüntelen készségét arra, hogy egyre rafináltabb eszközök és műveletek révén […] beavatkozzon az európai államok életébe és politikai döntéshozatalába”.

Ebben az összefüggésben a lengyel kormányfő kijelentette: szeretné megerősíteni „azon pletykákat, amelyek szerint Keleten akadnak olyanok, akik érdekeltek a lengyelországi média átvételében, valamint azok munkájának befolyásolásában”. Tusk „nagyon komoly ügynek” nevezte a témát − írta meg az MTI.

A Lengyelországban sugárzó, amerikai tulajdonú TVN és lengyel tulajdonú Polsat televíziókat a megvételük előtt − ha arra kerül sor − felveszik a védett, stratégiai cégek listájára − jelentette be Tusk. Az intézkedés a jövő héten kormányrendelet formájában is testet ölt − közölte.

A védett cégek ügyében átlátható módon döntenek majd − ígérte. Megengedhetetlennek nevezte, hogy „ellenséges államok arcátlan módon beavatkozzanak Lengyelország hétköznapjaiba, gazdaságába, választási folyamataiba”.

Az ellenzék kritizálta a lengyel kormányfő bejelentését

Tusk bejelentését a fő lengyel ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) több politikusa bírálta. Sebastian Kaleta alsóházi képviselő, volt igazságügyi miniszterhelyettes az X-en felidézte: a média működését érintő fenyegetéseket megelőzendő a PiS vezette korábbi kormány 2021-ben tervezetet készített elő a médiaszolgáltatási engedélyek szabályozásáról. Mivel az előírásokat az előző kormány idején nem sikerült módosítani, a TVN-t érintő ügyletek akadályozása törvénytelen lesz − hangsúlyozta Kaleta.

A Sebastian Kaleta által említett tervezetet az akkori ellenzék, ezen belül a Tusk vezette Polgári Platform, valamint az amerikai diplomácia is a TVN ellen irányuló lépésként értelmezte.

Rafal Bochenek, a PiS szóvivője az X-en azt írta: a kormányfő által most bejelentett intézkedés „egyetlen indoka az, hogy a TVN Tusk stratégiai pártpolitikai propagandacsöve”.

A Polsat és a TVN mások mellett a két legnézettebb lengyelországi hírtelevíziót (Polsat News, TVN24) is működteti. A Polsat televízió a lengyel Polsat Csoport tulajdona. A TVN az amerikai Discovery társaság tulajdonában áll, és sajtóértesülések szerint a cég fontolgatja a lengyelországi televízió eladását.

Rovatok