Index Vakbarát Hírportál

Rupert Murdoch a legidősebb gyerekére bízta volna befolyásos hagyatékát

2024. december 12., csütörtök 07:55

Egy nevadai hagyatéki biztos elutasította Rupert Murdoch sajtómágnás kérelmét, aki a családi tröszt átalakításáért folyamodott. A látszólag szövevényes jogi eljárás mögöttes szándéka az volt, hogy legidősebb fia, Lachlan egyedül vegye át a kiterjedt médiabirodalom, köztük a befolyásos, jobboldali Fox News irányítását. A végső döntést bíróság fogja kimondani – hónapokon belül.

A 93 éves milliárdos tervét az ugyanabból az alomból származó három másik gyermeke, Prudence, Elisabeth és James húzta át, akik azt kifogásolták, hogy kizárták őket az utódlásból.

A médiamogul és négy gyermekének története ihlette a hihetetlenül népszerű Utódlás című fiktív sorozat elkészítését. A Murdoch család sosem kommentálta tartalmát.

Az egyik epizód késztette viszont a potenciális örökösöket arra, hogy mérlegeljék, mi következhet apjuk távozása után, illetve hogyan kezeljék a helyzetet, amikor a „pátriárka halála káoszba taszítja a családot és az üzletet egyaránt” – állítja a The New York Times.

Elisabeth képviselője írt a trösztnek egy „örökösödési feljegyzést”, amellyel – a BBC szerint – megkísérelte megakadályozni, hogy a fikció a valós életben is bekövetkezzen.

Rupert Murdoch egy, még 1999-ben létrehozott családi trösztöt akart úgy átalakítani, hogy az Lachlant illesse meg – Prudence, Elisabeth és James beleszólása nélkül.

A családi tröszt egyébként egy olyan stratégiai vagyontervezési eszköz, amely segít megőrizni és kezelni a vagyont nemzedékeken átívelően.

A nevadai hagyatéki biztos szerint azonban Rupert Murdoch és Lachlan „rosszhiszeműen” cselekedtek. Egy „gondosan kitervezett színjátéknak” nevezte próbálkozásukat.

Üdvözöljük Gorman biztos döntését, és bízunk abban, hogy a pereskedés helyett a családtagok közötti kapcsolatok megerősítésére és újjáépítésére összpontosíthatunk

– így reagált közleményében a három, magukat kiszorítottnak találó utód szóvivője. Csalódottak vagyunk, és fellebbezünk – közölte viszont Rupert Murdoch ügyvédje.

A Fox News jövője a tét

Az eljárás zárt ajtók mögött folyt nem véletlenül Nevadában, amely a legbizalmasabb jogi környezetet szavatolja például a családi trösztviták rendezésére. A helyi törvény ugyanis kényes ügyekben lehetővé teszi a nyilvánosság teljes kizárását és a magánszféra védelmét.

Az ötször nősült Rupert Murdochnak van még két fiatalabb gyermeke, Grace-t és Chloe-t azonban a vagyonkezelői szerződés értelmében nem illeti meg a szavazati jog.

Az ügyet a családfő elhatározása robbantotta ki, aki a gyermekei közötti „konszenzus hiánya” miatt módosítani akart a két és fél évtizedes tröszt felépítésén.

Lachlan testvéreinél köztudottan konzervatívabb nézeteket vall, az apa pedig úgy véli, hogy egyedül is alkalmas a hatvanas évek óta fokozatosan fejlesztett globális médiabirodalom értékeinek megőrzésére.

A portfólió két cége a News Corporation, amely a brit Times és Sun, illetve az amerikai The Wall Street Journal és New York Post, valamint az Australian tulajdonosa; illetve a Fox, amely a többi között a Fox News műsorait sugározza.

Ez utóbbi a televíziózás és a konzervatív politika egyik legbefolyásosabb szereplője – emlékeztetett az NPR, az amerikai közszolgálati rádió.

A hatalom birtoklásáért harcolnak

Rupert Murdoch már tizenéves korában felkészítette két fiát arra, hogy a nyomdokaiba lépjenek. Az utódlási terveket a médiavállalatokat birtokló, az előző évezred végén alapított Murdoch Family Trustnak kellett volna szavatolnia.

A tröszt nyolc szavazatra jogosítja fel a családot, amellyel beleszólhatnak a News Corp., illetve a Fox irányításába. Maga Rupert Murdoch négy szavazattal rendelkezik, legidősebb gyermekei pedig eggyel-eggyel.

Az érvényes vagyonkezelői szerződés alapján halála után négy szavazata egyenlő arányban szállna át a négy legidősebb utódra.

Ezt az arányt akarta úgy módosítani, hogy Lachlan kapja meg egyedül mind a négy szavazatát.

James és Elisabeth apjuknál vagy bátyjuknál kevésbé konzervatív, ami megnehezíthetné a Fox News jellegének megőrzését – idézte fel az AP. A feltételezések szerint épp a véleménykülönbségek és az eltérő politikai nézetek vezettek a családi szakításhoz.

A tröszt módosításáért folytatott harc nem a pénzről, hanem a hatalomról és a Murdoch-birodalom jövője feletti ellenőrzésről szól.

A hagyatéki biztos döntése nem végleges, csak javaslatként szolgál a bírói mérlegeléshez, aki a döntést hetek vagy hónapok elteltével hozza meg, és a nevadai gyakorlattal összhangban nem lesz nyilvános.

(Borítókép: Rupert Murdoch fiai, James (jobbra) és Lachlan (balra) 2016. március 5-én Londonban. Fotó: John Phillips / Getty Images)

Rovatok