A tagországok többsége támogatja az indítványt. Az intézkedés nem kötelező érvényű – emlékeztetett Magyarország képviselője azok után, hogy Németország és Görögország tartózkodott az egészségügyi miniszterek szavazásán.
Mások is elégedetlenségüknek adtak hangot, de végül elfogadták a javaslatot, amely betiltaná a dohányzást, az elektromos cigaretta és a vape használatát a közlekedési csomópontokban, a vendéglátóhelyek teraszain, a strandokon és a játszótereken – jelentette a Politico.
A döntés a nemzeti hatóságok kezében marad. Napokkal korábban az Európai Parlament törvényhozói erélyesen ellenezték a tervet, így felettébb furcsa, hogy a kormányok képviselői – két kivétellel – nem gáncsolták az elképzelést.
A vape-et és a cigarettát nem kellene egyformán kezelni, mert az e-cigi segíti a dohányosokat a leszokásban – érvelt az EP-ben Peter Liese német törvényhozó, nem mellesleg orvos, bár arra nem tért ki, hogy egy kutatás szerint a párologtatott vagy hevített dohánytermékek új kockázatokat rejtenek magukban.
A baloldali képviselők a javaslatot túlságosan „felhígítottnak” találták, a jobboldaliak szerint pedig ezt a területet uniós szinten nem kellene törvényileg szabályozni.
A félreértéseket az unió soros elnökségét betöltő Magyarország képviselője tisztázta.
Ez egy tanácsi ajánlás, amely nem kötelező érvényű a tagállamokra nézve
– emlékeztetett Takács Péter egészségügyi államtitkár, aki egyben az ülést is vezette.
A gyakorlat felülvizsgálatára azért van szükség, hogy „jobban megvédjük az EU-ban élő embereket a passzív dohányzásnak és az aeroszoloknak való kitettségtől a beltéri és bizonyos kültéri létesítményekben” – indokolta a brüsszeli javaslatot az EU egészségügyi biztosa.
Az Egészségügyi Világszervezet világosan kimondta, hogy a passzív dohányzás kitettségének nincs biztonságos vagy elfogadható szintje
– hívta fel a figyelmet Várhelyi Olivér, aki szerint a passzív dohányzás veszélyezteti a közelben tartózkodókat, attól függetlenül, hogy a füst tartalmaz-e nikotint vagy sem.
A német államtitkár megkérdőjelezte a szabadtéri tilalom „tudományos megalapozottságát”.
Thomas Steffen szerint a bizottsági ajánlás a „vendéglátóipar forgalmának csökkenéséhez vezethet, és további kihívások elé állítja a vállalkozásokat a tilalom betartatásában”.
A görög egészségügyi miniszter szerint az ajánlást egy hatásvizsgálatnak kellett volna megelőznie, ezért tartózkodott a szavazástól. Szpiridon-Adonisz Georgiadisz ugyanakkor elmondta, hogy Görögországban – ahol a dohányzás aránya a legmagasabb Európában, a 15 év felettiek 42 százaléka dohányzik – az „éghajlat és a földrajzi elhelyezkedés különös jelentőséggel bír” a tervezett tilalom érvényesítésében.
A tervet támogató országok közül sok helyen már bevezettek hasonló szabályozást nemzeti szinten. Ezek az országok az uniós jogharmonizációt szorgalmazták.
Franciaországban például rövidesen betiltják a „függőséget és rossz egészségi állapotot” kiváltó vape-et. Geneviève Darrieussecq egészségügyi miniszter arra hívta fel a többiek figyelmét, hogy az ilyen megelőző intézkedéseknek „európai szinten is tükröződniük kellene”.
Szlovéniában már korábban betiltották az ízesített vape-et – a dohányízű kivételével –, míg Hollandiában bonyolítja a helyzetet, hogy az ott betiltott ízeket a környező országokban árusítják, így az illegális termékeket Hollandiában is szívják.
Macska-egér játék a dohányiparral
– mondta a belga egészségügyi miniszter. Frank Vandenbroucke szerint ugyanis a gyártók „új, egyre kreatívabb dohány-, nikotin- vagy dohányzótermékekkel árasztják el” az uniós piacokat, „ügyesen vonzva és függőségbe ejtve a fiatal nemzedékeket”.
Finnország, Lettország és Belgium – a többi között – az eddiginél is keményebb fellépést sürget az adózási szabályok módosításával. Ehhez azonban az Európai Parlament képviselőit is maguk mellé kell állítaniuk, ami kemény dió lesz.
(Borítókép: Ian Waldie / Getty Images)