Yang Tengbo néven ismert kémet kapcsolt le a brit nemzetbiztonság, aki többek között András yorki herceg bizalmasa volt. A kínai üzletember tagadja a vádakat, és politikai ármánykodásnak tekinti az ellene felhozott vádakat. Brit képviselők azonban úgy vélik, ez csak a jéghegy csúcsa, és aggódnak Kína erősödő befolyásolási kísérletei miatt.
Yang Tengbo néven vált ismertté az a feltehetően kínai kém, aki bizalmas kapcsolatot ápolt András yorki herceggel. Korábban csak H6 fedőnévvel illették, de egy hétfői bírósági döntés értelmében megnevezhető a kínai férfi, aki tagadja a vádakat − közölte a BBC.
Semmi rosszat vagy törvénytelent nem tettem, és a brit belügyminisztérium által ellenem felhozott aggályok megalapozatlanok
− áll az ügyvédjei által kiadott nyilatkozatban.
Múlt héten már az országba sem léphetett volna egy másik bírósági döntés értelmében, mely ellen a Chris Yang néven is ismert üzletember a különleges bevándorlási fellebbviteli bizottsághoz fordult fellebbezésével. A bíróság ennek azonban nem adott helyt, ugyanis továbbra is úgy vélik, hogy a férfi részt vehetett abban a kínai állami akcióban, amely a nyugati nemzetek befolyásolását célozta meg.
A nyomozás egyelőre nem tudta megállapítani, hogy tudott Yang közel férkőzni András herceghez, azonban megtudták, hogy részt vett annak 2020-as születésnapi partiján, valamint a herceg nevében tárgyalhatott potenciális kínai befektetőkkel. A férfit 2021 novemberében tartóztatta fel a brit határrendészet és kémkedés vádjával hallgatták ki.
Múlt héten András herceg azt közölte, hogy minden kapcsolatot megszüntetett a kínai üzletemberrel, minden találkozó „hivatalos csatornákon keresztül” zajlott, és „soha semmilyen kényes természetű dologról nem volt szó”. Az ügyben a királyi család nem kívánt nyilatkozni.
A kínai üzletember szerint politikai intrika áldozata lett, aki elmondta, hogy „ha a viszony jól alakul, akkor szívesen látnak az Egyesült Királyságban, de ha nem, akkor kém vagy, és kiutasítanak az országból”. Hozzátette, hogy szakmai életét az Egyesült Királyságban „a brit és a kínai vállalkozások közötti kapcsolatok kiépítésének szentelte”, és hogy részt vett abban, hogy „több száz millió fontnyi” beruházás érkezett az országba.
Életemet két évtizeden át az Egyesült Királyságban építettem fel, és második otthonomként szeretem az országot. Soha nem tennék olyat, ami ártana az Egyesült Királyság érdekeinek
− nyilatkozta Yang, akinek ügyvédje elárulta, hogy a férfi újra fellebbezni fog a bíróság döntése ellen.
A bírósági iratokból kiderült, hogy az üzletember 2020-ban egy olyan céget vezetett, amely „tanácsadással és konzultációval” foglalkozott brit vállalkozások számára kínai ügyfelekkel kapcsolatban. Chris Yang korábban David Cameron és Theresa May korábbi brit miniszterelnökökkel is tárgyalt, valamint bizalmasa lehetett András yorki hercegnek.
Hétfőn több brit politikus is megszólalt az ügyben, egy korábbi konzervatív vezető szerint ez a kémügy csak a jéghegy csúcsa lehet. Az Egyesült Királyság biztonságügyi minisztere, Dan Jarvis elmondta, hogy a brit kormány „teljes mértékben elkötelezett” amellett, hogy a rendelkezésére álló „hatásköröket” felhasználja a fenyegetést jelentő személyek ellen.
Ellenzéki képviselők viszont azzal vádolják, hogy azért nem tett a kormány semmit, mert nem akarta „felbosszantani” Kínát. Ezért Jarvis ígéretet tett arra, hogy a külföldi lobbisták tevékenységének részleteit nyilvánosságra hozzák 2025 nyaráig.
Az ügyben Keir Starmer miniszterelnök egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormány első napjától kezdve dolgozott a rendszeresen, melyet hamarosan frissítenek, de hozzátette, hogy „aggódik a Kína által jelentett kihívás miatt”.