Index Vakbarát Hírportál

Ausztria végleg leállította az orosz gázimportot

2024. december 19., csütörtök 06:02

Egy elhúzódó szerződésvita miatt megszakítja kapcsolatait a Gazprommal – jelentette be az osztrák energetikai konszern, az OMV. Ezzel egyidejűleg véget vet az Oroszországból származó gázbehozatalnak.

Ausztria volt az orosz földgáz egyik utolsó nagy, ráadásul hosszú távú vásárlója – egészen mostanáig. „Óriási, pozitív fejlemény” – jegyezte meg nem sokkal a bejelentés után egy politológus, az Egyesült Államok volt oroszországi nagykövete az üzlet összeomlásáról. „Oroszország bajban van” – tette hozzá Michael McFaul.

A 34 éve hatályos szerződés felmondását a két cég hónapokig tartó vitája előzte meg, ami után a Gazprom november derekán egyoldalúan leállította a gáz szállítását Ausztriába.

Bécs tavaly még azzal számolt: 2027-ig felszámolja orosz gázfüggőségét, a végső határidőt pedig szeptemberben lerövidítette.

A Gazprom és az OMV torzsalkodása viszont meggyorsította a döntés meghozatalát. Az OMV 31,5 százalékát birtokló osztrák kormány sarcolási próbálkozásnak nevezte, hogy az orosz cég nem tett eleget szerződésben vállalt kötelezettségeinek.

„Oroszország fegyverként akarta az energiát felhasználni ellenünk, de ez nem működött” – jegyezte meg az X-en az osztrák kancellár. „Ausztriát nem zsarolhatja meg Oroszország!” – tette hozzá Karl Nehammer, aki leszögezte: országa energiabiztonsága szavatolt.

Az OMV gáztározóinak feltöltöttsége 85 százalékos

A hír csapást mért a Gazpromra, és az emelkedő árak dacára Európa sikerének egyik jele – állították iparági szakértők a Business Insidernek. Oroszország bécsi nagykövete az Izvesztyijának adott interjúban cáfolta, hogy hazája a nyomásgyakorlás eszközeként alkalmazza az energiát, ugyanakkor Dmitrij Ljubinskij azt is kijelentette: az OMV lépése nem marad válasz nélkül.

Ukrajna már hónapokkal ezelőtt jelezte, hogy nem újítja meg a januárban lejáró szerződést, amely lehetővé teszi az orosz gáz szállítását az uniós országok felé.  

A tranzit leállítása a magyar ellátást is veszélyezteti.

Ezalatt az idő alatt Ausztria vélhetően alternatív beszállítókat keresett – mondta Jack Sharples, az Oxford energiatanulmányokkal foglalkozó intézetének kutatója. „A januárban lejáró ukrán tranzitmegállapodás jelentős kockázatokat jelentett, ezért a Gazprom-ügylet felmondása jó ötletnek tűnik” – magyarázta Tom Edwards, egy energiapiaci elemző cég modellezője.

Az OMV gáztározóinak feltöltöttsége most 85 százalékos, így a cég jó helyzetben van ahhoz, hogy beszállítót váltson.

A tisztára mosott orosz gáz

A történelmi együttműködés a hatvanas években kezdődött, amikor Ausztria volt az első nyugat-európai, nem szocialista ország, amely gázt importált a Szovjetunióból. A Gazprommal 2006-ban írtak alá egy 34 évre szóló szerződést, amely Ukrajna lerohanása után már a szakítás jeleit mutatta.

Az OMV márciusban megerősítette, hogy leállítja további befektetéseit Oroszországban, de fenntartja a hosszú távú beszállítói kapcsolatot. Az ukrajnai invázió kezdete óta Európa-szerte erősödött a politikai akarat az orosz energiafüggőség megszüntetése iránt – emlékeztetett Sharples. Az importált földgáz 40 százaléka 2022 előtt Oroszországból származott.

A háború kezdete óta Európa alternatív beszállítókra állt át, és ezzel párhuzamosan fejlesztette az elosztórendszerek integrációját, amellyel rugalmasabban reagálhat a hiányokra.

A helyettesítő import java része azonban még mindig orosz gáz, amit a közvetítő országok beiktatásával „mosnak tisztára”. Ettől függetlenül a Gazprom 2022 februárja óta elvesztette bevételeinek jelentős részét, az osztrák piac kiesése pedig szintén megnyirbálja a nyereséget.

(Borítókép: OMV-finomító Bécsben, Schwechatban 2023. január 7-én. Fotó: Shutterstock)

Rovatok