Index Vakbarát Hírportál

Új szír vezető: Szíria kimerült, nem jelent fenyegetést a világra

2024. december 19., csütörtök 09:16

Szíria új lázadó vezetője, Ahmed as-Saráa szerdai, damaszkuszi interjújában egyértelműen kijelentette, hogy az ország nem jelent fenyegetést a világra, kimerült a háborúban. A Levantei Felszabadítási Mozgalom parancsnoka kitért az országban kialakuló új helyzetre, a nők jogaira, de még az alkoholfogyasztás is szóba került.

Ahmed as-Saráa, aki eddig az Abu Mohammed al-Dzsúláni harci nevet használta, a volt szíriai elnök, Bassár el-Aszad hatalmát megdöntő Levantei Felszabadítási Mozgalom – Hajat Tahrír as-Sám, HTS – lázadószervezet parancsnoka, a jelenlegi tényleges szír vezető kijelentette, hogy Szíria nem jelent fenyegetést a világra – derül ki a lázadóvezér a BBC-nek Damaszkuszban adott, szerdán megjelent interjújából.

A szír vezető a Szíriát sújtó szankciók feloldására szólította fel az országokat. „Most, azok után, ami történt, a szankciókat fel kell oldani, mert azok a régi rezsim ellen irányultak. Az áldozatot és az elnyomót nem szabad egyformán kezelni” – fogalmazott.

Kijelentette, hogy a HTS-t törölni kell a terrorista szervezetek listájáról az ENSZ, az Egyesült Államok, az Európai Unió és az Egyesült Királyság esetében is, amelyek a minősítésükben arra hivatkoztak, hogy a szervezet az al-Kaida szakadár csoportjaként indult, amelytől csak 2016-ban vált el.

Ahmed as-Saráa elmondta, hogy Szíria „kimerült a háborúban”, és nem jelent fenyegetést sem a szomszédaira, sem a Nyugatra, valamint hangsúlyozta, hogy a Levantei Felszabadítási Mozgalom nem terrorista csoport.

Nem céloznak civileket vagy polgári területeket – mondta, sőt, szavai szerint az Aszad-rezsim bűnei áldozatának tekintik magukat. Tagadta, hogy Szíriát Afganisztán mintájára tervezi átalakítani.

Részleteket közölt az új szíriai helyzetről

Ahmed as-Saráa felhívta a figyelmet arra, hogy szerinte az országok nagyon különbözőek, más-más hagyományokkal rendelkeznek, míg Afganisztán törzsi társadalom volt, Szíriában „más volt a gondolkodásmód”. Hisz a nők oktatásában, megjegyezve, hogy „Idlebben már több mint nyolc éve vannak egyetemek”. „Azt hiszem, a nők aránya az egyetemeken több mint 60 százalék” – mondta. Az alkoholfogyasztással kapcsolatban viszont óvatosabban fogalmazott, azt mondta, hogy „sok olyan dolog van, amiről egyszerűen nincs jogom beszélni, mert ezek jogi kérdések”.

Egy jogi szakértőkből álló szíriai bizottság fog alkotmányt írni. Ők fognak dönteni, és bármelyik uralkodónak vagy elnöknek követnie kell majd a törvényt

– mondta Ahmed as-Saráa, aki a brit lap szerint „az interjú során végig nyugodt volt, civil ruhát viselt, és igyekezett megnyugtatni mindazokat, akik úgy vélik, hogy csoportja nem szakított szélsőséges múltjával”. A BBC megjegyzi, hogy még sok szíriai nem hisz neki, szerintük az új vezetőknek a következő hónapokban végrehajtott intézkedései jelzik majd, hogy milyen országot akarnak Szíriából csinálni, és milyen módon akarnak majd uralkodni rajta.

Rovatok