Az orosz elnök elmondta, hogy még nem találkozott Bassár el-Aszaddal, a Moszkvába menekült, megbuktatott szíriai vezetővel, de tervezi, hogy ezt megteszi.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön kijelentette, hogy országa még mindig mérlegeli, hogy megtartsa-e katonai bázisait Szíriában, és azt állította, hogy a legtöbb közel-keleti ország és a szíriai kormányzó frakciók azt szeretnék, ha Oroszország jelen maradna.
El kell majd döntenünk, hogy milyenek lesznek a kapcsolataink azokkal a politikai erőkkel, amelyek most irányítják és a jövőben is irányítani fogják a helyzetet az országban. Az érdekeinknek egybe kell esniük
− mondta Putyin egy sajtótájékoztatón, utalva arra, hogy Oroszország megtartja-e ezeket a bázisokat.
Putyin először nyilatkozott Szíriáról azóta, hogy december 8-án összeomlott Oroszország közeli szövetségesének, Bassár el-Aszadnak az uralma. Az orosz elnök természetesen megpróbálta az események fordulatát úgy beállítani, hogy nem Oroszország vesztette el befolyását a térségben.
Azt mondta, hogy országa kapcsolatban áll „minden közel-keleti országgal” és „minden olyan csoporttal”, amely Szíriában irányítja a cselekményeket. „Túlnyomó többségük” − mondta − azt mondja nekünk, hogy érdekeltek lennének abban, hogy szíriai bázisaink megmaradjanak.
Elemzők szerint Oroszország világhatalmi tekintélye valószínűleg csorbulni fog al-Aszad bukása miatt, különösen, ha elveszíti a Tartuszi haditengerészeti támaszpontot és a Hmeimim légitámaszpontot. Mindkettő kulcsfontosságú volt ahhoz, hogy Oroszország képes legyen kivetíteni befolyását Afrikára és a Földközi-tengerre.
Moszkva 2015-ben avatkozott be a szíriai polgárháborúba. Ezzel több éven át tartó heves légicsapások kezdődtek, amelyek segítettek abban, hogy Bassár el-Aszad hatalmon maradjon.
A lázadók meglepetésszerű offenzíva kezdete után azonban az al-Aszadot a támogató iráni és Irán-barát harcosok úgy döntöttek, hogy nem állnak ellen a lázadók előrenyomulásának − mondta Putyin. Ehelyett Oroszország segítségét kérték a Szíriából való evakuáláshoz − fogalmazott.
Vlagyimir Putyin az NBC News kérdésére válaszolva év végi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy még nem találkozott a Szíriából Moszkvába menekült al-Aszaddal, de már tervezi a találkozót. Putyin azt mondta, hogy meg fogja kérdezni al-Aszadot Austin Tice, a szíriai Damaszkuszban 2012-ben elrabolt amerikai újságíró hollétéről.
Putyin azt is elmondta, hogy „több mint négy éve” nem beszélt Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, de nyitott arra, hogy ezen változtasson.
Készen állok a találkozóra, ha ő ezt akarja
− fogalmazott Putyin.
A maratoni sajtótájékoztató már éves rituálévá vált az 1999-ben hatalomra került orosz elnök számára. Az utóbbi években ez összekapcsolódott egy másik évente megrendezett rítussal, a „közvetlen vonallal”, amikor is Putyin válaszol az ország minden tájáról érkező hívásokra vagy levelekre − gyakran olyanoktól, akik a helyi hatóságok ellen szólalnak meg.
Az olykor négy óránál is hosszabb adások célja, hogy bemutassa, hogy Putyin szorosan elkötelezett az oroszok problémáinak megoldására. Elemzők szerint ezzel is meg akarják különböztetni a nyugati vezetőktől, akiket az orosz állami média gyakran gyengének és érzéketlennek állít be.