Vlagyimir Putyin kijelentette, hogy az ukrajnai háború „sokkal erősebbé” tette Oroszországot, és tagadta, hogy kulcsfontosságú szövetségese, Bassár el-Aszad szíriai bukása ártott volna Moszkva tekintélyének. Az orosz elnök maratoni év végi sajtótájékoztatót tartott, amelybe a „nézők” is „betelefonálhattak”.
Az ukrán elnököt, Volodimir Zelenszkijt „illegitimnek” minősítve Putyin kijelentette, hogy kész találkozni Donald Trumppal, és megvitatni a teljes körű invázió befejezését célzó békejavaslatokat. Mindamellett megismételte álláspontját, miszerint Moszkva megtartja a Krím ellenőrzését, azzal a négy ukrán régióval együtt, amelyekre 2022-ben igényt tartott.
A gondosan megtervezett esemény négy és fél órán át tartott. A moszkvai stúdióban a mikrofonért versengő regionális újságírók mellett háborús bloggerek és nyugdíjasok telefonos kérdései is szerepeltek − írja a The Guardian.
Putyin derűlátónak és magabiztosnak tűnt, miközben csapatai továbbra is hatalmas veszteségek árán araszolnak előre Ukrajnában. „A harctéri helyzet drasztikusan változik, az egész frontvonalon mozgások történnek” − büszkélkedett. „Harcosaink négyzetkilométerenként foglalnak vissza területeket.”
Azt mondta, hogy az orosz hadsereg „halad céljaink elérése felé” az általa különleges katonai műveletnek nevezett háborúban.
Putyin egy ponton azt mondta, hogy Moszkva „kész a tárgyalásokra és a kompromisszumokra” a harcok befejezése érdekében, de később olyan álláspontot hangoztatott, amely szerint Ukrajna nem csatlakozhatna a NATO-hoz, semleges státuszt kellene elfogadnia, és bizonyos szintű demilitarizáláson menne keresztül. Eközben azt is követelné, hogy a Nyugat oldja fel az Oroszország elleni szankciókat.
Jelezte, hogy a Kreml nem hajlandó semmilyen megállapodást aláírni Zelenszkijjel, és elutasította a tűzszünet gondolatát. Ehelyett olyan megállapodást szorgalmazott, amely „hosszú távú garanciákat” nyújtana.
Annak ellenére, hogy a média beszámolói szerint Donald Trump elnökségből valótávozása után gyakran tartották a kapcsolatot, Putyin azt állította, négy éve nem beszélt Trumppal. Hozzátette, hogy „bármikor kész találkozni vele”.
Putyin arra is felhasználta az alkalmat − amelynek célja, hogy a gondosan kiválogatott kérdésekre válaszolva kompetenciát sugározzon −, hogy foglalkozzon olyan fejleményekkel, amelyek beárnyékolták Oroszország hírnevét.
Putyin most először beszélt közeli szövetségesének, a szíriai Aszad bukásáról, amely veszélyezteti Moszkva közel-keleti pozícióját, és elutasította, hogy jelentős geopolitikai kudarcot szenvedett volna.
A Szíriában kialakult helyzet nem vereség Oroszország számára
– mondta Putyin, hangsúlyozva, hogy Moszkva elérte célját, amikor 2015-ben Aszad oldalán beavatkozott.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, csütörtöki, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.