Index Vakbarát Hírportál

Donald Trump fegyvereket szállíthat Ukrajnának, de van egy feltétele

2024. december 20., péntek 20:43

Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapata decemberi megbeszéléseiken közölte európai tisztviselőkkel, hogy a hivatalba lépő államfő követelni fogja a NATO-tagállamoktól a védelmi kiadások növelését a jelenlegi cél duplájára, a GDP 5 százalékára, de továbbra is tervez katonai segélyt nyújtani Ukrajnának, miközben a háború befejezésére törekszik.

Donald Trumpnak, az Egyesült Államok következő elnökének legközelebbi külpolitikai segítői, a Financial Timesnak nyilatkozó, s a megbeszéléseket ismerő személyek szerint decemberben magas rangú európai tisztviselőkkel folytatott tárgyalásokon osztották meg szándékait, miközben a megválasztott amerikai elnök az Európával és Oroszország ukrajnai inváziójával kapcsolatos politikáját konkretizálta.

Kampánya során Donald Trump megfogadta, hogy megvonja az Ukrajnának nyújtott segélyeket, azonnali béketárgyalásokra kényszeríti Kijevet, és védtelenül hagyja a NATO-szövetségeseket, ha nem költenek eleget a védelemre. Kijelentései megrémítettek az európai országok vezetőit, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kormányát is.

A források szerint azonban a leendő államfő jelezte a nyugati szövetségeseknek, hogy beiktatása után is fenn kívánja tartani az amerikai katonai fegyverszállításokat Kijev részére, ezzel egyidejűleg követeli, hogy a NATO több mint kétszeresére, 5 százalékra növelje a 2 százalékos kiadási célt. utóbbi értéket ráadásul a szövetség 32 tagja közül jelenleg is csak 23 teljesíti.

A Fehér Ház költségvetési hivatala szerint az Egyesült Államok 2024-ben a GDP mintegy 3,1 százalékát költi védelemre, miközben Donald Trump első elnökségének utolsó évében, 2020-ban a Pentagon kiadásai elérték a 3,4 százalékot. Beszámolók szerint a megválasztott elnök nem érné be 5 százaléknál kevesebbel, ráadásul azt tervezi, hogy összekapcsolja a magasabb védelmi kiadásokat és az Egyesült Államokkal való kedvezőbb kereskedelmi feltételek felajánlását. A NATO-szövetségesek már tárgyalásokat folytatnak arról, hogy 2025-ben a júniusi vezetői találkozón 3 százalékra emeljék a célt, de a védelmi szövetség tagországai aggódnak az ehhez szükséges nehéz költségvetési döntések miatt.

Már zajlanak az egyeztetések

A legfontosabb európai NATO-szövetségesek – köztük Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Olaszország és Lengyelország – szerda este Brüsszelben találkoztak Mark Rutte NATO-főtitkárral és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy megvitassák, miként igazítaná ki a kontinens a védelmi politikát, válaszul Trump visszatérésére. Olaf Scholz német kancellár csütörtökön, az uniós vezetők csúcstalálkozóján külön telefonbeszélgetést folytatott a leendő államfővel. A német kancellár később újságíróknak azt nyilatkozta, „biztos abban, hogy az Egyesült Államok és Európa továbbra is támogatni fogja Ukrajnát”.

Magas rangú brit biztonsági tisztviselők a hónap elején Washingtonba utaztak, hogy felmérjék a megválasztott elnök terveit. Beszámolóik szerint bár Donald Trump továbbra is úgy véli, hogy Ukrajnának soha nem szabadna NATO-tagságot adni, és a konfliktus azonnali befejezését szeretné, azonban a fegyverek Kijevbe szállítása a tűzszünet után biztosítaná a „béke az erőn keresztül” politika megvalósulását. A héten Brüsszelben a NATO és az Európai Unió vezetőivel folytatott megbeszélések után Ukrajna elnöke csütörtökön azt mondta, hogy az ország védelmére tett európai ígéretek „nem lennének elegendők” az Egyesült Államok részvétele nélkül.

Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, pénteki, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.

Rovatok