„Szokatlan léptékű bizalmat” alakított ki András herceggel, és kapcsolatokat épített ki politikusokkal Kína „javára” – ezt állítják a brit hatóságok egy ötvenéves, Kínában született üzletemberről. Kémnek tartják, nemzetbiztonsági okokból kitiltották az Egyesült Királyságból, a határozatot pedig különbíróság is helybenhagyta.
Korábban csak H6 néven azonosították, saját kérésére azonban a titkosítást feloldották, így most már tudjuk, hogy az állítólagos ügynök az 1974-ben született Jang Tengbo, aki az Egyesült Királyságban Chris Yang néven is bemutatkozott – jelentette a BBC.
„Teljes mértékben valótlan” – állítja a gyanúról, miszerint kém lenne, és határozottan tagadja bármilyen törvénytelenség elkövetését.
Először több mint két évtizede, 2002-ben érkezett az Egyesült Királyságba. Egy évig Londonban tanult, majd a Yorki Egyetemen szerzett mesterdiplomát közigazgatásból és közpolitikából.
Első cégét, a Hampton Group International tanácsadói irodát 2005-ben alapította meg. Azóta összesen öt Nagy-Britanniában bejegyzett vállalatban Jang Tengbo az igazgató.
Tizenegy évvel érkezése után, 2013 májusában határozatlan idejű tartózkodási engedélyt kapott.
Az Egyesült Királyságot a „második otthonának” nevezte azok után, hogy felfedte személyazonosságát, majd hozzátette: „soha nem tenne olyat, ami ártana neki”.
Sosem derült ki, miért tartóztatták fel Jangot három éve, 2021 novemberében, miközben megkísérelt belépni az Egyesült Királyság területére. A hatóságok kérésére átadta mobilját és minden más digitális eszközét. Három hónappal később kérelmezte, hogy adatait a brit kormány ne őrizze tartósan. Kérelmét először elfogadták, majd a hatósági fellebbezés után ez az óhaja nem teljesült.
Ekkor közölték vele, hogy a gyanú szerint kapcsolatban áll az Egyesült Fronttal. A United Front, az UFWD a kínai vezetés befolyásolási műveleteket szervező nyújtott karja.
Nyugaton az UFWD-t többször kapcsolatba hozták pekingi befolyásolási szándékkal.
Tavaly februárban Jangot „letessékelték” egy Pekingből Londonba tartó járatról, az indoklás szerint azért, mert folyamatban volt egy ellene indított kitiltási eljárás.
Egy hónappal később, 2023 márciusában Suella Braverman akkori belügyminiszter személyesen rendelte el Jang tartózkodási jogának visszavonását, a „közjó érdekére” hivatkozva pedig kitiltotta az Egyesült Királyságból.
A döntést megalapozó bizonyítékok egy része a korábban lefoglalt eszközökről származott, amelyekből kiderült kapcsolata az UFWD-vel, és még gyakoribb kapcsolata az kínai állami tisztviselőkkel, illetve a kommunista párttal.
A bíróság úgy ítélte meg, hogy Jang esetében „bőséges” bizonyíték nem igazolja a vád megalapozottságát, végül azonban mégis úgy döntött: „elegendő” tény támasztja alá az MI5 feltételezését, miszerint a célszemély biztonsági kockázatot jelent.
Ezek egyike András herceg egyik főtanácsadójának levele volt, amelyben tudatta, hogy Jang a herceg nevében járhat el a potenciális kínai befektetőkkel folytatott tárgyalásokon.
A herceg „legközelebbi bizalmasain kívül Ön egy olyan fa csúcsán trónol, amelyre nagyon sokan szeretnének felkapaszkodni” – írta Dominic Hampshire Jangnak.
A tanácsadó azóta elérhetetlen, a belügyminisztérium szerint azonban ez is bizonyítja, hogy Jang „olyan kapcsolatokat tudott kialakítani prominens brit személyiségek és magas rangú kínai tisztviselők között”, amelyeket Peking „politikai beavatkozási célokra használhatott fel”.
„Minden kapcsolatot megszakítottam Janggal, miután ezt a tanácsot kaptam a kormánytól” – közölte András herceg, de szavaiból nem derült ki, mikor szűnt meg a kommunikáció. Irodája szerint „kényes természetű dolgokról” soha nem ejtettek szót.
Jang tagadja a vádakat, de azt elismerte, hogy az „UFWD-vel való kapcsolattartás elkerülhetetlen”.
A pekingi külügyminisztérium szerint Jang ügye egy újabb alaptalan „kémtörténet”.
(Borítókép: András herceg 2022. szeptember 14-én Londonban. Fotó: Martin Meissner / WPA Pool / Getty Images)