Index Vakbarát Hírportál

Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból

2024. december 21., szombat 18:37

Elhagyta Csádot a francia csapatok első, 120 fős kontingense pénteken, három héttel azt követően, hogy Csád bejelentette, felbontja a Franciaországgal kötött védelmi együttműködési szerződést.

Elhagyta Csádot a francia csapatok első kontingense. A csádi védelmi minisztérium a Facebookon azt is közölte, hogy a következő napokban több tonna katonai felszerelést is elszállítanak a főváros katonai repülőteréről. Januárig pedig a francia hadsereg hajóra teszi és elszállítja a három csádi bázisáról a katonai járműveket a kameruni Doula kikötőjéből – közölte az MTI.

A csádi külügyminisztérium november végén jelentette be, hogy nemzeti szuverenitásának újraértelmezése keretében felbontja a védelmi együttműködési szerződést egykori gyarmattartójával.

Ennek értelmében Franciaországnak ki kell vonnia az országban állomásoztatott mintegy ezer katonáját és katonai felszerelését. A bejelentéskor hangsúlyozták, hogy a 60 évvel ezelőtt kötött megállapodás felbontása semmiképpen sem kérdőjelezi meg Csád és Franciaország történelmi kapcsolatait, a közös érdekek mentén, más területeken továbbra is fenn kívánják tartani azokat.

Csád az egyik utolsó olyan ország volt a Száhel-övezetben, ahol Franciaország még katonai jelenlétet tartott fenn, miután az elmúlt években kiszorult Nigerből, Maliból és Burkina Fasóból is. Francia harci repülőgépek és katonák szinte megszakítás nélkül állomásoztak Csád területén a közép-afrikai ország 1960-as függetlenné válása óta. A francia csapatok segítettek a csádi katonák kiképzésében, a harci gépek pedig légi támogatást biztosítottak több alkalommal is a hatalomra törő lázadókkal szemben.

Csád mint stratégiai partner

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) októberben közölte, hogy a szeptemberben aláírt stratégiai partnerség és a komplex magyar kormányzati szerepvállalás részleteiről tárgyalt Máthé László miniszteri biztos vezetésével a magyar kormány, a Hungary Helps, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), valamint a Magyar Honvédség képviselőiből álló delegáció N’Djanemában.

Stratégiai partnerségről tárgyalt a magyar delegáció Csádban. Mint írták, a magyar kormány szerint Afrika fejlődése, békéje és stabilitása Európa és így Magyarország szempontjából is kiemelten fontos érdek, mivel szerintük „a terrorizmus által támogatott, déli irányból érkező illegális bevándorlás jelenti ma az egyik legnagyobb biztonsági fenyegetést Európa számára”.

Rovatok