Index Vakbarát Hírportál

20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét

2024. december 23., hétfő 06:42

Egy 18 éves orosz lány, aki októberben az antalyai repülőtér mosdójában szülte meg gyermekét, és otthagyta őt, továbbra is börtönben marad. A török jogszabályok szerint akár életfogytiglani börtönbüntetés is várhat rá, bár az orosz állampolgárnő a kiadatás és esetleges enyhítés, például Erdogan vagy Putyin kegyelme révén akár Oroszországban is letöltheti büntetését.

Továbbra is börtönben marad az a 18 éves orosz lány, Jekatyerina B., aki októberben az antalyai repülőtér mosdójában adott életet gyermekének, majd magára hagyta őt. Az ügy első tárgyalását követően nem változtattak a fiatal nő előzetes letartóztatásán, míg édesanyját, aki a szülés során segédkezett, szabadon engedték – írja az mk.ru.

A török jogszabályok értelmében Jekatyerinára akár életfogytiglani börtönbüntetés is várhat, bár a csecsemő életben maradt. Török ügyvédek szerint azonban ennél valószínűleg enyhébb, körülbelül 20 év szabadságvesztésre számíthat.

A csecsemő időközben megkapta az orosz állampolgárságot, és már megtalálták számára a megfelelő nevelőcsaládot Oroszországban. Biológiai édesanyjáról azonban valószínűleg soha nem fog tudni.

Az ügy egyik érdekes aspektusa a két ország büntetőjogának eltérése. Oroszországban az anyák, akik újszülöttjük ellen követnek el gyilkosságot vagy annak kísérletét, gyakran enyhébb büntetésre számíthatnak, mivel feltételezik, hogy érzelmi sokk és hormonális hatások miatt cselekedtek. Törökországban viszont az „újszülött elleni gyilkossági kísérlet” nem minősül enyhítő körülménynek, és az életfogytiglani börtönbüntetés a nőkre is érvényes lehet.

Az ügy háttere

2024. október 13-án Jekatyerina B. egy Moszkva környékén élő 18 éves lány, a törökországi nyaralásuk után édesanyjával együtt érkezett az antalyai repülőtérre, hogy hazatérjenek. A biztonsági kamerák felvételei szerint a fiatal nő rosszul érezte magát, nehezen állt a lábán, és görcsösen fogta a hasát. Ezután a mosdóba ment, ahonnan egy idő után átöltözve jött ki, majd édesanyjával együtt a határellenőrzés felé vette az irányt. 

 Nem sokkal később, Jekatyerina távozása után 12 perccel az egyik reptéri dolgozó meghallotta az újszülött sírását. Azonnal értesítették a mentőket, akik kórházba vitték a csecsemőt. Az anyát és az édesanyját a biztonsági szolgálat megállította, majd letartóztatták őket. A fiatal nő ellen szándékos gyilkossági kísérlet vádjával indítottak eljárást.

Jekatyerina azt állította, hogy nem tudott a terhességéről, és a szülés sokként érte. A nőgyógyászok azonban egyöntetűen cáfolják ezt, bár előfordulhat, hogy egy először várandós nő a várandósság korai szakaszában nem biztos a helyzetében, a hetedik-kilencedik hónap között már egyértelmű a gyermekvárás ténye. Az édesanya, aki pedagógusként dolgozik, valószínűleg tényleg nem tudott lánya állapotáról, különben aligha indult volna el vele gondtalanul nyaralni.

Van remény az enyhítésre?

Az édesanyát időközben szabadon engedték, de Jekatyerina helyzete továbbra is bonyolult. Felmerül a kérdés, nem lenne-e célszerűbb hazaszállítani őt Oroszországba, hogy ott álljon bíróság elé.

Marina Szilkina, a nemzetközi jog szakértője szerint az orosz állampolgárok hazaszállítására van lehetőség:

Az állampolgárság szerinti ország kérhet kiadatást még a bírósági ítélet előtt. Az ilyen esetekben a bíróság mérlegeli a kiadatási kérelem indokoltságát, az elkövetett bűncselekmény súlyosságát, valamint az érintett személy hátterét és a politikai körülményeket

– mondta.

Oroszország és Törökország között 2017 óta van hatályban kiadatási egyezmény, amely alapján a törvény mindkét országban bűncselekménynek számító esetekben lehetséges a kiadatás. Ha Jekatyerinát hosszabb börtönbüntetésre ítélik, akkor is van rá esély, hogy büntetését Oroszországban tölthesse le.

Emellett a török elnök, Recep Tayyip Erdogan, valamint az orosz elnök, Vlagyimir Putyin is kegyelmet gyakorolhat, ha erre megfelelő indokok állnak rendelkezésre. Jekatyerina sorsáról a következő tárgyaláson születhet döntés, amely meghatározza, hol és hogyan kell majd bűnhődnie tettéért.

Rovatok