A világ egyik legaktívabb vulkánja, az amerikai Hawaii szigetcsoporton található Kilauea hétfőn ismét kitört – közölte az amerikai geofizikai intézet (USGS).
A hatóságok által közzétett felvételeken repedések jelentek meg a vulkán kráterében, amelyekből láva tört fel. A kitörés helyi idő szerint hajnali 2 óra húsz perckor kezdődött – számolt be az intézet, hozzátéve, hogy hajnali 4 óra 30-kor 80 méter magas lávaszökőkutakat figyeltek meg.
A tájékoztatás szerint a vulkán által kibocsátott kén-dioxid reakcióba lép a légkörben, és látható ködöt, úgynevezett vogot (vulkáni szmogot) hoz létre.
Ez a vulkáni köd hatással lehet az emberekre, az állatokra és a növényzetre.
Az intézet szerint a kitörés helyi idő szerint reggel fél hét körül stabilizálódott, és nem veszélyeztette az infrastruktúrát.
A Kilauea 1983 óta szinte folyamatosan kitör, legutóbb szeptemberben. Ez egyike Hawaii hat aktív vulkánjának, a világ legnagyobb vulkánjával, a Mauna Loával együtt. Kisebb ugyan, mint a Mauna Loa, de ennek ellenére aktívabb, és látványos lávatörései miatt népszerű turisztikai célpont.