Index Vakbarát Hírportál

Friss kutatásban kérdezték a lengyeleket a Magyarországon menedéket kapó lengyel politikusról

2024. december 26., csütörtök 12:35

Marcin Romanowski szerint Lengyelországban politikailag üldözik, amiért szerinte az ellene indított jogi eljárások politikai jellegűek. Az egykori igazságügyminiszter-helyettest Lengyelországban korrupcióval vádolják, és nemzetközi elfogatóparancs van ellene érvényben.

Egy közvélemény-kutatás szerint a lengyelek 69,9 százaléka negatív véleménnyel bír arról, hogy Marcin Romanowski egykori igazságügyminiszter-helyettes Magyarországra menekült, ahol politikai menedékkérelmet kapott – számol be róla az Onet lengyel híroldal. 

A Radio Zet kérésére az Ibris által készített kutatás szerint a lengyelek 55,5 százaléka határozottan rossznak, további 14,4 százalékuk pedig inkább rossz ötletnek tartja, hogy a jobboldali-konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) politikusa Magyarországra menekült, míg a válaszadók mindössze 12,9 százaléka véli úgy, hogy jó ötlet volt a korrupcióval vádolt politikusnak elhagynia Lengyelországot.

Nem meglepő módon a PiS-szavazók valamennyivel megengedőbbek voltak a kormánypárti szavazóknál:

míg a PiS szimpatizánsainak 26 százaléka szerint jó döntést hozott Romanowski, addig a Donald Tusk vezette Polgári Koalíció (KO), valamint a baloldali Lewica szavazói száz százalékban ellenzik a döntését

Igaz, a PiS-szavazók többsége is elítéli Romanowski menekülését, miután 37 százalékuk hibásnak tartja az egykori igazságügyminiszter-helyettes döntését, 36 százalékuknak pedig nincs véleménye, vagy nem osztották azt meg.

A kormánykoalíció harmadik tagja, az agrárius Lengyel Néppártból (PSL), valamint a centrista Polska 2050-ből álló Harmadik Út szavazóinak 14 százaléka szerint valamennyire jó ötlet volt Romanowski menekülése, ugyanennyien valamennyire rossz, 69 százalékuknak pedig nagyon rossz véleménye van a döntést illetően.

Mint arról korábban beszámoltunk, a PiS egykori igazságügyminiszter-helyettese még december 19-én kapott politikai menedékjogot Magyarországtól, amiért a korrupcióval vádolt politikus szerint Lengyelországban sérülne a tisztességes eljáráshoz való joga, és szerinte politikailag motivált az ellene indított eljárás.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a magyar hatóságok döntését azzal indokolta, hogy a volt igazságügyminiszter-helyettes esetében konkrét bizonyíték van a tisztességes eljárás hiányára, mivel Romanowskit 2024 nyarán annak ellenére tartóztatták le, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjaként mentelmi jog illette meg, és csak azután bocsátották szabadon, hogy a közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a lengyel hatóságoknál.

Romanowski ügye miatt az utóbbi időben megromlott magyar–lengyel kapcsolatok tovább romolhatnak, mivel a magyar kormány szerint a tavaly decemberi lengyel kormányváltás után felálló, Donald Tusk vezette kormánnyal Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet alakult ki, miközben Tuskék szerint az elmúlt nyolc évben a PiS által felépített illiberális rendszer hibáit próbálják helyrehozni.

Az egykori igazságügyminiszter-helyettes menedékkérelme miatt a lengyel kormány bekérette Magyarország varsói nagykövetét, Íjgyártó Istvánt, valamint az Európai Bizottsághoz fordult azt kérve, hogy indítson eljárást Magyarországgal szemben a döntés miatt. Romanowski ellen egyébként nemzetközi elfogatóparancs van érvényben.

(Borítókép: Marcin Romanowski 2020. július 25-én. Fotó: Rafal Guz / PAP / MTI)

Rovatok