A dél-koreai parlament megszavazta Han Dokszu miniszterelnök és megbízott államfő felelősségre vonását, azt követően, hogy nem nevezett ki bírákat az alkotmánybíróság három megüresedett pozíciójára. Az alkotmánybíróságnak kellene döntenie Jun Szogjol felfüggesztett államfő, a képviselők által már megszavazott menesztésének és felelősségre vonásának jóváhagyásáról.
Összesen 192 képviselő döntött a megbízott elnök felelősségre vonása mellett, ami jóval több, mint az érvényes szavazáshoz szükséges 151 szavazat – írja a BBC. Han miniszterelnök úgy vált megbízott elnökké, hogy Jon elnököt felmentette a parlament, miután december 3-án sikertelenül vezetett be hadiállapotot.
Han feladata lett volna kivezetni az országot a belpolitikai zűrzavarból, de az ellenzéki képviselők szerint megtagadta Jun menesztésének jóváhagyását. Jun Szogjolt december 14-én vád alá helyeztek, és az alkotmánybíróság vizsgálja, hogy leváltsák-e vagy visszaállítsák a hatalmát.
A dél-koreai parlament friss döntése alapján Hant felmentik megbízott elnöki feladatai alól. Csoj Szangmok pénzügyminiszter váltja őt a megbízott elnöki székben.
Az alkotmánybíróságnak még Jon és Han felelősségre vonását is meg kellene erősítenie, erre 180 napjuk van. Az alkotmánybíróság döntéséhez kétharmados többség szükséges, de a kilenc bírói tisztségből három betöltetlen, mert az érintett bírák idén ősszel nyugdíjba vonultak. A három bírót az elnöknek kellene kineveznie az ellenzéki többségű parlament által javasolt jelöltek közül.
Han Dokszu viszont azzal érvelt, hogy megbízott államfői tisztsége nem hatalmazza fel ilyen fontos kinevezésekre, és azt követeli, hogy a bírák kiválasztásában előbb egyezzen meg az ellenzék a kormányzó Néphatalom Pártjával (PPP).
Han közölte, hogy tiszteletben tartja a képviselők döntését, de megvárja, hogy az alkotmánybíróság hogyan határoz. Elmondta, hogy nem szeretné növelni a káoszt, ezért felfüggeszti hivatalát.
Jun Szogjol december elején hirdetett hadiállapotot, szerinte ugyanis államellenes erők meg akarták fosztani a dél-koreaiakat a szabadságuktól és boldogságuktól. A katonai jogrend kihirdetése után óriási politikai és társadalmi nyomás alá került az elnök, aki pár óra múlva vissza is vonta a rendkívüli rendeletet. Az ügy miatt a védelmi miniszter lemondott pozíciójáról, Jun Szogjol azonban erre nem volt hajlandó, és azóta sem kért bocsánatot.
(Borítókép: A dél-koreai Polgári Erő Pártja tiltakozik a nemzetgyűlés elnöke, Woo Won-shik ellen a Han Dokszu elleni vádemelési szavazás közben a dél-koreai Szöulban, a nemzetgyűlés plenáris ülésén 2024. december 27-én. Fotó: Kim Hong-Ji / Reuters)