A brexit óta először vesz részt uniós csúcson a brit miniszterelnök. Keir Starmer meghívása a februári találkozóra egyben válasz is az EU részéről Donald Trump amerikai elnök beiktatására: a fő téma ugyanis a védelmi együttműködés lesz.
Keir Starmer brit miniszterelnök is ott lesz jövő februárban az uniós vezetők informális csúcstalálkozóján – írja a BBC.
Ez az első ilyen meghívás azóta, hogy Nagy-Britannia hivatalosan kilépett az Európai Unióból. A fő téma Európa védelme és a katonai együttműködések lesznek. Donald Trump amerikai elnök januári beiktatása után ugyanis Európa várhatóan nem támaszkodhat kizárólag az Egyesült Államokra katonai szinten, ezt már a leendő elnök is többször hangoztatta.
Európa védelmében pedig Nagy-Britannia kulcsfontosságú, hiszen a szigetországnak van az egyik legfejlettebb hadereje a kontinensen. Az egyre sűrűsödő háborúk és Trump fenyegetése a NATO-ból való kilépés miatt rendkívül fontos, hogy Európának is legyen egy közös válasza a kérdésre. A brexittel szinte senki sem járt jól, hiszen az EU elveszítette az egyik legnagyobb piacát és a francia után a legerősebb hadseregét, míg Nagy-Britannia elbukta azon érdekérvényesítő erejét a világban, amely az EU-val közösen még megvolt számukra.
A baloldali brit kormány már hatalomra kerülése óta próbál minél több tárgyalást kezdeményezni Brüsszellel, ugyan a teljes brexitet várhatóan nem mernék visszacsinálni, de jó néhány rendelkezését semmissé tennék.
Az EU pedig a fent említett okok miatt szintén hajlandó lehet egyezségre jutni Londonnal. A védelem mellett például kereskedelmi kérdésekben is születhetnek megállapodások, azaz a britek adnák a hadseregüket, cserébe valamilyen módon ismét részt vehetnének az uniós kereskedelemben. Nagy-Britanniának ugyanis mintegy négyszázalékos GDP-veszteséget okoz évente a brexit.
A BBC-nek nyilatkozó uniós diplomaták szerint ugyanakkor nincs hátsó ajtó, azaz nem valószínű, hogy mindent megkap London a védelemért cserébe. Valamilyen megállapodás ugyanakkor születhet. „Tudunk egyszerre sétálni és rágózni is közben” – mondta egy névtelenséget kérő diplomata.
Két területen lehet egyébként áttörés. Az egyik, hogy London szeretné, ha eltörölnék az élő állatokra vonatkozó előírásokat, így nem kellene szigorú állatorvosi szabályokat betartani, amely ellehetetleníti a mezőgazdasági termékek kereskedését. Másrészt pedig az unió belépést kérhet a brit felségvizekre, egy új halászati megállapodás keretében.
Szintén kiemelt téma lehet a migráció, ám ebben a legtöbb megszólaló szerint kizárt, hogy bármilyen egyezség születhet.
Egy friss felmérés szerint egyébként a brit szavazók körében immár 50 százalék felett van azok száma, akik sokkal szorosabb együttműködést szeretnének az unióval. A legtöbben egyébként a szabad mozgást korlátozó intézkedéseket szeretnék semmissé tenni a brexitből.