Az elnöki palotához szerveztek demonstrációt Georgiában, miután az ellenzéki pártok, valamint az ország nyugati integrációját támogató georgiaiak vitatják az októberi parlamenti választás, majd a parlament által megválasztott új elnök legitimitását. Az eddigi elnök, Szalome Zurabisvili azt ígérte, nem mond le elnöki posztjáról és addig hivatalban marad, amíg egy új, ezúttal tiszta és fair parlamenti választást nem tartanak. A tüntetők és a rendőrök között dulakodás alakult ki.
Hiába ígérte azt Georgia leköszönő elnöke, Szalome Zurabisvili, hogy nem fogadja el a helyette megválasztott új, december 29-én beiktatott egykori focistát, a szélsőjobboldali nézeteiről ismert Micheli Kavalasvilit, Zurabisvili végül elhagyta az elnöki palotát.
Ennek ellenére Zurabisvili továbbra is állítja, ő Georgia egyetlen legitim elnöke, és szerinte a zászló mellett az emberek bizalmát is magával vitte az elnöki palotából.
Távozásakor az elnöki palotánál összegyűlt tömegnek elmondta, hogy az épület csak addig volt szimbólum, amíg egy legitim elnök tartózkodik benne, de szerinte ez december 29-én, Kavalasvili beiktatásával véget ért.
Az elnöki palotánál beszámolók szerint több ezer tüntető gyűlt össze, akik egyrészt méltatták a 2018 óta a posztot betöltő, majd az általuk továbbra is elnöknek tartott Zurabisvilit, ezenkívül pedig piros lapokkal demonstráltak a szerintük illegitim kormány, az új elnök és a parlament ellen. Az Interpresnews nevű georgiai lap szerint
A TÜNTETŐK ÉS A RENDŐRÖK KÖZÖTT LÖKDÖSŐDÉS ALAKULT KI, A RENDŐRSÉG PEDIG TÖBB TÜNTETŐT IS ŐRIZETBE VETT AZ ELNÖKI PALOTÁNÁL.
A beiktatás egyébként a nyilvánosságtól elzárt volt, az új elnök letette az esküjét, így a georgiai alkotmány szerint immáron hivatalosan ő a legfőbb közjogi méltóság a dél-kaukázusi államban. Kavalasvili a beiktatása után méltatta a georgiaiak tradícióit és arról beszélt, hogy mindig is a béke a legfőbb célja és a legnagyobb értéke a georgiaiaknak. Kavalasvili a tüntetésekről korábban egyébként azt állította, azt nyugati országok szervezik és a célja, hogy Georgiát háborúba sodorják Oroszországgal szemben.
Mint arról délelőtt beszámoltunk, az új elnök beiktatásával tovább mélyülhet a politikai válság Georgiában. A hivatalos adatok szerint az októberi parlamenti választásokon a már régóta kormányzó, a párt kritikusai szerint autoriter hatalmat építő Georgiai Álom győzött, ami megőrizte a parlamenti többséget, ugyanakkor az ellenzék, valamint több állam és az Európai Parlament szerint a választás nem volt tiszta és fair, ezért utóbbi például a választások megismétlésére szólította fel az országot.
A régi-új georgiai kormány válaszul november végén bejelentette, hogy felfüggeszti az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásokat, ami miatt már második hónapja tüntetnek a nyugati integráció hívei országszerte – december 28-án, az új elnök beiktatása előtt egy élőláncot vontak az ország több pontján.
Zurabisvili szombaton csatlakozott a november 28-a óta folyamatosan tüntető tömeghez az ország fővárosában, Tibilisziben rendezett demonstráción, ahol a kormányellenes új parlamenti választásokat követeltek.
A kormányzó Georgiai Álom – amelynek egyébként Zurabisvili 2018-ban még a támogatását élvezte – nem így látja a helyzetet. Irakli Kobahidze miniszterelnök bejelentette, hogy amennyiben a régi elnök nem távozik önszántából mandátuma lejárta után, akár börtönbe is zárhatják – még múlt héten arról beszélt Kobahidze miniszterelnök, hogy majd meglátják, hova kerül: a rácsok mögé vagy az elnöki palotán kívülre.
Az új, ellenzék által illegitimnek tartott elnök beiktatása így tovább mélyítheti a már amúgy is súlyos politikai válságot a dél-kaukázusi államban.
Az ellenzéki pártok, a szimpatizánsaik, valamint több ország és az Európai Parlament már az október 26-i parlamenti választások eredményét is vitatja, az Európai Unió pedig szankciókat is kilátásba helyezett a Georgiai Álom vezetőivel szemben, arra azonban a magyar és a szlovák kormány ellenzése miatt eddig nem került sor.
Egyébként Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatására nem az elméletileg most beiktatott Kavalasvili kapott meghívást, hanem a 2018-ban megválasztott Zurabisvili. Erről a miniszterelnök a nap folyamán úgy nyilatkozott, hogy nincs itt semmi érdekesség, Zurabisvili mint magánember, nyugodtan részt vehet rajta, de az elnök mától Kavalasvili.