Index Vakbarát Hírportál

Vlagyimir Putyin jóváhagyta a ruszofóbia elleni küzdelmet, és szélsőségesnek bélyegezte Ukrajnát

2024. december 29., vasárnap 17:41 | aznap frissítve

Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a „szélsőségesség elleni küzdelemről” szóló rendelet frissített változatát.

A ráncfelvarráson átesett dokumentum tartalmazza a ruszofóbia fogalmát – ami az előző, szintén Putyin által 2020-ban jóváhagyott rendeletben még nem szerepelt.

A rendelet megfogalmazása szerint a ruszofóbia „az orosz állampolgárokkal, az orosz nyelvvel és kultúrával szembeni barátságtalan, elfogult, ellenséges hozzáállás, amely többek között az Oroszországgal szembeni diszkriminatív fellépésekben nyilvánul meg a barátságtalan államok részéről”.

Az új stratégia megállapítja, hogy egyes államok „saját önző céljaik elérésére használják fel a szélsőséges és terrorista szervezeteket, és nem riadnak vissza más államok belügyeibe való beavatkozástól”.

Az RBC hírportál megjegyzi, hogy a korábbi verziókkal ellentétben az új dokumentum a „szélsőségesség fő forrásai” között Ukrajnát is említi – írja a Meduza nevű orosz hírportál.

Az ukrán területekről érkező „fenyegetések” felszámolása is célja Moszkvának

A dokumentum „a legsúlyosabb fenyegetésekről” beszél, amelyek „a neonáci eszmék széles körű terjesztéséből, és a radikális neonáci fegyveres csoportok megerősödéséből” származnak, többek között Ukrajnában. Ezeket a csoportokat az orosz törvényhozók szerint „külső erők támogatják, amelyek bűncselekmények elkövetésére bátorítanak Oroszország területén”.

Moszkva álláspontja szerint az ukrán válságot „barátságtalan államok arra használják fel, hogy hibrid háborúkat indítsanak az Orosz Föderáció ellen, és agresszív oroszgyűlölő érzelmeket szítsanak a világban”. A stratégia egyik legfontosabb feladata „az Ukrajna területéről kiinduló szélsőséges fenyegetések felszámolása”.

A 21. pont megemlíti a koordinálatlan utcai tüntetéseket, amelyeket „az oroszországi társadalmi-politikai helyzet destabilizálása egyik fő módszerének” neveznek.

Az orosz hatóságok szerint a tiltakozásokat „szándékosan tömeges zavargásokká duzzasztják” bizonyos erők. Ennek érdekében „a közvélemény manipulálásának különböző módszereit” alkalmazzák.

A dokumentum felsorolja továbbá az állami politika különböző céljait és célkitűzéseit a szélsőségesség elleni küzdelem területén. A dokumentumba beletettek egy záradékot, amely „az Orosz Föderációt elhagyó személyek nyilvántartásba vételéről” értekezik.

Ide azokat az embereket sorolják, akik részt vesznek szélsőségesnek titulált szervezetek tevékenységében, valamint olyan barátságtalan államok oktatási központjaiban való képzésben, amelyek tevékenysége a „szélsőségesség jeleit hordozza magában”. Az viszont nem világos, hogy hol találhatók a „barátságtalan államok központjai”, milyen adatokból épül fel az adatbázis, és pontosan kik szerepelnek majd benne.

Az ukrajnai háború fejleményeit vasárnap is percről percre követjük ebben a cikkünkben. 

(Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szentpétervártól északra fekvő Igora síparadicsomban, Oroszországban. Fotó: Contributor / Getty Images)

Rovatok