A diktatúra tisztviselőinek felkutatása és bíróság elé állítása az új szíriai kormányzat egyik legfontosabb prioritása.
Szíria új kormánya fokozta a megbuktatott Aszad-diktatúra tagjainak felkutatására és letartóztatására irányuló kampányát, jelezve, hogy kemény kézzel fog fellépni azokkal szemben, akik állítása szerint kihívást jelentenek számára, hogy „újra törvény és rend uralkodjon az országban” − írja a The New York Times.
A Sana nevű szíriai állami hírügynökség szombaton arról számolt be, hogy „az Aszad-milícia számos tagját” elfogták a nyugat-szíriai Latakia régióban. Fegyvereket és lőszereket koboztak el – tették hozzá a jelentésben.
Az új kormányzat, amely azóta próbálja megszerezni az ellenőrzést Szíria egésze felett, hogy a lázadók szövetsége három hete megbuktatta Bassár el-Aszad elnököt, jelezte, hogy az Aszad-diktatúra tagjainak üldözése az egyik legfontosabb prioritás számára.
Egy emberi jogi szervezet azonban arról számolt be, hogy önkényesen tartóztatják le a régi rezsim támogatóit. Az elmúlt napokban a Sana arról is beszámolt,
hogy a kormány biztonsági erői Tartusz, Homsz és Hama térségében üldözik az Aszad-rezsim tagjait.
Szerdán egy Mohammed Kanjou al-Hassan, a katonai igazságszolgáltatás volt igazgatójának elfogására tett kísérlet halálos összecsapásokat váltott ki Tartusz térségében – amely al-Aszad alavita kisebbségének központi területéhez tartozik. A biztonsági erőkön a térségben rejtaütöttek a korábbi kormány hívei – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja nevű brit székhelyű háborús megfigyelő csoport.
Mohammed Abdel Rahman, Szíria ideiglenes belügyminisztere szerint a kormányerők tizennégy tagja meghalt. Bár egyes jelentések szerint al-Haszant később letartóztatták, a szíriai átmeneti kormány médiatisztviselői szombatig ezt még mindig nem erősítették meg. Tartózkodási helye továbbra is tisztázatlan.
A szíriai ideiglenes belügyminisztérium médiaosztálya szerint a biztonsági erők az Aszad-rezsim tagjait üldözik, hogy „biztosítsák” az ország területét. Ez arra utal, hogy a bukott rendszer hívei megpróbálják aláásni a biztonsági helyzetet. A hivatal szerint a hadjáratot csak azután indították el, hogy a korábbi kormány hűséges tagjai nem adták át „fegyvereiket és nem rendezték ügyeiket” a meghatározott határidőn belül.