Szíriában akár négy évbe is telhet, mire megtartják a választásokat − mondta Ahmed al-Saraa (mozgalmi nevén Abu Mohammad al-Dzsoláni), szíriai de facto vezetője vasárnapi nyilatkozatában. Ez az első alkalom, hogy a választások lehetséges menetrendjéről beszélt azóta, hogy Bassár el-Aszadot megbuktatták.
Az új alkotmány kidolgozása akár három évig is eltarthat − mondta al-Saraa az Al Arabiya szaúdi állami műsorszolgáltatónak adott interjújának írásbeli kivonata szerint. Azt is mondta, hogy körülbelül egy évbe telik, amíg a szírek drasztikus változásokat fognak látni − írja a Reuters hírügynökség.
Az Aszadot december 8-án megbuktató Hayat Tahrir al-Sham (HTS) csoportot vezető al-Saraa megjegyzése akkor hangzott el, amikor az új damaszkuszi kormány igyekezett megnyugtatni szomszédait, hogy eltávolodott iszlamista militáns gyökereitől.
A csoport villámhadjárata véget vetett egy 13 évig tartó polgárháborúnak, de számos kérdést hagyott maga után a korábban az Aszad család évtizedekig tartó tekintélyelvű uralma által összetartott, soknemzetiségű ország jövőjével kapcsolatban, ahol a külföldi államoknak, köztük Törökországnak és Oroszországnak erős és egymással versengő érdekei vannak.
Bár a nyugati hatalmak nagyrészt üdvözölték az Aszad család uralmának végét Szíriában, továbbra sem világos, hogy a csoport szigorú iszlám uralmat fog-e bevezetni, vagy rugalmasságot mutat, és a demokrácia felé mozdul el.
Ahmed al-Saraa azt mondta, hogy a HTS-t, amelyet korábban Nuszra Front néven ismertek, egy nemzeti párbeszédről szóló konferencián fel fogják oszlatni.
A csoport egykor az Iszlám Állammal és az al-Kaidával állt kapcsolatban, de azóta mindkettőt megtagadta, és igyekezett magát mérsékelt erőként újrapozicionálni.
A szervezet többször megfogadta, hogy megvédi a kisebbségi csoportokat, akik attól tartanak, hogy az új elit iszlamista vezetést akar majd bevezetni, és felekezeti viszályt fog szítani.
Az interjúban al-Saraa azt mondta, hogy megosztja Szíria stratégiai érdekeit Oroszországgal, amely a hosszú polgárháború alatt szoros szövetségese volt Aszadnak, és katonai támaszpontokkal rendelkezik az országban.
Szíria új vezetője hónap elején arról beszélt, hogy Szíria és Oroszország kapcsolatainak közös érdekeket kell szolgálniuk. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy az orosz katonai támaszpontok státusza az új damaszkuszi vezetéssel folytatott tárgyalások tárgya lesz.
Nemcsak a bázisaink megmaradásáról van szó, hanem a működésükről, fenntartásuk és ellátásuk feltételeiről, valamint a helyi féllel való együttműködésükről is
− mondta a RIA orosz hírügynökségnek adott, vasárnap megjelent interjújában.
Saraa azt is elmondta, hogy reméli, Donald Trump megválasztott amerikai elnök kormánya feloldja a Szíriára kivetett szankciókat. Magas rangú amerikai diplomaták, akik ebben a hónapban Damaszkuszban jártak, azt nyilatkozták, hogy Saraa pragmatikusnak tűnik, és Washington úgy döntött, hogy eltörli a HTS-vezér fejére kitűzött 10 millió dolláros vérdíjat.
(Borítókép: Ahmed al-Sharaa Damaszkuszban, Szíriában 2024. december 22-én. Fotó: Arda Kucukkaya / Anadolu / Getty Images)