Mély aggodalmat kelt az áldozatok hozzátartozói körében, hogy több mint 20 magas rangú szicíliai maffiavezér szabadult ki a börtönből az elmúlt hónapokban. Félelmük nem alaptalan, hiszen a Cosa Nostra vezetői, akik soha nem tagadták meg a szervezethez fűződő kapcsolatukat, most visszatérhetnek a korábban uralt környékekre, ami a maffia újjászerveződését és hatalmának erősödését okozhatja.
Az elmúlt három hónapban több mint 20 magas rangú maffiavezér került szabadlábra Szicíliában, ami komoly aggodalmat keltett azok körében, akik szeretteiket a Cosa Nostra áldozataként veszítették el. Ezek a vezetők, akik korábban Palermo és környékének meghatározó maffiacsaládjait irányították, soha nem tagadták meg a Cosa Nostrához fűződő kapcsolatukat, és következetesen elutasították az együttműködést az igazságszolgáltatással. A szabadon engedésük jellemzően jó magaviseletüknek vagy időszakos börtönlátogatásnak köszönhető.
Salvatore Borsellino, a legendás maffiaellenes bíró, Paolo Borsellino testvére, akit a Cosa Nostra 1992-ben, egy autóba rejtett pokolgéppel gyilkolt meg, már most felemelte a hangját a szabadon bocsátások ellen.
Az olyan maffiózók szabadulása, akik soha nem működtek együtt az igazságszolgáltatással, rendkívül veszélyes. Ez súlyos csapást mér a maffia elleni küzdelemre
– idézi a The Guardian.
Nino Morana Agostino, egy 1989-ben brutálisan meggyilkolt rendőr unokaöccse, szintén aggodalmát fejezte ki:
Nem engedhetjük meg magunknak, hogy alábecsüljük a maffia jelentette fenyegetést. Az életfogytiglanra ítélt maffiózók, akik most feltételes szabadlábra kerültek, olyan titkok birtokában vannak, amelyek számos megoldatlan gyilkossági ügyre vonatkozhatnak. Az ő szabadulásuk nagyon rossz üzenet, ráadásul kifejezetten kockázatos is
– vélekedett.
Az áldozatok családjai számára az egyik legnagyobb érvágás az volt, amikor októberben szabadlábra helyezték Raffaele Galatolót, a palermói Acquasanta negyed maffiavezérét, akit a börtönben mintafogolyként emlegettek jó magaviselete miatt. Galatolo és testvére, Vincenzo korábban a „halálkamra” irányítói voltak, ahol áldozatokat végeztek ki Salvatore „Totó” Riina, a Cosa Nostra akkori vezetője parancsára. Így nem is kérdés, hogy Galatolo visszatérése újra megerősítheti a maffiacsalád befolyását.
A szabaduló maffiózók között volt Giuseppe Corona is, aki négyéves előzetes fogva tartás után került szabadlábra, miután az ügyének tárgyalását többször is elhalasztották. Október elején a palermói fellebbviteli bíróság kilenc másik maffiózót engedett szabadon Trapani környékéről. Ők Matteo Messina Denaro egykori maffiavezérhez köthetők, akit tavaly januárban, harminc év bujkálás után fogtak el, majd szeptemberben elhunyt.
A szabadulások és az azokat övező aggodalom kapcsán Maurizio de Lucia, Palermo főügyésze arra figyelmeztetett, hogy a Cosa Nostra újjászerveződhet, különösen most, hogy több vezető is visszatérhetett a közösségbe. A börtönökből szabadult vezérek visszatérése megkönnyítheti a Cupola, azaz a maffia irányító testületének újjáéledését.
Federico Varese, az Oxfordi Egyetem kriminológusa szerint az olasz jogszabályok változásai felelhetnek azért, hogy újra visszatérhettek a társadalomba ezek a bűnözők.
A törvények lehetővé teszik, hogy olyan maffiózók is részesüljenek a jó magaviseletért járó kedvezményekben, akik soha nem tanúsítottak megbánást korábbi tetteik miatt, és nem működtek együtt a hatóságokkal. A börtönhatóságok nem konzultálnak az ügyészekkel, és ennek következményeként a szabadulásuk megkönnyítheti a maffia újjászerveződését. Az is nyilvánvaló, hogy a jelenlétük az érintett közösségekben az alacsonyabb büntetési kockázatok üzenetét közvetíti
– vélekedett.
Emellett fontos kiemelni, hogy a Cosa Nostrához való csatlakozás egy életre szóló elköteleződést jelent. A beavatási szertartás során a tagok kezébe egy szentkép elégetett darabját adják, miközben a többi tag kijelenti: „Úgy fogsz égni, mint ez a kép, ha elárulod a szervezetet.” A maffiából való kilépés gyakorlatilag csak halál vagy a tanúvédelmi programba való belépés révén lehetséges.
Salvatore Borsellino szerint a szabaduló vezérek visszatérése erősítheti pozíciójukat. „Ezek a maffiózók visszatérnek, hogy újra megszilárdítsák hatalmukat a klánon belül. Még nagyobb presztízsük lesz, mivel soha nem törték meg a hallgatásuk törvényét, és nem árulták el társaikat” – mondta.
(Borítókép: Tüntetés a maffia ellen Palermóban 2023. január 16-án. Fotó: Anadolu / Getty Images Hungary)