Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke bírálta a brit energiapolitikát, sürgetve az Északi-tenger olajkitermelésének növelését és a szélturbinák eltávolítását. Kritikája az energiaár-nyereség adó miatt kivonuló Apache vállalat döntésére reflektált.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke a Truth Social platformján tett közzé egy bejegyzést, amelyben kritizálta az Egyesült Királyság energiapolitikáját – írja a Sky News.
Trump az Apache texasi olajtermelő novemberi döntésére reagált, amely szerint a vállalat 2029-ig kivonul az Északi-tengeri olajkitermelésből. Az előző hónapokban emelkedett a fosszilis energiahordozókat sújtó extra adó, az energiaár-nyereség adó (windfall tax), amely nagyban befolyásolta a döntést.
A brit kormány óriási hibát követ el. Nyissák meg az Északi-tengert, és szabaduljanak meg a szélturbináktól!
– írta Trump.
Az Apache anyavállalatának, az APA Corporationnek vezérigazgatója, John Christmann már november elején jelezte, hogy a brit szabályozásokhoz való alkalmazkodáshoz szükséges óriási beruházások, valamint az energiaár-nyereség adó által kényszerített anyagi terhek miatt a szénhidrogének kitermelése 2029 után gazdaságtalanná válik.
Christmann hozzátette, hogy a brit előírások teljesítéséhez „jelentős beruházásokra" lesz szükség, amelyek megterhelik a cég gazdasági helyzetét.
Trump már korábbi kampányaiban is hangoztatta az „Drill, baby, drill" jelszót, amely az olaj- és gázkitermelés fokozását szorgalmazza. Kijelentette, hogy második elnöki ciklusában prioritás lesz az energiaforrások kitermelésének fellendítése.
Az Egyesült Királyságban azonban eltérő útvonalat követtek. Rachel Reeves, a brit kincstár kancellárja az októberi költségvetési bejelentésében megemelte az energiaár-nyereség adóját 38 százalékra, szemben a 2022-ben Rishi Sunak által bevezetett 25 százalékkal. Az adóemelést az energiaválság idején befolyt rekordprofitok miatt vezették be, hogy segítséget nyújtsanak a magas áram- és gázszámlákkal küzdő háztartásoknak.
Az Apache csak egy a sok olaj- és gázipari vállalat közül, amely az adóemelésre hivatkozva újraértékelte Északi-tengeri műveleteit. Trump kritikus megjegyzései a brit energiapolitikával kapcsolatban részben a fosszilis energiahordozók termelésének fokozását célzó kampányának részét képezik.
A szakértők véleménye megosztott a kérdésben: míg egyesek szerint az energiaár-nyereség adó nélkül az olaj- és gázipari vállalatok több profitot fektethetnének be a fenntartható energiaforrások fejlesztésébe, addig mások úgy vélik, hogy a lakossági terhek enyhítése elengedhetetlen volt az energiaválság közepette.