Lemondott a miniszterelnöki posztról, valamint a politikai pártja, a Liberális Párt vezetéséről Justin Trudeau. A kanadai kormányfő délután tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy addig marad a poszton, ameddig nem találják meg az utódját.
Justin Trudeau lemond pártelnöki tisztségéről és a kormányfői posztról is távozik, de miniszterelnök marad, ameddig nem nevezik meg utódját – jelentette be a kanadai miniszterelnök egy sajtótájékoztatón a BBC tudósítása szerint.
„Szándékomban áll lemondani a pártelnöki tisztségről mint miniszterelnök, miután a párt egy erőteljes, országos versenyeztetési folyamat során kiválasztja a következő vezetőjét” – jelentette ki Justin Trudeau.
A kanadai miniszterelnök hozzátette, hogy vasárnap este kérte meg a Liberális Párt elnökét, hogy kezdje meg ezt a folyamatot. Pártelnöki posztjáról való lemondását azzal magyarázta, hogy „belső csatározások” alakultak ki a szervezetben. Justin Trudeau elmondta, hogy a parlament „hónapok óta bénult”, miután szerinte ez volt Kanada történetének leghosszabb kisebbségi parlamenti ülésszaka.
Justin Trudeau szerint ezért Kanadának egy új parlamenti ülésszakra van szüksége, így a jelenlegi parlamentet március 24-ig feloszlatják.
„Az országért és önökért harcoltam” – mondta, majd hozzátette, hogy 2015-ös miniszterelnöksége óta Kanadáért és az emberekért küzdött, valamint a középosztály megerősítéséért. Szerinte pártját azért választották meg 2021-ben harmadszorra is, hogy megerősítse a pandémia után az ország gazdaságát.
Újságírói kérdésekre válaszolva a miniszterelnök elmondta, lemondásával arra számít, hogy megszünteti a vezetésével kapcsolatosan kialakult vitákat. Pierre Poilievre-ről, a Kanadai Konzervatív Párt vezetőjéről azt mondta, hogy az embereknek „ambiciózus, optimista jövőképre van szükségünk”, mellyel Poilievre nem rendelkezik.
A BBC cikke szerint több potenciális utódja is lehet Justin Trudeau-nak. Chrystia Freeland volt miniszterelnök-helyettes lehet az egyik legnagyobb esélyes a posztra. Trudeau csapatának egyik legismertebb alakja 2013-ban lépett be a közéletbe, később miniszterelnök-helyettesnek és pénzügyminiszterek nevezték ki. Decemberben azért mondott le, mert nem tartotta megfelelőnek, ahogy a miniszterelnök kezelte Donald Trump fenyegetését, miszerint amerikai vámokat vetne ki a kanadai árukra.
Mark Carney volt központi bankár neve is felvetődött. Az 59 éves bankár az elmúlt hónapokban a miniszterelnök különleges tanácsadójaként dolgozott. Szintén bírálta a a Kanadai Konzervatív Párt vezetőjét, mert szerinte nincsenek konkrét elképzelései az ország jövőjével kapcsolatban.
Az 57 éves Anita Anand közlekedési miniszternek is lehet esélye a miniszterelnöki tisztségre, aki 2019 óta vállal politikai szerepet, 2021-ben védelmi miniszternek nevezték ki, és ő irányította az Ukrajnának nyújtott támogatásokat.
François-Philippe Champagne innovációs, tudományos és ipari miniszter is potenciális utód lehet. Az 54 éves üzletembert egyes szakértők a „Kanadai Energizer Nyuszinak” nevezik, amiért innovációs miniszterként körbeutazta a világot, hogy eladja mindazt, amit Kanadában gyártanak.
A 45 éves Mélanie Joly 202 óta képviseli Kanadát külügyminiszterként. Hivatali ideje alatt többször is ellátogatott Ukrajnába, valamint Jordániába, hogy segítse a régióban élő kanadaiak evakuálását.
(Borítókép: Justin Trudeau 2025. január 6-án Fotó:Patrick Doyle / REUTERS)