Ferenc pápa hétfőn kinevezte az első nőt egy jelentős vatikáni hivatal élére: Simona Brambilla olasz apácát nevezte ki a katolikus egyház összes vallási rendjéért felelős osztály prefektusának. A pápa emellett továbbra is elzárkózik a női papoktól, valamint a nők diakónussá szentelésétől.
A kinevezés jelentős lépés Ferenc pápa azon törekvésében, hogy a nőknek több vezető szerepet adjon az egyház irányításában.
Noha egyes vatikáni hivatalokba már kineveztek nőket, de még soha nem neveztek ki nőt a Szentszéki Kúria – a katolikus egyház központi irányító szerve – egyik dikasztériumának vagy kongregációjának prefektusává – írja az AP hírügynökség.
Brambilla kinevezésének történelmi jellegét a vatikáni média is megerősítette, amely a Simona Brambilla nővér az első női prefektus a Vatikánban címmel tette közzé beszámolóját.
A hivatal az egyik legfontosabb a Vatikánban. Hivatalosan a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériumaként ismert, és minden vallási rendért felelős, a jezsuitáktól és a ferencesektől kezdve a kisebb, újabb mozgalmakig.
A kinevezés újszerűségét és az ezzel járó teológiai vonatkozásokat jelzi, hogy Ferenc pápa egyúttal társvezetőnek, azaz „proprefektusnak” nevezett ki egy bíborost: Ángel Fernández Artime szaléziánust.
De a vatikáni napi bulletinben bejelentett kinevezésben Brambilla első helyen szerepel – mint „prefektus” –, Fernández pedig második helyen – mint társvezetője, ami teológiai szempontból szükséges, mivel a prefektusnak képesnek kell lennie misét celebrálni és más szentségi funkciókat ellátni, amelyeket jelenleg csak férfiak végezhetnek.
A pápa a Szentszék alapító konstitúciójának 2022-es reformjával tette lehetővé Brambilla kinevezését, amely lehetővé tette, hogy laikusok, köztük nők is állhassanak egy dikasztérium élén, és prefektusok legyenek.
Az 59 éves Brambilla a Consolata Misszionáriusok vallási rendjének tagja, és tavaly óta a vallási rendek osztályának második számú vezetője volt. Ápolónőként és misszionáriusként dolgozott Mozambikban, 2011–2023 között pedig elöljáróként vezette a Consolata-rendet, amikor Ferenc pápa kinevezte őt a vallási rendek osztályának titkárává.
A kinevezéssel a pápa példát akar statuálni, hogy a nők is vállalhatnak vezető szerepet a katolikus hierarchiában, anélkül, hogy pappá szentelhetnék őket. A katolikus nők végzik az egyház munkájának döntő részét az iskolákban, kórházakban.
Ferenc pápa továbbra sem támogatja a női papokat, valamint a nők diakónussá szentelését.
De pápasága alatt jelentősen nőtt a Vatikánban dolgozó nők aránya, beleértve a vezetői pozíciókat is, a 2013-as 19,3 százalékról 23,4 százalékra, legalábbis a Vatican News által közölt statisztikák szerint. Csak a Kúrián belül a nők aránya 26 százalék.
A vezető pozíciókat betöltő nők között van Raffaella Petrini nővér, a Vatikáni Állam első női főtitkára, aki a terület egészségügyi rendszeréért, a rendőrségért és a fő bevételi forrásért, a Vatikáni Múzeumokért felelős, amelyeket egy laikus nő, Barbara Jatta vezet.
Egy másik apáca, Alessandra Smerilli nővér a vatikáni fejlesztési hivatal második számú vezetője, míg a püspöki szinódus hivatalában több nőt neveztek ki államtitkári pozícióba, köztük a francia Nathalie Becquart nővért.