Index Vakbarát Hírportál

Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt

2025. január 7., kedd 20:17

Irán az ENSZ adatai szerint legalább 901 embert végzett ki 2024-ben. A legtöbb kivégzést kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt hajtották végre. Az Amnesty International emberi jogi csoport szerint a 2023-ban világszerte regisztrált kivégzések 74 százaléka Iránra esett.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint 2024-ben legalább 901 embert végeztek ki Iránban, köztük mintegy 40-et egyetlen decemberi hét alatt – írja a BBC. Mindez 6 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest, amikor 853 embert végeztek ki az országban.

„Mélységesen nyugtalanító, hogy ismét azt látjuk, évről évre nő a halálbüntetésnek alávetett emberek száma Iránban” – mondta Volker Türk. „Legfőbb ideje, hogy Irán megállítsa a kivégzések egyre növekvő számát.”

A legtöbb kivégzést kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt hajtották végre, de disszidenseket és a 2022-es tüntetésekhez köthető embereket is kivégeztek az ENSZ szerint. A kivégzett nők száma is emelkedett.

Volker Türk sürgette az iráni hatóságokat, hogy állítsák le a további kivégzéseket, és vezessék be a halálbüntetés alkalmazásának moratóriumát, hogy végül eltöröljék azt.

A halálbüntetés összeegyeztethetetlen az élethez való alapvető joggal, és elfogadhatatlan kockázatot jelent ártatlan emberek kivégzésére. És hogy egyértelmű legyen, soha nem lehet kiszabni olyan magatartásért, amely a nemzetközi emberi jogi törvények szerint védelmet élvez

– figyelmeztetett az ENSZ emberi jogi főbiztosa 

Az ENSZ emberi jogi hivatalának szóvivője újságíróknak elmondta, hogy adatai több, általa megbízhatónak tartott szervezettől származnak, köztük az iráni Human Rights Activists News Agencytől (HRANA), az Iran Human Rightstól (IHR) és a Hengawtól.

Hétfőn a norvégiai székhelyű IHR egy jelentésben közölte, hogy 2024-ben legalább 31 nőt végeztek ki, ez a legmagasabb szám azóta, hogy 17 évvel ezelőtt elkezdték a halálbüntetés nyomon követését.

A jelentés szerint közülük tizenkilencet gyilkosságért ítéltek halálra. Köztük volt Leila Ghaemi, aki az IHR szerint megfojtotta férjét, miután egy nap hazaérve azt látta, hogy a férfi és barátai megerőszakolják kislányát. A másik 12 nőt kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt ítélték el.

Az aktivisták szerint a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények nem tartoznak bele a „legsúlyosabb bűncselekmények” kategóriájába, amelyekre a nemzetközi jog szerint a halálbüntetést korlátozni kell.

Az Amnesty International emberi jogi csoport szerint a 2023-ban világszerte regisztrált kivégzések 74 százaléka Iránra esett. Ezekből az adatokból kizárták Kínát, ahol az Amnesty szerint évente több ezer embert végeznek ki, de a halálbüntetésre vonatkozó adatok titkosítottak.

Rovatok