Elizabeth May, a Kanadai Zöld Párt (Green Party of Canada) elnöke egy sajtótájékoztatón kritizálta Donald Trump megválasztott amerikai elnököt és az ő Kanada annektálásáról szóló vicceit. May szerint sértő, amit Trump mond, és mivel szerinte a leendő amerikai elnök csak erőfitogtatásból szidalmazza Kanadát, azzal állt elő, hogy Kanada 51. államként való csatlakozása helyett az Egyesült Államok három nyugati parti állama, Kalifornia, Oregon és Washington csatlakozzon Kanadához.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök már régóta azon viccelődik, hogy ha Kanada nem ért egyet a január 20-án hivatalba lépő új adminisztrációjának egyik fő tervével, a vámtarifák egységes megemelésével, akkor 51. államként csatlakozzon az Egyesült Államokhoz.
Ezt Trump először Justin Trudeau leköszönő kanadai miniszterelnöknek vetette fel megválasztása után, azóta pedig közösségi oldalain visszatérő elemként gyakran nevezi az Egyesült Államok 51. államának Kanadát, Trudeau-t pedig miniszterelnöki titulusa helyett kormányzónak.
A héten floridai birtokán, Mar-a-Lago-ban tartott sajtótájékoztatóján Trump ismét arról beszélt, hogy Kanada csatlakozzon az Egyesült Államokhoz, ezenkívül nem zárta ki, hogy a Panama-csatorna, valamint a Dániához tartozó Grönland megszerzése kapcsán akár katonai erőt vagy gazdasági csapást is bevetne, de nem tudni, mennyire valósak e célkitűzései.
Utóbbi miatt újabb csörte alakult ki Trump és Trudeau, valamint a kanadai miniszterelnök kormánya között: Justin Trudeau ugyanis arról beszélt, hogy Kanada csatlakozásának annyi esélye van, mint egy hógolyónak a pokolban, míg külügyminisztere, Mélanie Joly közösségi oldalán arról írt, Kanada nem fél, és nem fog meghátrálni az ilyen fenyegetésektől.
Hogy Donald Trump mennyire veszi komolyan Kanada bekebelezését, egyelőre nem tudni – elvégre konkrét tervről nem beszélt, hogy ezt mégis hogyan valósítaná meg, és hogyan hozná közös nevezőre a két teljesen különböző alkotmányt és az ebből következő más-más politikai és társadalmi rendszert –, mindenesetre a Kanadai Zöld Párt elnöke, Elizabeth May megelégelve Trump diplomáciai trollkodását, új ötlettel állt elő:
ahelyett, hogy Kanada válna az Egyesült Államok 51. államává, May szeretettel várja a három nyugati parti államot – Kaliforniát, Oregont, valamint Washingtont – Kanadába mint annak 11., 12. és 13. provinciáját.
Elisabeth May sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Donald Trump téved, amikor azt állítja, Kanada az 51. állammá szeretne válni, helyette pedig először a három amerikai állam csatlakozását, később pedig azt a régi, meglehetően valószínűtlen ötletet vetette fel, hogy az egyébként ökológiailag egybefüggő kanadai Brit Columbia provincia, valamint Washington, Oregon államok, és Kalifornia északi területei alkossanak egy külön, független államot, Cascadiát.
Szerintetek szeretnénk az 51. állam lenni? Nem. Talán inkább Kalifornia szeretne a 11. provinciává válni. Ehhez mit szóltok? Kalifornia, Oregon és Washington csatlakozhatna, létrehozhatnánk Cascadiát
– fogalmazott a sajtótájékoztatón, ahol utána érveket is hozott, miért járna jobban e három amerikai állam, ha csatlakoznának Kanadához.
Elisabeth May többek között azzal az ajánlattal állt elő, ha e három állam csatlakozna Kanadához, akkor mindenkire kiterjedő állami egészségügyi ellátást kapnának, így szerinte egyetlen egyéves gyerek se járna úgy, hogy megszűnik az egészségügyi biztosítása, mert a szüleik elvesztették sajátjukat, és helyette közösségi adakozásból gyűjtenek pénzt az orvosi ellátásra; a szigorúbb fegyvertörvények következtében biztonságosabbak lennének az utcák, miáltal százezer emberből nem 5,6, hanem mindössze 0,88 ember vesztené életét lőfegyver miatt; emellett pedig az abortusz is legális az egész országban.
May a republikánus Trumphoz szólva hozzátette, Trump így három olyan államtól szabadulna meg, amelyik az elnökválasztáson mindig demokratákra szavaz, így valójában ő és a Republikánus Párt is nyerne ezen.
Egyébként a javaslatot a kanadai törpepárt elnöke sem gondolta komolyan. Sajtótájékoztatójának elején arról beszélt, nem hallott még egy olyan amerikai elnökről sem, akinek a megválasztását követően az az első dolga, hogy legnagyobb kereskedelmi partnerét és északi szomszédját, Kanadát szidalmazza.
Szerinte Trump komolytalan, de Kanadának komolyan fel kell készülnie az elnökségére, mivel a megválasztott elnöknek valamiért konfliktusa van Kanadával. Emiatt szerinte újra fogják majd tárgyalni az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó között megkötött szabadkereskedelmi egyezményt, és úgy véli, Trump az üzleti életből tanult tárgyalási taktikájának csak az első lépését használja, a megszégyenítést.
A sajtótájékoztatón egyébként kitért arra is, amikor Trump felszólította a legendás kanadai jégkorongozót, Wayne Gretzkyt, hogy induljon el kanadai miniszterelnökként, amivel kapcsolatban May a megválasztott amerikai elnöknek azt ajánlotta: kérjen eligazítást tanácsadóitól az alkotmányos monarchiák működéséről, hiszen a westminsteri rendszerben a szavazók csak közvetetten döntenek a miniszterelnök személyéről, valamint arra kérte, olvassa el egyik unokájának a történelemkönyvét, mert az választ ad arra, miért különbözik az amerikai és a kanadai politikai rendszer.
A 388 tagú kanadai Képviselőházban mindössze két mandátummal rendelkező Kanadai Zöld Párt elnöke egyébként e gondolatait még január 6-án, pénteken osztotta meg az akkor rendezett sajtótájékoztatóján, viszont az ebből kivágott mondatai mindössze az elmúlt napokban szereztek országos, majd később a világszintű ismertséget.