Mahamat Idriss Déby csádi elnök először szólalt meg az elnöki palotánál történt szerda esti lövöldözés óta, és kijelentette, hogy meglátása szerint ő volt a célpontja a támadásnak, egyúttal tisztelgett katonái előtt a támadók „semlegesítéséért”. A legfrissebb adatok szerint a lövöldözésben összesen 20 ember halt meg.
Az Indexen az elsők közt írtunk arról a hazai sajtóban, hogy lövések dördültek el szerda este a csádi elnök palotánál. Másnap az éppen Indiában nyaraló Orbán Viktor is közzétett egy közösségi médiás bejegyzést ezzel kapcsolatban.
Az MTI az AFP és az EFE hírügynökségek beszámolójára hivatkozva most azt írta, hogy csütörtökre már visszatért a nyugalom a csádi fővárosban, de a támadás pontos indítékai továbbra is tisztázatlanok.
Az akcióban a legutóbbi hivatalos adatok szerint 18 támadó és két, a palotát őrző katona vesztette életét, további hat támadó pedig megsebesült.
Az országos közszolgálati televízióban bemutatták az elnöki palota bejáratánál lévő térfigyelő kamerákkal rögzített képeket, amelyeken több mint egy tucat férfi látható, amint beront az épületbe, és összecsap az őrökkel.
„A támadókkal, akik azért érkeztek, hogy a hiábavaló kísérletben megöljenek, az elnöki gárda bátorsága, ébersége végzett – reagált a Facebook-oldalán közzétett üzenetében Mahamat Idriss Déby elnök, aki a kormány közlése szerint szerdán a palotában tartózkodott a támadás idején.
Az államfő részvétét nyilvánította az áldozatok családjainak, majd felszólította a bíróságokat, hogy „állapítsák meg a tényeket, osszák meg a felelősséget és alkalmazzák a törvény teljes szigorát” .
A palota elé egy pótkocsis teherautóval érkező, civil ruhába öltözött támadók „járművük meghibásodását tettették”, mielőtt „megtámadták a köztársasági elnök palotájának kapuja előtt szolgálatot teljesítő őröket” – magyarázta Oumar Kedelaye, a n'djamenai ügyész az MTI beszámolója szerint. „A támadók megöltek két katonát és súlyosan megsebesítettek öt másikat, majd megpróbáltak betörni a palotába”, mielőtt legyőzték őket – tette hozzá.
A büntetőjog szerint ezek a cselekmények a gyilkosság, a szándékos testi sértés, az alkotmányos rend aláásásának kísérlete, az állami intézmények és az állambiztonság aláásása, az állam elleni szervezkedés és a lázadó mozgalomban való részvétel bűncselekményét valósítják meg
– közölte a tisztviselő, hozzátéve, hogy a nyomozás folyamatban van.
Csádba egy katonai misszió részeként magyar honvédek is mehetnek a közeljövőben. Arra a kérdésre, hogy ez 2025-ben megtörténik-e, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter azt válaszolta az Indexnek előző év végén, hogy „A magyar katonák készen állnak”.
Az első beszámolókban arról esett szó, hogy a Boko Haram állhat az akciók mögött, bár ezt a csádi hatóságok egyelőre nem ismerték el (igaz, hogy ehhez hasonlóra már korábban is volt példa). Bár a Boko Haram elsősorban Nigériában aktív, de Csádban is jelen vannak (elsősorban az ország nyugati részén). Tavaly ősszel szintén ők lehettek az elkövetői egy terrortámadásnak, amelyben legalább negyven csádi katona halt meg.