Index Vakbarát Hírportál

Beperlik az írók a Metát, mert szerintük műveiket felhasználták a cég MI-modelljének fejlesztéséhez

2025. január 10., péntek 17:20

A szerzők állítása szerint Mark Zuckerberg adott engedélyt, hogy nem törődve a szerzői jogok védelmével, felhasználják műveiket a Llama nevű mesterséges intelligencia program fejlesztésében. Indoklásuk szerint ez a támogatás veszélyezteti munkájukat, valamint jogtalanul kerültek műveik a LibGen árnyékkönyvtárba és onnan a Metához.

Mark Zuckerberg szerzői jogi védelem alatt álló könyvek kalózverziónak használatát engedélyezte a Meta mesterséges intelligenciára épülő modelljeihez − állítja egy több íróból álló csoport. Beadványuk szerint a vállalat belső kommunikációjukból tudják, hogy a Meta vezérigazgatója támogatta a LibGen online archívum használatát, annak ellenére, hogy figyelmeztette a cég mesterséges intelligenciával foglalkozó vezetői csoportja, hogy az kalózpéldányokat tartalmaz − írta meg a The Guardian.

Ta-Nehisi Coates amerikai író, Sarah Silverman humorista és a szerzői jogok megsértése miatt a Metát perelő többi szerző ügyéről a kaliforniai szövetségi bíróság mondja ki a végső döntést. Az írók 2023-ban perelték be az amerikai céget, arra hivatkozva, hogy a közösségi médiavállalat visszaélt könyveikkel a Llama, a chatbotjait működtető MI-modell kiépítéséhez.

A Library Genesis vagy LibGen egy Oroszországból származó „árnyékkönyvtár”, amely regények, nem szépirodalmi könyvek és tudományos cikkek millióit tartalmazza. 2024-ben egy New York-i szövetségi bíróság arra kötelezte az „árnyékkönyvtár” üzemeltetőit, hogy fizessenek 30 millió dollár kártérítést a kiadók egy csoportjának szerzői jogok megsértése miatt.

A szerzői jogvédelem alatt álló tartalmak felhasználása a mesterséges intelligencia modellek képzésében komoly aggályokat vetnek fel a kreatív szakemberek és a kiadók körében, akik arra figyelmeztetnek, hogy munkájuk engedély nélküli felhasználása veszélyezteti megélhetésüket, lásd a ChatGPT esete. Ennek ellenére Mark Zuckerberg engedélyt adott a LibGen felhasználására Llama modelljének fejlesztéséhez.

2024-ben azonban már elutasítottak az Egyesült Államokban egy beadványt arról, hogy a Meta MI-modelljei által generált szövegek sértenék a szerzői jogokat. Az írók most azzal érvelnek, hogy a bizonyítékok alátámasztják korábbi állításaikat, és indokolttá teszik az ügy felülvizsgálatát.

Rovatok