Index Vakbarát Hírportál

Az Egyesült Államok 25 millió dolláros jutalmat ajánlott fel a venezuelai elnök letartóztatására

2025. január 10., péntek 19:54

Több venezuelai politikus is szankciós listára került, valamint az Egyesült Államok informátorok jelentkezését várja, akik elősegítenék az elnök, Nicolás Maduro letartóztatását, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben emberiség ellen elkövetett bűnök miatt. Az ellenzék vezetőjét eközben őrizetbe vették kormányellenes tüntetésen való részvételért Venezuelában, miközben beiktatták hivatalába a régi-új elnököt.

Az Egyesült Államok több vezető venezuelai politikus letartóztatásához vezető információért ajánlott fel magas jutalmat, többek között Nicolás Maduro elnökért 25 millió dollár ütheti az informátor markát, de Diosdado Cabello belügyminiszter és Vladimir Padrino védelmi miniszterért is többmilliós jutalom jár − írta a BBC.

A bejelentést azt követően történt, hogy pénteken beiktatták hivatalába az újraválasztott venezuelai elnököt, aki fogadkozott, hogy harmadszor is kitölti hivatali idejét. Rajta kívül további tizenöt vezető tisztségviselő ellen vezettek be szankciókat, mint például bírák, a biztonsági erők tagjai, valamint katonai vezetők ellen.

Az amerikai Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatal szerint a szankcionált személyek felelősek „a demokrácia és a jogállamiság aláásásáért, valamint az emberi jogok megsértéséért”. David Lammy külügyminiszter a továbbiakban „csalónak” nevezte Maduro rendszerét.

Szintén pénteken az Európai Unió közölte, hogy kiterjeszti a Venezuelával szembeni „korlátozó intézkedéseket”, mivel „nem történt előrelépés a demokrácia és a jogállamiság helyreállítása felé”. Az EU további tizenöt venezuelai politikust tett szankciós listára.

Ugyanakkor Nicolás Maduro és kormánya többször is elítélte a nyugati országok és az ellenzéki vezetők által megfogalmazott vádakat. Pénteki beiktatásakor úgy fogalmazott, hogy harmadik hatéves hivatali ideje a „béke, a jólét, az egyenlőség és az új demokrácia időszaka” lesz.

Folyamatos viták övezik a venezuelai választási eredményeket

A július 28-i választási eredményeket a nemzetközi közösség, köztük Venezuela szomszédjai, Brazília és Kolumbia is elutasította. Az elnöki beiktatás szigorúan őrzött esemény volt, sem a helyi média egy része, sem külföldi újságírók nem vehettek részt rajta.

Nicolás Maduro elszigeteltté vált a nemzetközi politikában, néhány szövetségese maradt csak mindössze, köztük Irán, Kína és Oroszország. Ezért a beiktatáson sem volt jelen sok külföldi állami vezető, de Kuba és Nicaragua elnöke igen.

Ugyan Madurót nyilvánították a 2024 júliusi elnökválasztás győztesévé, de az ellenzék és számos ország, köztük az Egyesült Államok elutasította az eredményt, és a száműzetésben élő ellenzéki jelöltet, Edmundo Gonzálezt ismerte el legitim elnöknek, aki szeptemberben elmenekült Venezuelából, és Spanyolországba ment, de ebben a hónapban amerikai körútra indult, hogy nemzetközi támogatást gyűjtsön.

A Maduro-kormány elfogatóparancsot adott ki ellene, és 100 ezer dolláros jutalmat ajánlott fel az őrizetbe vételéhez vezető információkért. María Cochina Machado, akinek helyét Edmundo González vette át az ellenzék jelöltjeként, szintén célkeresztbe került, olyannyira, hogy pénteken őrizetbe vették kormányellenes tüntetésen való részvétele miatt.

Rovatok