Index Vakbarát Hírportál

Rossz üzletet köthet Donald Trump Grönland megszerzésével

2025. január 11., szombat 10:48

Jon Rahbek-Clemmensen, a Dán Királyi Védelmi Főiskola docense a Politico pénteki cikke szerint arról beszélt, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök rossz üzletet köthet Grönland esetleges megszerzésével. Az elemző szerint az Egyesült Államok már most megkapja azt, amit szeretne a szigettől, ráadásul olcsón.

Rossz üzlet lenne Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek Grönland megszerzése – jelentette ki Jon Rahbek-Clemmensen, a Dán Királyi Védelmi Főiskola docense a Politico pénteki cikke szerint. A lap megjegyzi, az Egyesült Államok leendő államfőjét hiába vonzza a sziget ásványkincskészlete, valamint stratégiai helyzete az Északi-sarkvidéken, elfelejti, hogy az USA már most is mindent megkap a szigettől, amit csak akar.

Mint arról beszámoltunk, Donald Trump keddi sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy országával újra igényt tart a Dánia autonóm területének számító Grönlandra és Kanadára, mondván, azok nemzetbiztonsága megkívánná e lépést a Kínából és Oroszországból érkező fenyegetések miatt.

Grönlandot az értékes ásványkincsek lelőhelyeként, valamint új geopolitikai határvidékként emlegetik. A nagyjából 56 ezer grönlandi egy autonóm módon kormányzott országban él, miközben a korábbi gyarmattartó Dánia felügyeli külpolitikájukat és biztonságukat. A sziget lakosai évtizedek óta a teljes függetlenség megszerzésére törekednek – Múte Egede miniszterelnök a hét elején kijelentette, Grönland nem eladó.

A sziget költségvetésének mintegy felét Dánia állja. „Ez egy évi 750 millió és 1 milliárd dollár közötti számla” – mondta Jon Rahbek-Clemmensen, a Dán Királyi Védelmi Főiskola docense.

Az elemző megállapítása szerint Grönland valójában egy nagyon drága közepes méretű település Dánia számára, Washington pedig már most is szabadon töltheti be a status quót.

A lap hangsúlyozza, hogy az Európai Unió grönlandi befektetései is jóval nagyobbak, mint az Egyesült Államoké, az EU azonban egyelőre kivár. „Egyértelmű, hogy az államok szuverenitását tiszteletben kell tartani” – mondta Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője egy szerdai sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy Brüsszel várakozással tekint a következő amerikai kormánnyal való együttműködés elé „egy erősebb transzatlanti menetrend” érdekében.

Gröndland rossz üzlet lehet Trumpnak

Az elemzés szerint Grönland megszerzése – akár vásárlással, akár erőszakkal – nem igazán javítaná Washington kilátásait. Az Egyesült Államoknak három fő célja van Grönlanddal kapcsolatban, és ezek ma a lap szerint hiánytalanul teljesülnek. Amerikai kézben van a legfontosabb létesítmény, a Pituffik űrbázis, korábbi nevén Thule légibázis, amely alapvető katonai helyszín a korai előrejelző rendszerek és az Északi-sarkvidék feletti légierő számára.

Másrészt a sziget az amerikai befektetőket is igyekszik megszólítani azzal, hogy fenntartható bányászati infrastruktúra kifejlesztését szorgalmazza a ritkaföldfém-ásványok, valamint potenciálisan réz, ezüst, platina és titán lelőhelyei számára. Múté Egede miniszterelnök 2021-es megválasztása óta többször is elutazott az Egyesült Államokba, hogy magánberuházásokat vonzzon, de eddig egyetlen vállalat sem tette meg a lépést.

Harmadrészt az Egyesült Államok célja, hogy megakadályozza Kína betolakodását Grönlandra. Korábban biztonsági kockázatra hivatkozva Koppenhága már blokkolta egy kínai állami tulajdonú vállalat beruházását, amely három repülőtéri projekt kidolgozására törekedett a szigeten, mindezt Washington nyomására.

Jon Rahbek-Clemmensen, a Dán Királyi Védelmi Főiskola docense úgy fogalmazott, hogy ennek megfelelően

az USA már megkapja, amit akar. Méghozzá olcsón.

Grönland ásványkincsei egyre hozzáférhetőbbé válnak, mivel az éghajlatváltozás miatt a jégsapka visszahúzódik, de a tényleges projektek száma kevés. Az ország déli csücskéhez közeli legfejlettebb bánya, Kuannersuit vagy Kvanefjeld gyakorlatilag el lett zárva a kitermeléstől, mivel a ritkaföldfém-lelőhelyek uránnal keverednek. Más lelőhelyek sokkal kisebbek és nehezebben hozzáférhetőek, ami azt jelenti, hogy kiaknázásuk hatalmas beruházásokat és sok időt igényelne.

A grönlandi választók legkésőbb áprilisban járulnak majd az urnákhoz, Múté Egede kormányfő újévi beszédében arra utalt, hogy népszavazás jöhet a Dániától való függetlenségről is. Mette Frederiksen, Dánia miniszterelnöke Grönland hatáskörébe utalta Donald Trump feltevését, megteremtve a lehetséges utat a mélyebb amerikai–dángöröggrönlandi sarkvidéki együttműködéshez.

Rovatok