A következő években több olyan feljegyzés is nyilvánosságra kerülhet, amely Fülöp hercegről és II. Erzsébetről szól. A kutatók szerint joggal aggódnak amiatt, hogy a brit uralkodóról szóló kormányzati dokumentumok cenzúrázva lesznek.
Mint írtuk, 2021. április 9-én meghalt Fülöp herceg, míg hitvese, II. Erzsébet 2022. szeptember 8-án hunyt el. A királynő Nagy-Britannia leghosszabb ideig regnáló uralkodója volt: kereken 70 évet volt a szigetország élén. Halála miatt több változás is történt, amiről részletesebben ebben a cikkünkben írtunk.
A királyi párról szóló titkos akták a haláluk után öt évvel lehetnek nyilvánosak. A tervek szerint a feljegyzéseket leghamarabb 2026-ban és 2027-ben lehet megismerni – írja a The Guardian.
A lap szerint valószínűleg már zajlanak az egyeztetések arról, hogyan dolgozzák fel a történeteket, és mi maradjon titokban.
A kutatók tartanak tőle, hogy hamarosan kormányzati dokumentumok ezreit cenzúrázzák.
A iratok valószínűleg tartalmazzák II. Erzsébet 70 éves uralkodásának csúcspontját és mélypontját, valamint a királyi család és a kormányhivatalok közötti levelezéseket. Rögzíthették emellett az uralkodó tengerentúli látogatásait, a királyi családban történt születéseket, házasságokat, halálozásokat, válásokat és más fontos eseményeket is.
A legtöbb történelmi jelentőségűnek tekintett irat 20 év után kerül kiadásra, de a kormányzati papíroknál több kivétel van. A történetek megismerését korlátozhatják nemzetbiztonsági okokból, vagy mert túlságosan érzékenyen érinthetik az uralkodó család tagjait. Hozzátették, hogy a királyi család saját archívuma nem minősül nyilvános iratnak, és az információszabadságról szóló törvény sem vonatkozik rájuk.
Öt évvel II. Fülöp és Erzsébet halála után az Országos Levéltár munkatársainak is újra kell értékelniük a gyűjteményben lévő, korábban lezárt királyi aktákat, de a kritikusok szerint gyakran túlzottan titkolják a királyi dokumentumokat.
Alison McClean, a Bristoli Egyetem Akadémiai Nyelvi és Fejlesztési Központjának kutatója elmondta: „Úgy tűnik, egyre inkább vonakodnak a királyi család tagjaival kapcsolatos, történelmi jelentőségű feljegyzések nyilvánosságra hozatalától. A hozzáférés megtagadása aggasztó tendencia.”