A Nigel Farage vezette Reform UK egykori londoni főpolgármester-jelöltjének pártból történő kilépése után a párt tíz önkormányzati képviselője is lemondott mandátumáról, amiért szerintük a párt vezetése, de leginkább Farage képtelen ellátni a feladatát. Farage szerint egy elzárt esetről van szó, ugyanakkor a mostani lemondások rámutatnak a párton belüli komoly feszültségekre.
A Nigel Farage vezette jobboldali Reform UK (leánykori nevén Brexit Party) tíz önkormányzati képviselője lemondott képviselői mandátumáról, amiért elégedetlenek a pártvezetés, leginkább a párt arca és megálmodója, Nigel Farage tevékenységével.
Mind a tíz képviselő Kelet-Közép-Angliában, Derbyshire-ben szerzett mandátumot a párt jelöltjeiként különböző szinteken – volt olyan képviselő, aki város-, valaki megye-, valaki pedig járásszinten volt képviselő.
Lemondásukat az erről szóló közleményben azzal magyarázták, hogy a Reform UK vezetése „vagy inkompetens, vagy rosszindulatú”, ami miatt elvesztették a bizalmat az irányukba. Emellett kritizálták a pártelnök Farage-ot, amiért szerintük autokratikus módon próbálja vezetni a pártot.
A tíz képviselő lázadásával kapcsolatban Farage arról beszélt, hogy a tíz politikus tagságát felfüggesztették a pártban, a döntésüket pedig azzal magyarázta, hogy a derbyshire-i helyi szervezet már a múltban sem mindig követte a párt irányvonalát és előírásait – a mostani tíz képviselőből például többen sem vettek részt azon a kiválasztási folyamaton, amit a párt előír a csatlakozók számára.
A most mandátumaikról lemondó, majd emiatt a pártból felfüggesztett képviselők egyike az egyébként a párt helyi szervezetét vezető Alex Stevenson, aki a tavaly nyári parlamenti választáson a párt képviselőjelöltje volt Amber Valley választókörzetben, és beelőzve a Konzervatív Párt jelöltjét, második helyezést ért el a munkáspárti Linsey Farnsworth mögött.
A mostani eseményekre az után került sor, hogy Elon Musk techmilliárdos egy héttel ezelőtt kritizálni kezdte Nigel Farage-ot és vezetési stílusát, amiért szerinte az angol politikusban nincs meg az a tudás és képesség, hogy a pártot sikeresen tudja vezetni.
Kettejük között annak ellenére alakult ki konfliktus, hogy az utóbbi időben a jobboldali pártokkal találkozó Musk korábban még elismerően beszélt Farage-ról, ugyanakkor Farage megpróbált távolságot tartani az angol rasszista és iszlámellenes, októberben 18 hónap börtönbüntetésre ítélt Tommy Robinsontól. Nigel Farage egyébként a héten azt állította, továbbra is kapcsolatban áll Muskkal, és még mindig barátok a techmilliárdossal.
A héten egyébként nem ez volt a párton belül az egyetlen lázadás. A 2024-es önkormányzati választásokon a Reform UK londoni főpolgármester-jelöltje, Howard Cox ugyanis kilépett a mozgalomból, miután nem értett egyet, amiért Farage elutasította Robinsont.
Az, hogy Tommy Robinson ügye mennyire megosztja a pártot, jól rámutat a most mandátumairól lemondó tíz reformos helyzetére. Közleményükben ugyanis arra szólították fel a párt korábbi társelnökét, a Robinsont egyébként politikai elítéltnek tartó Ben Habibot, hogy vegye át a párt vezetését Farage-tól.
Nigel Farage egyébként elégedett lehet pártja 2024-es teljesítményével. Ugyan sem az önkormányzati, sem pedig a parlamenti választáson túl sok mandátumot nem szerzett a pártja, azonban utóbbi során több helyen is megelőzte a 2010 és 2024 között kormányzó, toryknak is nevezett Konzervatív Pártot, amivel a Reform megalapozott annak, hogy a jövőben egy középpárttá nőjön, és a toryk jobboldali kihívójává váljon.