Index Vakbarát Hírportál

Jöhet a fordulat, megszólalt David Pressman lehetséges utódja

2025. január 13., hétfő 18:16

Bár értesüléseink szerint még nincs biztos információ arról, hogy ki lesz a David Pressmant váltó budapesti amerikai nagykövet, néhány beszédes nyilatkozat már napvilágot látott az ügyben. A lehetséges jelöltek egyike láthatóan komolyan lobbizik azért, hogy ő nyerje el a tisztséget, miközben a többiekről viszonylag keveset lehet hallani. Mindeközben David Pressmant még sikerült elkapnia a sajtónak a reptéren. Összefoglaltuk, hogy mit lehet tudni eddig, és mire lehet számítani a jövőben.

Mint megírtuk, David Pressman hétfőn elhagyta az országot. Az Egyesült Államok budapesti nagykövetének utolsó nyilvános szereplése múlt héten az volt, amikor bejelentette Rogán Antal szankciós listára helyezését

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége a HVG-nek megerősítette, hogy a nagykövet távozott. „David Pressman 2025. január 13-án fejezte be hivatali idejét az Egyesült Államok magyarországi nagyköveteként, és 2025. január 13-án távozott Budapestről” – írták hivatalos közleményükben.

A nagykövetség honlapját azóta már frissítették is:

David Pressman neve eltűnt a diplomáciai misszió vezetőjét bemutató részen, és David Holmes életrajza szerepel ott.

Mindeközben biztos információ még nincs arról, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő budapesti nagykövete, de néhány érdekes jelzés már napvilágot látott.

A Külügyminisztérium ezt nyilatkozta az Indexnek a következő nagykövetről 

Az előző hét végén kérdéseket küldtünk a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak azzal kapcsolatban, hogy érkezett-e hozzájuk bármilyen jelzés, vagy van-e információjuk arról, hogy ki lesz a következő budapesti nagykövet. Paczolay Máté külügyi szóvivőtől rövid választ kaptunk, ami így szólt: 

Jelenleg nincs megerősített információnk a leendő USA-nagykövet személyéről.

E ponton érdemes megjegyezni, hogy bár Trump január 20-án hivatalba lép, az új nagykövet beiktatása rendszerint el szokott húzódni. A Biden-kormányzat 2021-es beiktatása után ez a folyamat különösen nagy mértékben elhúzódott: David Pressman csak másfél évvel később, 2022 nyara végén vette át megbízatását, addig, akárcsak most, ügyvivő vezette a missziót.

A reptéren még elkapták David Pressmant 

Az M1 Híradó riportere hétfőn még utolérte az országot elhagyó Pressmant a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtéren. Mint közölték, a nagykövet hétfő reggel fél 6 előtt, testőrök kíséretében távozott családjával.

A csatorna kérdéseket akart feltenni a nagykövetnek, de Pressman nem nyilatkozott, mindössze annyit válaszolt az egyik kérdésre: „It’s wonderful to see you”, vagyis hogy nagyon örül annak, hogy láthatja az újságírót – majd otthagyta a riportert.

Ő lehet az új nagykövet? – Bryan E. Leib kőkeményen lobbizik, és már most fordulatot ígért a magyar–amerikai relációban

Mint előzőleg írtuk, tavaly ősszel (Donald Trump győzelme után) három személy neve vetődött fel David Pressman lehetséges utódjaként. Ők Nancy G. Brinker, David Cornstein és Bryan E. Leib.

Figyelemreméltó azonban, hogy míg Brinker és Cornstein közéleti aktivitásában nem sok jele van annak, hogy Magyarországra készülnének,

ezzel szemben Bryan Leib szinte napi rendszerességgel nyilatkozik és posztol Magyarországról, a magyar–amerikai kapcsolatokról, és már most fordulatot ígért.

Bár a három személy közül Leib az egyetlen, aki még nem szolgált Budapesten (Nancy Brinker a 2000-es évek elején, Cornstein pedig az első Trump-kormány alatt volt diplomata fővárosunkban), mégis erős bekötöttsége van a magyar politikához, ugyanis az Alapjogokért Központ vezető munkatársa, és már az utóbbi években is következetesen foglalkozott Magyarországgal.

A Rogán Antal elleni szankciós döntésre is gyakorlatilag az elsők közt reagált az amerikai közéleti szereplők közül – e témában egyébként David Cornstein is megszólalt, de csak valamivel később. Leib emellett David Pressman távozására is reagált már, a közösségi oldalára kitett bejegyzésben úgy fogalmazott: 

Kétlépcsős terv az amerikai–magyar kapcsolatok helyreállítására: 1) David Pressman aktivista távozik posztjáról (*). 2) Donald J. Trump megválasztott elnök lesz az Egyesült Államok 47. elnöke (T-Mínusz 7 NAP). 

Bryan Leib emellett a napokban egy podcastműsorban is beszélt a magyar–amerikai kapcsolatokról, és arról, hogy szerinte Donald Trump hivatalba lépése után egy „aranykor” következhet be Budapest és Washington viszonyában. Továbbá interjút adott a Patrióta nevű YouTube-csatornának is, amelyben arról kérdezték, hogy milyen célokat tűzne ki maga elé, ha ő lenne a nagykövet.

Erre azt válaszolta, hogy David Pressman szerinte elég alacsonyra helyezte a lécet, ezért az elvárások alacsonyak, „úgyhogy szerintem bármi, ami csak egy hajszállal is jobb nála, azt a magyar emberek ünnepelni fogják”. Megjegyezte azt is, hogy „egy életre szóló megtiszteltetés lenne Trump nagykövetének lenni Budapesten”, és hozzáfűzte:

Nem fogom kommentálni a versenyt, és azt, hogy kik a lehetséges jelöltek, csak annyit mondanék, hogy szerintem Trump elnök nagyszerű döntést fog hozni.

Bárki is lesz a nagykövet, az amerikai elnök politikáját fogja követni, és meg fogja érteni, hogy „Magyarország az Amerikai Egyesült Államok valódi stratégiai szövetségese” – fűzte hozzá Bryan E. Leib.

Ami a két másik lehetséges jelöltet illeti, náluk a közösségi médiás visszhang érezhetően jóval kisebb. Nancy Brinker neve Magyarországgal összefüggésben nemigen vetődött fel az utóbbi hónapokban, ő maga legutóbb szeptemberben írt közösségi oldalán Budapestről – akkor is csak azt idézte fel, hogy mi történt 23 éve, a 2001. szeptember 11-i terrortámadás idején, amikor a magyarországi missziót vezette.

Ami David Cornsteint illeti, ő előző héten – mint írtuk – a Rogán-ügyben megszólalt ugyan, de az utóbbi hetekben más nyilatkozata nem volt Magyarországról. Ráadásul nem mellékes az sem, hogy idén tölti be 87. életévét – ami rendszerint nem az az életkor, életszakasz szokott lenni, amikor egy diplomáciai misszió vezetését rábízzák valakire (egy korábbi, 2014-es kimutatás szerint 54 év szokott lenni az amerikai nagykövetek átlagéletkora a kinevezés idején – igaz, Corstein ezt már a Trump-kormányzat alatt, politikai megbízottként történt kinevezésével is bőven meghaladta, ráadásul nem állt mögötte olyan diplomáciai életút, mint a karrierdiplomaták mögött).

A fentiek ellenére biztos információ még nincs arról, hogy ki lesz az Egyesült Államok budapesti missziójának következő vezetője – így egyelőre kíváncsian várjuk, hogy mikor születik erről döntés Washingtonban, illetve mikor érkezhet az újabb nagykövet Budapestre.

Rovatok