Index Vakbarát Hírportál

Az egész Közel-Kelet örömmámorban, mindenki üdvözli a gázai tűzszünetet

2025. január 15., szerda 22:07

466 nappal azután, hogy a Hamász terrorszervezet megtámadta Izraelt, lemészárolva 1200 embert, majd Izrael válaszként lerohanta a Gázai övezetet, ami több mint 46 ezer ember halálát okozta, az egymással harcoló felek január 15-én közvetítéssel megállapodtak a tűzszünetben. A hírt a világ vezetői üdvözölték, míg Izraelben és a Gázai övezetben az utcán ünnepelték a megállapodás hírét.

Mint arról beszámoltunk, január 15-én Katar, az Egyesült Államok és a Hamász terrorszervezet bejelentette, hogy hosszú hónapok tárgyalásai után sikerült megállapodni egy tűzszüneti megállapodásban a terrorszervezet és Izrael között.

A hírt először Katar jelentette be, később miniszterelnökük, Mohammed bin Abdulrahman Ál Táni sejk sajtótájékoztatót is tartott, ahol egyrészt részletezte a sajtónak már korábban kiszivárgott tervezetet, valamint kisebb betekintést engedett a diplomáciai folyamatokba, ami a lehetséges tűzszünethez vezettek – azért lehetséges, mert az izraeli kormány a hír nyilvánosságra hozása után kijelentette, hogy annak elfogadásáról még nem szavaztak és még több vitás pontot is tartalmaz, 

UGYANAKKOR A TÁRGYALÁSOKBAN AKTÍV SZEREPET VISELŐ KATARI MINISZTERELNÖK ÉS JOE BIDEN LEKÖSZÖNŐ AMERIKAI ELNÖK IS ARRÓL MÁR KÉSZ TÉNYKÉNT SZÁMOLT BE.

Joe Biden is egy sajtótájékoztatón beszélt a megállapodásról, amit karrierjének egyik legnehezebb tárgyalásának nevezett. Sajtótájékoztatóján a katari miniszterelnökhöz hasonlóan az alku részleteit mutatta be, ezenkívül hangsúlyozta adminisztrációjának részvételét abban.

Az ENSZ kész azonnal megindítani a humanitárius segélyeket, az izraeli elnök felszólította Netanjahut az alku elfogadására

Az ENSZ a tűzszüneti megállapodást azzal kommentálta, hogy a szervezet elkötelezett amellett, hogy a humanitárius segélyt elszállítsa a Gázai övezetbe, ugyanakkor hangsúlyozták, csak annyit tudnak szállítani, amennyit a helyszíni körülmények lehetővé tesznek.

Az elmúlt év során az ENSZ előtt álló különféle akadályok felszámolása – köztük az áruk beléptetésének korlátozása; a biztonság hiánya; a közrend felbomlása; és az üzemanyag hiánya – kötelező

– fogalmazott az ENSZ segélyszolgálati szóvivője, Eri Kaneko a The  Guardian tudósítása szerint.

Isaac Herzog izraeli elnök közleményt adott ki a Hamász és Izrael között létrejött tűzszüneti megállapodás bejelentése után, amelyben felszólította Benjamin Netanjahut és az izraeli kormányt, hogy fogadják el és hagyják jóvá a megállapodást.

Húgaim és testvéreim, Izrael polgárai, a legfontosabb pillanatban vagyunk. Felajánlom támogatásomat a miniszterelnöknek és a tárgyalócsoportnak a megállapodás véglegesítésére irányuló erőfeszítéseikben, és felszólítom a kabinetet és Izrael kormányát, hogy fogadják el és hagyja azt jóvá, amikor bemutatják – hazahozzuk fiainkat és lányainkat!

– írja Herczog, aki szerint ez a helyes, fontos és szükséges lépés, mivel „nincs nagyobb erkölcsi, emberi, zsidó vagy izraeli kötelesség, mint visszahozni hozzánk fiainkat és lányainkat – akár, hogy otthon gyógyuljanak, akár hogy örök nyugalomba helyezzék.

Mindenki üdvözli a megállapodást

Az elsők között Donald Trump megválasztott amerikai elnök reagált, aki azt állította, neki és csapatának köszönhető, hogy a megállapodást tető alá hozták. Közösségi oldalán arról írt, hogy ez epikus megállapodás a történelmi elnökválasztási győzelmének köszönhető, majd később egy másik posztjában azt írta,

Annyi mindent elértünk anélkül, hogy a Fehér Házban lettünk volna. Képzeljétek csak el, mennyi csodálatos dolog fog történni, amikor visszatérek a Fehér Házba és az adminisztrációmat teljes mértékben jóváhagyják, így további győzelmeket szerezhetnek az Egyesült Államoknak!

– fogalmazott Trump közösségi oldalán, a Truth Social-ön közzétett posztjában.

Az Európai Unió részéről először az Európai Bizottság épp lábadozó elnöke, Ursula von der Leyen reagált a hírekre. Az EB-elnök „melegen üdvözölte” a megállapodást, kiemelve, hogy ezzel a túszok visszatérhetnek szeretteikhez, míg a Gázai övezetbe megérkezhetnek a humanitárius segélyek.

Ez reményt ad egy egész régiónak, ahol az embereknek túl sokáig kellett elviselniük ezt a hatalmas szenvedést

fogalmazott von der Leyen, aki ezután mindkét felet felszólította, hogy maradéktalanul hajtsák végre a megállapodást, ami szerinte „ugródeszkát jelent a térség tartós stabilitása és a konfliktus diplomáciai megoldása felé”.

Ursula von der Leyen mellett az Európai Tanács december 1-jén hivatalba lépő elnöke, Antonio Costa egykori portugál szocialista miniszterelnök is kommentálta a fejleményeket. Von der Leyenhez hasonlóan üdvözölte a megállapodást és leginkább abbéli reményét fejezte ki, hogy ez véget vet a civilek szenvedéseinek és a foglyok is újra találkozhatnak szeretteikkel. Új elemként a szocialista politikus a kétállami megoldást emelte ki.

A megállapodásnak lehetővé kell tennie az égetően szükséges humanitárius segítségnyújtáshoz való azonnali hozzáférést, és megteremteni a feltételeket Gáza helyreállításához és újjáépítéséhez. Az EU továbbra is elkötelezett a kétállami megoldáson alapuló átfogó, igazságos és tartós béke mellett

– zárult Costa bejegyzése.

A palesztinok érdeke mellett az Európai Unióban mindig kiálló – illetve a Palesztin Államot miniszterelnöksége alatt hivatalosan is elismerő – Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök is üdvözölte a döntést, aminek szerinte a konfliktus végét kellene jelentenie, lehetővé téve a súlyos humanitárius helyzet kezelését a Gázai övezetben és az összes túsz szabadon bocsátását.

Ez a megállapodás kulcsfontosságú a regionális stabilitás eléréséhez. Nélkülözhetetlen lépést jelent a kétállami megoldás és a nemzetközi jogot tiszteletben tartó igazságos béke felé vezető úton

– fogalmazott Pedro Sánchez, aki közleményét azzal zárta, hogy háláját fejezte ki Katarnak, Egyiptomnak és az Egyesült Államoknak az ő „fáradhatatlan munkájukért mint mediátor”.

Egyiptom elnöke, Abd el-Fattáh esz-Szíszi is közösségi oldalán kommentálta az Izrael és a Hamász közötti megállapodást. Egyiptom kulcsszerepet játszott a harcok lezárását célzó tárgyalásokon, többször is közvetített Izrael és a Hamász között.

A közösségi médiában közzétett bejegyzésében al-Sisi kijelentette, hogy Egyiptom Katar és az Egyesült Államok mellett „hatalmas erőfeszítéseket” tett a megállapodás megvalósítása érdekében. Hozzátette,

Egyiptom mindig hű marad szövetségeseihez, az igazságos béke támogatója, lojális partner annak elérésében és védelmezője a palesztin nép törvényes jogainak.

Recep Tayyip Erdogan török elnök közleményében azon a reményét fejezte ki, hogy a megállapodás előnyös lesz az egész régió és az egész emberiség számára, „különösen palesztin testvéreink számára, és megnyitja az ajtót a tartós béke és stabilitás felé.”

Tisztelettel adózunk Gáza hős népének és bátor fiainak, akik bátran védték földjüket és szabadságukat Izrael törvénytelen és embertelen támadásaival szemben

– fogalmazott Erdogan, aki emellett azt is bejelentette, Törökország segíteni fog a Gázai övezet újjáépítésében.

Gázában és Izraelben is utcán ünnepelnek

A tűzszünet hírét nemcsak a nemzetközi szereplők, hanem a leginkább érintett helyiek is örömmel fogadták.

A Gázai övezetben, valamint Izraelben is többen utcára mentek ünnepelni.

Míg a Gázai övezetben leginkább annak örülnek, hogy ezzel véget érhetnek a már több mint 46 ezer áldozattal járó izraeli hadműveletek, addig Izraelben a Hamász által még a 2023. október 7-i terrortámadás során fogolyként Gázába hurcolt izraelieket elengedhetik.

Több városban is utcára vonultak a tömegek, ahol ölelkeztek, ünnepeltek és tapsoltak a hírnek – az alábbi videót például a Gázai övezetben forgatták.

Mint arról beszámoltunk, közel 15 hónapnyi tárgyalás után Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok közvetítésével sikerült megállapodnia Izraelnek és a Hamász terrorszervezetnek a tűzszüneti megállapodásban, valamint az izraeli túszok szabadonengedésben.

A tűzszüneti megállapodást három fázisban hajtják végre: 

Első fázis (időtartam: 42 nap)

Második fázis (időtartam: 42 nap)

Harmadik fázis

(Borítókép: Tűzszüneti megállapodás született az izraeli-gázai háborúban 2025. január 15-én. Fotó:  Amir Levy / Getty Images)

Rovatok