A magukat „TikTok-menekülteknek” nevező amerikai felhasználók tömegesen térnek át a szintén kínai fejlesztésű RedNote-ra. Napok kérdése ugyanis a népszerű TikTok működésének felfüggesztése az Egyesült Államokban.
A hét elején a RedNote volt a leggyakrabban letöltött alkalmazás az Apple online boltjában. A Kínában Hsziahongsu néven ismert app a TikTok és az Instagram ötvözetére hasonlít.
Havonta 300 millió fiatal használta eddig elsősorban a mandarin nyelvterületen, azaz Kínában és Tajvanon. A látogatók zöme városi nő, akik az életmóddal, randizással és a divattal kapcsolatos tapasztalataikat osztják meg, de felkapottak a házi kedvencekkel és az étkezési tanácsokkal kapcsolatos kérdések is.
Miután a nemzetbiztonsági okokból veszélyesnek tartott TikTok elvesztette fellebbezési perét, a legvalószínűbb forgatókönyv a végleges leállása az USA-ban, esetleg a tulajdonosváltás. Kína például Elon Musktól várja a TikTok megmentését.
A felhasználók közben lázasan kerestek egy hozzá hasonló felületet, annak ellenére, hogy a Legfelsőbb Bíróság még elvetheti a törvényt, amely január 19-ig engedélyezi a TikTok letöltését – jelentette a BBC.
Az anyacég már többször megerősítette, hogy nem válik meg amerikai üzletágától, ügyvédei pedig arra figyelmeztettek, hogy a kitiltás sérti a 170 millió amerikai felhasználó szólásszabadáságát.
Eközben a RedNote tárt karokkal fogadta az új felhasználókat. Rövid idő alatt több tízezer bejegyzés született „TikTok-menekült” címkével. A hozzászólókat készségesen megtanítják az alkalmazásban való navigálásra, és a használathoz szükséges elemi kínai kifejezésekre.
Szórakoztató, egyben teljesen zavarba ejtő élmény
– írta saját tapasztalatairól a Business Insider újságírója, aki szerint a RedNote-ot elárasztják az amerikai kormányzatot gúnyoló hozzászólások. Lehetetlen megkülönböztetni, mi a propaganda, és mi az a tartalom, ami annak tűnik.
Ugyanakkor a kínai vezetés bírálatát – a TikTokhoz hasonlóan – a RedNote is cenzúrázza. Tajvanon a köztisztviselők biztonsági kockázatok miatt nem használhatják az appot.
A kínai elnevezése szó szerinti fordításban Vörös könyvecskét jelent, a fejlesztők azonban azt állítják: még véletlenül sem kötődik a Mao Ce-tung kínai kommunista vezető idézeteit és útmutatásait összefoglaló, azonos nevű kis kötethez.
Az új amerikai felhasználóknak szinte semmilyen fenntartásai nincsenek. Egy virginiai divattervező olyan felületnek tartja, amelyen úttörőként népszerűsítheti saját ruhakölteményeit.
Marcus Robinson csak akkor habozott „egy kissé”, amikor el kellett fogadnia a mandarin nyelven megfogalmazott felhasználási feltételeket.
A TikTok működése nem fog egyik pillanatról a másikra leállni az Egyesült Államokban. Január 19-től csak az Apple és a Google alkalmazásboltjaiból tűnnek el – hacsak a Legfelsőbb Bíróság nem dönt másként.
Ennek ellenére a felhasználók máris belezúgtak az új appba.
Még ha a TikTok meg is marad, a RedNote-ot fogom használni
– fogadkozott például egy tennesseei technológiai alkalmazott. Sydney Crawley lelkesedése érthető, mert alig 24 óra alatt több mint hatezer követője lett.
Ablakot nyitott Kína és népe felé
– áradozott a RedNote-ról egy étteremben dolgozó fiatal amerikai nő is.
(Borítókép: Rednote applikáció. Fotó: Cheng Xin / Getty Images)