Index Vakbarát Hírportál

Trump terítette a lapjait Ukrajnáról, de a háborúzó felek egyike sem elégedett

2025. január 17., péntek 06:16

A megválasztott elnök körei elismerik, hogy a háború még hónapokig elhúzódhat. Donald Trump korábban azt ígérte, hogy hivatalba lépése első napján békét kötnek a szemben álló felek, majd folyamatosan finomított a kijelentésén.

A konfliktus lezárásának több hónapos ütemtervét vizsgálják – legalábbis ezt állítja a beiktatására váró elnök két munkatársa, akik közvetlenül Trumppal tárgyalnak a lehetséges kimenetelekről. Tisztában vannak azzal, hogy a Fehér Ház leendő főnöke az ukrajnai békét prioritásként harangozta be. A késedelmet a konfliktus megoldhatatlannak tűnő kérdéseivel magyarázzák, és azzal, hogy időigényes az új amerikai kormányzat felállása.

Az értékelés egybecseng Trump új orosz–ukrán különmegbízottjának a véleményével. Száz napon belül szeretne „megoldást” találni – nyilatkozta Keith Kellogg nyugalmazott altábornagy a Fox Newsban. Ez sokkal hosszabb határidő a Trump által a kampányban ígért azonnali megoldásnál.

Kellogg „túlságosan derűlátó” – véli az Egyesült Államok volt ukrajnai nagykövete, aki most a washingtoni székhelyű Atlanti Tanács agytröszt munkáját segíti.

Az érdemi sikerhez Trumpnak meg kell győznie Putyint arról, hogy a hajthatatlanságnak van hátulütője is

– mondta John Herbst.

A legújabb hírek szerint az orosz elnök ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna végérvényesen mondjon le a NATO-tagságról, védelmi erejét pedig korlátozza.

A november 5-i elnökválasztási győzelme előtt a republikánus jelölt tucatnyi alkalommal fogadkozott, hogy első hivatali napján – ha nem korábban – megszületik a béke Ukrajna és Oroszország között. Október végén finomított a retorikán, és arról beszélt, hogy képes lesz „nagyon gyorsan” lezárni a háborút.

A Kreml szerint egyes elképzelések teljesíthetetlenek

„Megoldja” a konfliktust – így fogalmazott Donald Trump a választás után, anélkül, hogy említést tett volna bármilyen határidőről. Akkor más úgy vélte: az ukrajnai háború lezárása keményebb dió a gázai tűzszünet kivívásánál.

Sokkal bonyolultabb az orosz–ukrán helyzet

– válaszolta Trump, amikor decemberben Gázáról kérdezték.

Oroszország vegyes jelzéseket küldött a potenciális békemegállapodásról. A Kreml üdvözli a közvetlen párbeszédet Trumppal, ugyanakkor a tanácsadói által megfogalmazott elképzelések egy részét teljesíthetetlennek minősítette. Eközben az orosz erők a fronton az emberi veszteségek dacára is jelentős sikereket könyveltek el, ami arra késztetheti az orosz elnököt, hogy ne hamarkodja el a békemegállapodást, hanem helyette újabb ukrán területek megszerzésére törekedjen – ezzel javítva tárgyalási pozícióit.

A Trump tanácsadói által bemutatott béketerv „érdektelen” – Herbst hívta fel a figyelmet arra, hogy így reagált az indítványokra Vaszilij Nebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete.

Még keresik a helyüket

Egyelőre csak annyi körvonalazódik, hogy Trump köreiben mérlegelik Ukrajna NATO-csatlakozásának felfüggesztését – legalábbis belátható időn belül –, továbbá a jelenlegi frontvonalak jegelését.

Az amerikai tanácsadók zöme támogatja egy demilitarizált övezet létrehozását Ukrajnában – európai csapatok ellenőrzése alatt.

A tárgyalási előkészületek során derült ki, hogy a kampány során tett ígéretek a bonyolult diplomáciai tárgyalások realitásának falába ütköznek. Ennek egyik jele, hogy Kellogg tábornok, a megválasztott elnök háborús különmegbízottja elhalasztotta a beiktatás előtt tényfeltáró küldetésnek tervezett kijevi látogatását.

Eközben az amerikai külügyminisztérium, a Nemzetbiztonsági Tanács és a Trump-adminisztráció hivatalba lépő más tisztviselői saját illetékességüket próbálják tisztázni, kiderítendő, kinek milyen beleszólása van a különböző geopolitikai kérdésekben – ismerte el Trump egyik külpolitikai tanácsadója.

(Borítókép: Egy ukrán mesterlövész a 28. dandárból egy orosz állás felé néz egy frontárokból 2023. március 5-én Bahmutban, Ukrajna külterületén. Fotó: John Moore / Getty Images)

Rovatok